رای مثبت پارلمان کاتالونیا به برگزاری رفراندوم استقلال در سپتامبر ۲۰۱۷ | اتاق خبر
کد خبر: 374780
تاریخ انتشار: 17 مهر 1395 - 04:16
پارلمان کاتالونیا به برگزاری رفراندوم استقلال در سپتامبر سال آتی میلادی رای مثبت داد.

اتاق خبر: این رای مثبت در حالی داده شده که تنش میان کاتالونیا و دولت مرکزی اسپانیا بر سر استقلال این منطقه شمال شرقی کشور بالا گرفته است.

این رفراندوم دردسر جدیدی برای دولت ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا خواهد بود که حزب محافظه کار مردم آن مکررا به دنبال عدم برگزاری رفراندوم دیگر در کاتالونیا است چون این منطقه محل سکونت یک ششم جمعیت اسپانیاست.

بن بست دولت مادرید با جدایی طلبان کاتالونیا درست در زمانی رخ داده که سیاست‌های دولت برای تشکیل دولت به بن بست خورده و در تلاش ۱۰ ماهه هنوز دولت موقت روی کار است.

در اوت سال جاری میلادی، دولت مرکزی اسپانیا از دادگاه قانون اساسی خواست تا قطعنامه ژوئیه ۲۰۱۶ پارلمان کاتالونیا را در از سرگیری موضوع رفراندوم استقلال باطل اعلام کند. روز پنجشنبه نیز دادگاه قانون اساسی اسپانیا احتمال متهم کردن رییس پارلمان این منطقه را به دلیل پذیرش برگزاری رفراندوم در سپتامبر ۲۰۱۷ مطرح کرد.

کارلوس پوجدمون، رییس منطقه کاتالونیا روز چهارشنبه گفته بود که برای مذاکره درباره این رفراندوم آماده است اما با یا بدون تایید اسپانیا این رفراندوم برگزار می‌شود.

پوجدمون روز پنجشنبه در رای اعتماد پارلمان پیروز شد و امیدوار است که بتواند اقدامات بیشتری را برای تبلیغات استقلال انجام دهد.

حدود ۴۸ درصد از مردم کاتالونیا از جدایی این منطقه از اسپانیا در نظرسنجی ژوئیه حمایت کردند.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید