قوچ و میش های ارمنی در بیجار ماندگار شدند | اتاق خبر
کد خبر: 374925
تاریخ انتشار: 17 مهر 1395 - 18:24
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بیجار گفت: با توجه به مکاتبات صورت گرفته با اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان، انتقال 17 راس قوچ و میش ارمنی به یک استان دیگر، منتفی و این وحوش در بیجار ماندگار شدند.

اتاق خبر:فواد مصطفی نژاد روز شنبه در گفت و گوبا خبرنگار ایرنا افزود: قوچ و میش ارمنی این منطقه با آب و هوای کوهستانی عادت دارند، و آب و هوای کویری و منطقه یزد برای آنها مناسب نیست و سازگاری پیدا نمی کنند.
وی اضافه کرد: مکاتبات در خصوص مشکلات انتقال و خسارات احتمالی با همکاری فرمانداری، انجمن های مردم نهاد بیجار و اطلاع رسانی به موقع رسانه ها در پشتیبانی از این تصمیم، بسیار خوب و پیش برنده بود.
مصطفی نژاد به روند افزایشی و موفق پرورش قوچ و میش در منطقه حفاظت شده و حاشیه رودخانه قزل اوزن بیجار اشاره و گفت: در حال حاضر 65 راس قوچ و میش در این منطقه زندگی می کنند که زاد و ولد آنها در وضعیت بسیار خوبی است.
وی کاهش تعداد این وحوش را فقط ناشی از کهولت سن و مرگ طبیعی انها دانست و افزود: حداکثر سن آنها 12 سال است که مسن ترین قوچ فعلی در منطقه هشت سال سن دارد.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بیجار گفت: اقدامات پیشگیرانه و رعایت نکات بهداشتی در منطقه حفاظت شده توسط ماموران و دست اندرکارن به عنوان عامل موفق جلوگیری از بیماری وحوش است.
وی اضافه کرد: این وحوش دارای یک نوع تغذیه سرشاخه ای هستند و علوفه آنها حتی اگر از بهترین یونجه نیز باشد باید به این نکته توجه گردد و در غیر این صورت گرسنه می مانند.
او اظهار کرد: 30 راس آهو و 134 گونه پرنده نادر در معرض انقراض کشور تنها در این منطقه زیست می کنند.
وی با اشاره به عادت خوردن آب سرد توسط قوچ و میش ارمنی افزود: روزانه 2 نوبت آب مورد نیاز 65 راس تعویض و تامین می شود.
مصطفی نژاد با اشاره به کاهش 70درصدی شکار و ارتقای سطح فرهنگ مردم برای خودداری از شکار افزود: دیدگاه مردم آنقدر ارتقاء یافته که اکنون شکار را نکوهش می کنند.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بیجار گفت: 800نوع گیاه، هفت نوع ماهی، 37 نوع پستاندار در منطقه حفاظت شده وجود دارذ که حدود 250نوع گیاه منطقه از گونه های نادر و کمیابی هستند که فقط در منطقه صلوات آباد و حاشیه رودخانه قزل اوزن رشد می کنند.
منطقه حفاظت شده بیجار و دیگر مناطق حاشیه رودخانه قزل اوزن حدود 35 هزار هکتار برآورد شده که در فاصله 20 کیلومتری شمال بیجار واقع شده است.
در این منطقه که از نظر جغرافیایی دارای استعدادهای بی نظیری برای زندگی وحوش است، تعداد زیادی انواع قوچ، میش، کل، بز، خرس قهوه ای، پرندگان، خزندگان و دیگر حیوانات زندگی می کنند.
قوچ و میش ارمنی با نام علمی Ovis ammon gmelini گروهی از زیرگونه های گونهٔ گوسفند وحشی است که خود به 2 گروه زیرگونه تقسیم می شود که گروه شرقی آن گوسفند وحشی اوریال (در زبان لاتین به معنی شرقی) و گروه غربی هم گوسفند وحشی ارمنی نامیده می شود.
این گونه در حال انقراض در مناطق مرزی آذربایجان تا زنجان، همدان، اراک، کردستان، ایلام و شمال غربی خوزستان پراکندگی دارد.
در حال حاضر بیشترین تعداد قوچ ارمنی در جزیره کبودان واقع در دریاچه ارومیه و مناطق حفاظت شده انگوران، بیجار و هفتاد قله مشاهده می شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید