آخرین جزئیات طرح آمارگیری از باغداری‌های کشور | اتاق خبر
کد خبر: 375083
تاریخ انتشار: 18 مهر 1395 - 09:03
اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می دهد در سال 1394، یک میلیون و 800 هزار بهره‌برداری دارای فعالیت باغداری در کشور وجود داشته است که از این میان 1.3 میلیون بهره برداری فعالیت باغداری متعلق خانوارهای بهره‌بردار بوده است.

اتاق خبر: اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می دهد در سال 1394، یک میلیون و 800 هزار بهره‌برداری دارای فعالیت باغداری در کشور وجود داشته است که از این میان 1.3 میلیون بهره برداری فعالیت باغداری متعلق خانوارهای بهره‌بردار بوده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۴ بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بهره‌برداری دارای فعالیت باغداری در کشور وجود داشته است. بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار بهره برداری دارای باغ و قلمستان و بیش از ۱۰۰۰ بهره‌برداری بدون باغ و قلمستان ولی دارای حداقل یکی از محصولات (انجیر، خرما، پرتغال، گریب فروت، اکالیپتوس و...) بر اساس حد نصاب‌های تعیین شده به صورت پراکنده بوده‌اند.

نتایج حاصل از این طرح نشان می‌دهد که بیش از ۱.۳ میلیون بهره‌برداری دارای فعالیت باغداری متعلق به خانوارهای بهره‌بردار (محل سکونت خانوار واقع در آبادی و یا شهر محل وقوع بهره‌برداری) بوده این خانوارها ۵.۲ میلیون نفر است.

از ۵.۲ میلیون نفر جمعیت اعضای خانوار بهره‌برداری ۴.۹ میلیون نفر بالای ۶ سال بوده‌اند که ۷۵.۸ درصد آن‌ها باسواد و ۲۴.۲ درصد بی‌سواد بوده‌اند. از ۴.۶ میلیون نفر از اعضای خانوارهای بهره‌برداری که سن آن‌ها بیش از ده سال بوده بیش از۱.۹ میلیون نفر شاغل بوده‌اند که شغل اصلی حدود ۱.۱ میلیون نفر آن‌ها باغداری بوده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران از ۱۶ میلیون و ۴۷۶ هزار هکتار مساحت اراضی کشاورزی در کشور، مساحت باغ و قلسمتان های کشور بیش از ۱ میلیون و ۸۱۴ هزار هکتار برآورده شده که ۶۹.۶ درصد آن باغ و قلمستان ساده و ۳۰.۴ درصد آن باغ و قلمستان مخلوط بوده‌ است.

همچنین آمارها نشان می‌دهد که حدود ۱۸.۵ درصد مساحت باغ‌ها و قلمستان‌های کشور در بهره‌برداری‌ها با مساحت کمتر از ۱ هکتار، ۴۷.۹ درصد مساحت راه‌ها و قلمستان‌های کشور در بهره‌برداری‌های با مساحت ۱ الی ۵ هکتار و ۳۳.۶ درصد از مساحت باغ‌ها و قلمستان‌های کشور در بهره‌برداری‌های با مساحت ۵ هکتار یا بیشتر واقع شده‌اند.

از نظر تعداد بهره‌برداری، ۶۸.۱ درصد بهره‌برداری‌های باغ و قلمستان دارای کمتر از ۱ هکتار باغ، ۲۹.۲ درصد بهره‌برداری‌های باغ و قلمستان دارای ۱ الی ۵ هکتار باغ و ۲.۷ درصد بهره برداری باغ و قلمستان دارای ۵ هکتار و یا بیشتر باغ بوده‌اند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید