800 گردشگر خارجی از موزه دفاع مقدس خرمشهر دیدن کردند | اتاق خبر
کد خبر: 376208
تاریخ انتشار: 27 مهر 1395 - 11:09
مسئول کمیته راویان مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر گفت:از ابتدای امسال تاکنون، 800 گردشگر خارجی از موزه دفاع مقدس این شهر دیدن کرده اند.

اتاق خبر:عباس حربی دوشنبه در گفت و گو با ایرنا بیشترین آمار بازدید گردشگران خارجی از مرکز فرهنگی دفاع مقدس را در این مدت، طلاب خارجی مشغول به تحصیل در حوزه های علمیه قم و مشهد عنوان کرد و افزود: 600 گردشگر از این تعداد، از کشورهای حوزه آمریکای لاتین، آلمان، مالزی، آفریقا، هلند، چین و عراق بودند.
وی شمار گردشگران خارجی دیدار کننده از این مرکز فرهنگی را در پارسال 6 هزار نفر اعلام کرد و گفت: این گردشگران از کشورهای حاشیه خلیج فارس و کاروان های زیارتی کشور عراق بودند.
مسئول کمیته راویان مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر ادامه داد:گردشگران خارجی ضمن دیدار از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس در خوزستان نظیر یادمان های ' دهلاویه، هویزه، والفجر 8 اروندکنار، مسجد جامع خرمشهر و یادمان شهدای شلمچه و موزه جنگ دیدن کردند.

*** روزانه یکهزار نفر از اعضای کاروان های راهیان نور از موزه دفاع مقدس خرمشهر دیدن می کنند
رئیس مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر نیز در این خصوص به ایرنا گفت:روزانه حدود 800 تا یکهزار نفر از اعضای کاروان های راهیان نور از مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر دیدن می کنند.
سرهنگ ثامر چنعانی اضافه کرد:حرکت کاروان های دانش آموزی شامل دختران مقطع دبیرستان به سمت یادمان های عملیات دفاع مقدس جنوب خوزستان از 12 مهر آغاز شده است.
وی اظهارکرد: مرحله دوم حرکت کاروان های دانش آموزی و دانشجویی برادران از بهمن امسال آغاز و تا فروردین سال آینده ادامه دارد.
سرهنگ چنعانی مجموع دیدار کنندگان پارسال مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر را حدود یک میلیون و 200 هزار نفر برشمرد و گفت: پیش بینی می شود امسال نیز جمعیت بیشتری برای دیدار از مرکز فرهنگی دفاع مقدس و موزه جنگ به خرمشهر سفر کنند.

*** بازآرایی ویترین های موزه جنگ خرمشهر 
رئیس مرکز فرهنگی دفاع مقدس گفت:در فصل تابستان امسال، بازآرایی ویترین های تالارهای مقاومت، تالار اشغال، تالار عملیات بیت المقدس و تالار پیروزی از لحاظ نورپردازی و نوسازی آثار به جا مانده از جنگ تحمیلی انجام شد.
سرهنگ چنعانی آماده سازی کریدور محوطه بیرون موزه جنگ خرمشهر را یادآور شد و افزود: کریدور محوطه بیرون موزه جنگ که سنگر فرماندهی عملیات بیت المقدس و تمثال رزمندگان دوران دفاع مقدس در آن طراحی شده و همچنین در محوطه بیرون موزه جنگ محل روایتگری فضا سازی شده، اسفند امسال به بهره برداری می رسد.

*** تالار 'خرمشهر امروز' بزودی در موزه جنگ به بهره برداری می رسد
رئیس مرکز فرهنگی دفاع مقدس گفت:به منظور راه اندازی تالار' خرمشهر امروز' در موزه جنگ خرمشهر 30 فریم عکس از 30 نقطه شهر خرمشهر در دوران دفاع مقدس گرفته شده و 30 عکس نقاط مذکور از همان زاویه گرفته شده و در یک جا در معرض دید قرار می گیرد.
سرهنگ چنعانی افزود: غرفه ویژه آثار شهدای مدافح حرم نیز در موزه جنگ راه اندازی می شود.

*** اطلاعات و مطالب دایره المعارف جنگ در خرمشهر جمع آوری می شود
رئیس مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر با بیان اینکه اطلاعات و مطالب دایره المعارف جنگ در خرمشهر از دستگاه های اجرایی شهرستان جمع آوری می شود، گفت:بر این اساس با دستگاه های اجرایی که در جنگ تحمیلی پشتیبان بوده یا درگیر جنگ بوده اند، تفاهم نامه منعقد شده است.
سرهنگ چنعانی افزود:در این تفاهم نامه، دستگاه های مرتبط یک نفر را به عنوان پژوهشگر و رابط بین مرکز فرهنگی دفاع مقدس و اداره مربوطه معرفی کرده و اطلاعات زمان جنگ تحمیلی جمع آوری می شود.
وی با بیان اینکه جمع آوری اطلاعات زمان زیادی را می برد، گفت:به دلیل نبود برخی از رزمندگان و پیشکسوتان زمان جنگ تحمیلی جمع آوری اطلاعات به سختی انجام می شود.
وی ادامه داد: بیشتر افرادی که اطلاعات مستند از جنگ تحمیلی دارند، یا بازنشسته شده و از شهر مهاجرت کرده اند، یا فوت کرده اند.
ساختمان فعلی موزه دفاع مقدس خرمشهر در سال 1309ساخته شد و تا پایان جنگ تحمیلی به عنوان بخش اداری شرکت نفت به کار می رفته است.
در دوران جنگ تحمیلی این ساختمان به عنوان محل دیده بانی نیروهای عراقی مورد استفاده قرار گرفت.
با بازسازی گوشه ای از ساختمان اداری شرکت نفت، در سال 75 این مکان به عنوان مرکز فرهنگی دفاع مقدس گشایش یافت.
مرکز فرهنگی دفاع مقدس در مساحتی به وسعت دو هزار و 4٠0 متر مربع، دارای کتابخانه تخصصی دفاع مقدس با حدود سه هزار جلد کتاب، سرسرای نمایش فیلم، آرامگاه سه شهید گمنام که در نوروز سال 85 در این مکان دفن شدند، می باشد.
با توجه به اینکه این مرکز محل دیده بانی دشمن در دوران جنگ بوده است، دست نوشته های اشغالگران عراقی بر روی دیوارهای ساختمان به جای مانده است، که یکی از دست نوشته ها، جمله” آمده ایم تا بمانیم ” بوده است که در این مرکز، خودنمایی می کند.
مرکز فرهنگی خرمشهر دارای چهار سرسرای مقاومت، اشغال، آزادسازی و بازسازی خرمشهر است. که در هر بخش گوشه هایی از حماسه آن دوران را نشان می دهد.
همچنین در این مرکز فرهنگی، آثار به جامانده از سرداران شهید حماسه مقاومت خرمشهر همچون سیدمحمدعلی جهان آرا و سیدعبدالرضا موسوی از فرماندهان سپاه خرمشهر و دیگر شهدای ارتش و سپاه و نیز ادوات نظامی آن دوران به نمایش گذاشته شده است.
هر ساله بازدیدکنندگان زیادی به ویژه تعطیلات عید با توجه به حضور راهیان نور در خرمشهر، از این مرکز فرهنگی دیدن می کنند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید