فرانسه تحریم عاملان حملات شیمیایی در سوریه را خواستار شد | اتاق خبر
کد خبر: 377280
تاریخ انتشار: 2 آبان 1395 - 22:33
در پی ادعای کارشناسان سازمان ملل مبنی بر دست داشتن ارتش سوریه در سه حمله شیمیایی در این کشور، وزیر خارجه فرانسه با استناد به فصل هفتم منشور سازمان ملل محکومیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه و تحریم عاملان آن را خواستار شد.

اتاق خبر: کاخ سفید نیز مدعی نقض توافقنامه منع گسترش سلاح‌های شیمیایی و قطعنامه 2118 شورای امنیت از سوی دمشق شد و آن را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، کارشناسان وابسته به سازمان ملل در گزارش خود مدعی شدند که ارتش سوریه در تاریخ 16مارس 2015 حمله‌ای شیمیایی علیه شهر قمنیاس در استان ادلب واقع در شمال غرب این کشور انجام دادند.

اما این کارشناسان اسناد کافی برای مشخص کردن مسئولان حمله شیمیایی به "بنش" در استان ادلب در ۲۴ مارس ۲۰۱۵ و "کفرزیتا" در استان حماه در ۱۸ آوریل ۲۰۱۴ را جمع‌آوری نکرده‌اند.

کمیته تحقیقات سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که بالگردهای سوری از گاز کلر در حمله به شهرک‌های "تلمنس" و "سرمین"در استان ادلب استفاده کرده بودند و از بین ۹ حمله شیمیایی احتمالی که کمیته تحقیقات سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی به بررسی آن پرداخته‌اند سه حمله به ارتش سوریه و یک حمله به داعش نسبت داده شده است.

ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اظهار داشت: دو گزارش متوالی هیات مشترک تحقیقات "بدون هیچ گونه ابهامی" مسئولین استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را مشخص می‌کند.

آیرو گفت: "ارتش سوریه و داعش دست کم سه بار از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان استفاده کرده‌اند که اقدامی غیر انسانی و غیر قابل قبول است."

وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: پاریس هرگز نخواهد پذیرفت استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه بدون اعمال مجازات ادامه یابد و در تحقیقات مشترک باید پیامدهای نتایج این حملات ارائه شود.

آیرو با اشاره به تاکید شورای امنیت در سال 2013 بر لزوم محاکمه مسئولان استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه، از همپیمانان نظام سوریه در شورای امنیت خواست مسئولیت خود را در این خصوص بپذیرند.

همزمان نید برایس، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز مدعی شد: "ما به شدت «بی‌احترامی» دولت سوریه (بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه) به معیارهای بین‌المللی که از مدت‌ها قبل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی تعیین شده و نیز «فرار» دمشق از مسئولیت‌هایش در پیوستن به توافقنامه ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سال 2013 را محکوم می‌کنیم. دولت سوریه توافقنامه ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی و قطعنامه 2118 شورای امنیت را با استفاده از کلر صنعتی به عنوان اسلحه علیه مردمش نقض کرد."

وی در ادامه از روسیه نیز به دلیل حمایت‌های نظامی و اقتصادی‌اش از دولت اسد با استمرار حملات نظامی در این کشور انتقاد کرد.

کمیته "حقیقت یاب" سازمان ملل در گزارش خود اعلام کرد که داعش در اوت 2015 از گاز خردل در شمال سوریه  استفاده کرده است.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید