تجارت با کنیا فرصتی برای صادرات کالای نهایی ایران | اتاق خبر
کد خبر: 375128
تاریخ انتشار: 18 مهر 1395 - 11:42
علی کلانتری در گفتگو با اتاق خبر اعلام کرد
با توجه به اینکه کشور کنیا از نظر منابع طبیعی و انسانی ظرفیت های بالایی دارد برقراری مراودات اقتصادی با آن می تواند فرصت های زیادی ایجاد کند.

اتاق خبر- گروه اقتصادی: نائب رئیس  اتاق بازرگانی استان زنجان در گفتگو با اتاق خبر گفت:  برنامه کلی ورود این هیئت تجاری با هماهنگی سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام شده بود. اگر چه اتاق بازرگانی زنجان در جریان این طرح بود اما بخش مهمی از اجرای این مقدمان را این سازمان بر عهده داشت.

علی کلانتری با اشاره به اینکه کشور کنیا دارای اقتصاد واردات محور است تصریح کرد: این کشور می تواند بازار مناسبی برای کالاهای تولید داخل باشد زیرا صادرات کالای نهایی سبب توسعه یافتگی نظام اقتصادی می شود.

وی در این خصوص افزود: طی جلساتی که تا به امروز با حضور بخش دولتی برگزار شده است برنامه ریزی هایی مبنی بر صادرات روغن موتور، پوشاک و مواد غذایی به کنیا انجام شده لذا با استفاده از فرصت ایجاد شده و استمرار آن می توانیم مسیری را برای توسعه تجارت آغاز کنیم.

نائب رئیس  اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه این هیئت تجاری از شرکت لبنی پگاه دیدن کردند گفت: از آنجا که آن ها اشتیاق زیادی نشان دادند در پی آن هستیم که مقدمات لازم جهت انعقاد قرارداد با این شرکت را فراهم کنیم. 

کلانتری اظهار داشت: با توجه به اینکه کشور کنیا از نظر مالی توانایی مشارکت در بحث های سرمایه گذاری را ندارد نمی توان به ورود سرمایه از طریق این کشور امیدوار بود.

وی در این خصوص افزود: در برخی برنامه های مطرح شده قرار بر این است که در بخش کشاورزی که کشور کنیا دارای ظرفیت های قابل توجهی است سرمایه گذاری انجام دهیم. در حال حاضر برخی از محصولات استراتژیک مانند گندم و ذرت وارد می شود لذا با بهره گیری از این فرصت می توانیم این کالا را با هزینه کمتر در کنیا تولید کنیم و به این طریق نیاز داخل را تامین کنیم.

نائب رئیس  اتاق بازرگانی استان توضیح داد: برای انعقاد قراردادهای قطعی لازم است هیئتی ایرانی به این کشور سفر کند تا به شکل کارشناسانه ظرفیت های این روابط را بررسی و ارزیابی کند. لذا تا به امروز تفاهم نامه ای رسمی میان این دو کشور انجام نشده است.

وی با تاکید بر این که ارتباط با کنیا می تواند برای بخش خصوصی و تجار ایرانی ثمربخش باشد گفت: انتظار می رود این فعالان اقتصادی خود را برای این فرصت پیش آمده آماده کنند و با پیگیری بیشتر از آن بهره مند شوند.

95103ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید