چالش‌های برجام ناشی از تعلل طرف مقابل است | اتاق خبر
کد خبر: 375903
تاریخ انتشار: 25 مهر 1395 - 17:47
عراقچی:
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: حرکت کشور در راستای بهره‌گیری از ثمرات برجام حرکت خوبی است در عین حال چالش‌هایی هم وجود دارد که مقداری از آن‌ها مربوط به تعلل طرف مقابل است.

جلسه پرسش و پاسخ درباره برجام با حضور دکتر عراقچی

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، سید عباس عراقچی در حاشیه جلسه کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرنگاران گفت: کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی وظیفه بحث و بررسی در خصوص اجرای برجام و همین‌طور تهیه گزارش‌هایی که کمیسیون باید به صحن مجلس شورای اسلامی ارائه بدهد را بر عهده دارد.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه با بیان این که اعضای کمیته هسته‌ای مجلس در آستانه ارائه اولین گزارش خود هستند، بیان کرد: لازم بود که ما نیز در جلسه این کمیته حاضر شویم و گزارش آخرین وضعیت را هم در حوزه هسته‌ای و هم در حوزه رفع تحریم‌ها ارائه کنیم.

بر اساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، رییس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به این که برای گشایش‌های ایجاد شده، چالش‌هایی که وجود دارد و بدعهدی‌هایی که از طرف مقابل کماکان وجود داردباید چاره‌اندیشی شود، ادامه داد: دستاوردهایی که وجود دارد و حرکت‌هایی که دستگاه‌های مختلف در حوزه‌های اقتصادی آغاز کرده‌اند، همه این‌ها را در مجموعه گزارش‌هایی ارائه کردیم.

عراقچی افزود: نیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیته هسته‌ای و کمیسیون این است که گزارشی کاملا جامع و در عین حال متعادل از دستاوردها و چالش‌ها ارائه شود و تصویر روشنی از وضعیت موجود بیان کنیم تا برجام به حرکت خود، به شکل موثرتری ادامه دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا روند اجرای برجام قابل قبول است یا خیر؟ گفت: این سوال را باید دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌هایی که درگیر اجرای برجام در حوزه‌های بانکی و مالی، بیمه و تجارت و همکاری‌های هسته‌ای (سازمان انرژی اتمی) هستند پاسخ دهند، آن‌ها باید به این سوال پاسخگو باشند و گزارش جزئی ارائه دهند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه با بیان این که به میزانی که ما در ستاد پیگیری برجام دنبال می‌کنیم، مسیرهای خوبی باز شده و گشایش‌های خوبی انجام شده است، گفت: حرکت کشور در راستای بهره‌گیری از ثمرات برجام حرکت خوبی است در عین حال چالش‌هایی هم وجود دارد و مشکلاتی هست که مقداری از آن‌ها مربوط به تعلل طرف مقابل است زیرا تاخیرهایی در برخی مواقع داشته‌اند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان این که بعضی مواقع طرف مقابل بدعهدی‌هایی را انجام دادند و آن فضاهایی که باید برای اجرای موفقیت‌آمیز برجام ایجاد می‌کردند را ایجاد نکردند، گفت: این چالش‌ها وجود دارد و ما مرتب در حال تعامل و پیگیری این مسائل هستیم.

او افزود: همان‌طور که مشاهده شد چند روز پیش اوفک یک سری از دستورالعمل‌های خود را اصلاح کرد و مسیرهای جدید و بهتری را برای تعاملات بانکی باز کرد. عمده مشکلات ما در حوزه بانکی است ولی این‌طور نیست که در نقل و انتقالات مالی دچار بن‌بست باشیم، بلکه امور در حال انجام است. البته مشکلات و چالش‌هایی که وجود دارد، منوط به این است که کشورهای غربی به خصوص آمریکا راه‌گشایی‌های بیش‌تری را در زمینه تحریم‌ها انجام دهند که این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

عراقچی در خصوص این که آیا پس از سفر رییس‌جمهور به سازمان ملل و انجام نشست مشترک با وزیران 1+5 در خصوص برجام آیا تغییر مثبتی ایجاد شده است یا خیر؟ گفت: در جریان حضور رییس‌جمهور ایران در نیویورک، برای اولین‌بار کمیسیون مشترک ایران با 1+5 را در سطح وزیران امور خارجه برگزار کردیم.

وی ادامه داد: معمولا کمیسیون مشترک در سطح معاونان وزیران تشکیل می‌شود که تاکنون 5 جلسه را بعد از برجام تشکیل داده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که به دلیل همین چالش‌ها برای اولین‌بار درخواست کردیم که به دلیل کوتاهی‌هایی که طرف مقابل داشته است، کمیسیون مشترک در سطح وزیران خارجه تشکیل شود، بیان کرد: در آن جلسه بحث‌های بسیار جدی و مفصلی صورت گرفت. ایراداتی که وجود داشت نه تنها فقط از طرف جمهوری اسلامی ایران بلکه از طرف اعضای 1+5 مورد اعتراف بود و بعضی از آن‌ها نیز بر رفع این چالش‌ها اصرار داشتند.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ملاقات‌های دوجانبه‌یی هم که آقای روحانی در نیویورک داشتند بسیار موثر بود، چند حرکت عمده را هم‌زمان با همین کمیسیون و بعد از آن شاهد بودیم.

او افزود: مجوز فروش هواپیما به ایران هم برای ایرباس و هم برای بویینگ را آمریکایی‌ها بالاخره صادر کردند. دستورالعمل‌های اوفک را مقدار زیادی اصلاح کردند و راه‌گشایی‌هایی هم در زمینه تبادلات دلاری و هم در زمینه مسائل بانکی ایجاد کردند. همین‌طور در مسائل بانکی تماس‌هایی را برای رفع مشکلات با اروپایی‌ها و بان‌ های بزرگ اروپایی برقرار کردند.

عراقچی با بیان این که این راه‌گشایی‌ها هم‌زمان و بعد از سفر آقای روحانی به نیویورک بود، بیان کرد: زمانی که ما در خواست جلسه وزیران را کردیم و اصرار بر رسیدگی به موارد کوتاهی به خصوص طرف آمریکایی صورت گرفت، طرف‌های مقابل تا مقدار زیادی به جنب و جوش افتادند و هم‌زمان با برگزاری این کمیسیون، مجوزها را صادر کردند و بعضی از گشایش‌های بانکی نیز ایجاد شد که این موضوعات نتیجه اولین نشست مشترک وزیران 1+5 بود.

حضور ظریف در نشست لوزان منوط به تحقق شروط ایران درباره سوریه بود

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه در خصوص سفر ظریف به لوزان، گفت: برای رسیدگی به موضوع سوریه یک جمع بین‌المللی وجود دارد که حدود 17 کشور در آن شرکت دارند که گروه حمایت بین‌المللی از سوریه نام داشت.

عراقچی با بیان این که این گروه تاکنون در جلسات خود چندان موفق نبوده است، گفت: شاید یکی از دلایل آن، تعداد زیاد کشورهای عضو این گروه بوده است. تصمیم گرفته شد در جمع کوچک‌تری این جلسه برگزار شود، از جمهوری اسلامی ایران نیز دعوت به عمل آمد که بعد از این که شرایط ما محقق شد، آقای ظریف تصمیم گرفت در این جلسه شرکت کند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید