در دیدار معاون وزیر خارجه کنگو با جابری انصاری راههای گسترش همکاری بررسی شد | اتاق خبر
کد خبر: 375513
تاریخ انتشار: 21 مهر 1395 - 15:11
«فرانک مالیلا» معاون وزیر خارجه جمهوری دموکراتیک کنگو که به دعوت معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه همراه با هیاتی متشکل از مسئولان وزارتخانه های مختلف این کشور به تهران سفرکرده با جابری انصاری معاون وزیر امور خارجه دیدار و پیرامون راههای گسترش و تعمیق

اتاق خبر:معاون وزیر خارجه کنگو در این دیدار گزارشی از نتایج مذاکرات خود در تهران با مسئولان وزارتخانه ها و شرکت های مختلف ایران از جمله در حوزه های انرژی و کشاورزی ارائه داد و این مذاکرات را مفید و گام اول در توسعه روابط دو کشور دانست.
فرانک مالیلا توسعه توانمندی های صنعتی و فناوری ایران را ستود و با اشاره به وجود منابع بالقوه در کنگو افزود: ترکیب منابع کنگو و توانمندی های ایران می تواند همکاری های دو کشور را مثمرثمر سازد.
جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه نیز در ابتدای این دیدار با تقدیر از «پاتریس لومومبا» شخصیت برجسته کنگویی مبارز با استعمار، به زمینه های خوب موجود در روابط دو کشور اشاره کرد و با تاکید بر ضرورت توسعه روابط سیاسی و اقتصادی، گفت: دیدار معاون وزیر خارجه کنگو از تهران و شکل گیری کمیته سیاسی مشترک می تواند مقدمه ساز شروع دوره جدید همکاری های دو کشور باشد.
جابری انصاری همچنین با اشاره به ظرفیتهای قابل توجه ایران در زمینه های مختلف از جمله صدور خدمات فنی مهندسی ابراز امیدواری کرد همکاری های دو کشور در این زمینه ها گسترش یابد.
معاون وزیر خارجه کنگو یکی از زمینه های همکاری دو کشور را مقابله با تروریسم دانست و گفت: از بلایای واقعی که در نتیجه بحران سوریه اتفاق افتاده گسترش پدیده تروریسم است که برای همه کشورهای جهان از جمله ایران و کنگو خطرناک است.
جابری انصاری نیز با اشاره به ابعاد منطقه ای و بین المللی خطر تروریسم افزود: این حوزه از همکاری ها می تواند در قالب کمیته سیاسی مشترک دنبال شده و زمینه فعال سازی بیشتر روابط فراهم شود.
گفتنی است طرفین در این دیدار درخصوص تشکیل کمیته سیاسی مشترک به منظور پیگیری تقویت روابط دو کشور در زمینه های مختلف توافق کردند.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید