کنیا بستر مناسبی برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی است | اتاق خبر
کد خبر: 375311
تاریخ انتشار: 19 مهر 1395 - 12:16
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کنیا عنوان کرد: در حال حاضر باتوجه به شرایط و بسترها وظرفیت های موجود در کنیا این کشور فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی است.

اتاق خبر: هادی فرج وند امروز یکشنبه در جمع اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی سنندج با اشاره به اینکه ۹۰ درصد مصالح ساختمانی ساخته شده در کنیا وارداتی است، گفت: بازده ساختمان سازی در کنیا ۱۰۰ درصد است و این بهترین فرصت برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی به ویژه کردستانی در این کشور است.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از شرکت های ترکیه ای و چینی در کنیا سرمایه گذاری کردند، عنوان کرد: کشوری مانند ترکیه در عرض هفت سال ۴۰۰ شرکت در کنیا ثبت کرده است.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد ساختمان های کنیا نوساز هستند، بیان کرد: در این کشور هر فردی به غیر از زمین کشاورزی می تواند صاحب ملک شود و این فرصت ارزشمندی برای شرکت های خارجی فراهم کرده است.

سفیر ایران در کنیا ادامه داد: تقاضا برای مسکن مدرن در کنیا افزایش پیدا کرده و همین امر موجب افزایش سرعت ساختمان سازی در این کشور شده است.

به گفته فرج‌وند در کنیا ۸۰ درصد ارزش یک ساختمان تسهیلات به متقاضیان پرداخت می کنند ونرخ بهره وام ها در این کشور ۵ تا ۶ درصد و ۱۲ تا ۱۶ درصد است.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد زمین های قابل کشت در کنیا هنوز به زیرکشت نرفته است، اضافه کرد: مزرعه های این کشور اغلب به صورت سنتی کشت می شوند وبتازگی کشاورزی مدرن در این منطقه درحال شکل گیری است.

وی اضافه کرد: برای تشویق خارجی ها برای فعالیت های کشاورزی، زمین های کشاورزی را به صورت ویژه به متقاضیان و سرمایه گذاران اجاره می دهند.

سفیر ایران در کنیا بیان کرد: امکان فعالیت شرکت های ایرانی در بخش های مختلف به ویژه بخش کشاورزی در کنیا فراهم است.

فرج وند عنوان کرد: کردستان جزو استان هایی است در کشورمان که در بخش کشاورزی دارای ظرفیت های فراوانی است و می تواند از پتانسیل های موجود در کنیا هم نهایت بهره برداری را کند.

وی ادامه داد: شرکت تراکتورسازی کردستان می تواند محصولات خود را در کنیا عرضه کند و این شانس بزرگی برای ماشین الات کشاورزی ایران به ویژه کردستان است.

وی با بیان اینکه  قیمت دام در کنیا به نسبت ایران پایین تر است، بیان کرد: قیمت دام در کنیا یک پنجم ایران است لذا اگر سرمایه گذاری بخواهد دام از این کشور به عراق صادر کند از او حمایت می کنیم.

سفیر ایران در کنیا گفت: زمینه احداث درمانگاه ومراکز درمانی، صدرو تجهیزات پزشکی و داروهای گیاهی از کشورمان به کنیا وجود دارد.

فرج‌وند عنوان کرد: در زمینه محصولات پتروشیمی کنیا کشوری وارد کننده است لذا  ایران می تواند در این حوزه جایی برای خود باز کند.

وی با بیان اینکه کنیا بستر مناسبی برا صادرات فرش دستباف ایرانی است، اظهارداشت: استقبال مردم این کشور از فرش دستباف بسیار بالا است.

وی ادامه داد: متاسفانه در چند سال اخیر عرضه فرش ماسینی نامرغوب ایرانی در کنیا باعث شده این بازار به دست ترکیه ای ها و برخی دیگر از کشورها بیافتد.

سفیر ایران در کنیا ادامه داد: شرکت های تولیدی فرش ماشینی مرغوب ایرانی می توانند از این فرصت فراهم شده به نفع خود اشتفاده کنند.

فرج‌وند بیان کرد: در حوزه سدسازی و نیروگاهی برق هم کنیا کشوری وارد کننده است و ما می توانیم سالانه یک میلیارد دلار خدمات فنی ومهندسی به این کشور ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه هر سرمایه گذاری که در کنیا اقدام به سرمایه گذاری کند معاف از مالیات است، عنوان کرد: این کشور بروکراسی اداری روانی دارد و ارزش پول آنها هم مرتبا در حال افزایش است.

به گفته وی مالکیت املاک وشرکت ها  واقتصاد کنیا ازاد است و دولت در اقتصاد هیچ دخالتی ندارد و سیاست های حمایتی هم در این راستا اعمال نمی کند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید