جنگ تحمیلی در استان ایلام هنوز تمام نشده است | اتاق خبر
کد خبر: 374619
تاریخ انتشار: 16 مهر 1395 - 02:54
نماینده استان ایلام در شورای عالی استان‌ها:
نماینده مردم ایلام در شورای عالی استان‌ها با تاکید بر وجود مشکلات و معضلات بسیار در این استان و کم‌توجهی برای حل این معضلات گفت: متاسفانه معضلات استان ایلام از گذشته همچنان باقی مانده است و گویی جنگ تحمیلی در استان ایلام هنوز تمام نشده است.

اتاق خبر: عبادالله عیدی‌نیا، در سی و دومین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور خود با اشاره به مرزداری و مرزنشینی مردم استان ایلام، گفت: استان ایلام به عنوان یک استان مرزی با مردمانی مهمان نواز و مظلوم امروز با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.

استان ایلام با داشتن 460 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارای 10 شهرستان است. البته به تازگی سیروان، ملک شاهی و بدره نیز به عنوان شهرستان‌های تازه تاسیس معین شده‌اند که هنوز ادارات و نهادها به طور کامل در آنها مستقر نشده‌اند، ولی اسم شهرستان را یدک می‌کشند.

وی افزود: مردم استان ایلام با وجود ذخایر عظیم زیرزمینی در حوزه‌های نفت و گاز و داشتن 100 پایانه، گمرک و بازارهای مرزی هنوز واژه محرومیت را یدک می‌کشند. لازم است امروز دولت تدبیر و امید برای زدودن واژه سنگین و محزون محرومیت از مردم این استان تدبیر مناسب را اتخاذ کند.

وی تاکید کرد: امروز جای این سوال وجود دارد که چه بر سر ایلام آمده است که با وجود داشتن پالایشگاه و ذخایر عظیم گاز و نفت، جوانان آن برای امرار معاش و گذر زندگی باید به استان‌های صنعتی مهاجرت کنند و ماه‌ها از خانه و خانواده دور باشند.

عیدی‌نیا خطاب به وزیر نفت تاکید کرد: تقاضا دارم امروز فکری به حال نیروهای غیر بومی و غیر متخصص شاغل در حوزه‌های نفتی استان ایلام شود؛ چرا که جوانان استان ایلام با مدارک تحصیلی مناسب و تجربه کافی کماکان بیکار بوده و منتظر کمک دولتمردان هستند.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب جاده‌های استان ایلام گفت: روزانه افراد زیادی از استان‌های همسایه در پیچ و خم جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی نامناسب استان ایلام کشته و زخمی می‌شوند. همه آنچه که در ایلام روی می‌دهد این طور نمایان می‌کند که گویی جنگ تحمیلی در استان ایلام هنوز به اتمام نرسیده است.

نماینده مردم استان ایلام در بخش دیگری از نطق پیش از دستور خود گفت: بخش عظیمی از مردمان استان ایلام چشم امیدشان به 45 هزار تومان یارانه پرداختی می‌باشد. این در حالی است که به جرأت عرض می‌کنم قوت لایموت اکثر این افراد فقط نان است. نانی که آردهای ستاره‌دار و مرغوب آن به مرکزنشینان داده می‌شود و آردهای بی‌کیفیت را خبازان استان ایلام تحویل می‌گیرند. به طوری که خوردن نان مناسب هم برایشان به آرزو بدل شده است.

وی ادامه داد: وضعیت نامناسب بهداشت در استان و هجوم ریزگردها آسایش را از مردم ایلام گرفته؛ این در حالی است که با کوچک‌ترین گردوغباری که از کشورهای همسایه غربی برمی‌خیزد ادارات و مدارس برخی از شهرستان‌ها تعطیل می‌شوند. لذا نیاز است مسئولین حوزه محیط زیست فکری اساسی برای این پدیده انجام دهند.

وی تاکید کرد: امروز شهرک‌های صنعتی در استان ایلام یا تعطیل شده‌اند یا در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند؛ لذا از وزیر صنعت، معدن و تجارت تقاضا می‌شود با تزریق وام‌های کم بهره و با نظارت بیشتر موجب راه‌اندازی و ادامه فعالیت شهرک‌های صنعتی در استان ایلام شوند.

نماینده مردم ایلام در شورای عالی استان‌ها با اشاره به انتظار مردم این استان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای موافقت با طرح مناطق آزاد تجاری در مرزهای کشور گفت: آن دسته از نمایندگانی که در دوره گذشته با این طرح‌ها مخالفت کردند، در این دوره از مردم ایلام رای اعتماد نگرفتند. اما امیدواریم که نمایندگان این دوره از مجلس با موافقت خود با این طرح‌ها پاسخ رای اعتماد مردم این استان را بدهند.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید