در پی کودتای نافرجام ۳۵۰۰۰ تن در ترکیه زندانی شده‌اند | اتاق خبر
کد خبر: 377419
تاریخ انتشار: 3 آبان 1395 - 14:44
سه ماه پس از کودتای نافرجام همچنان وضعیت اضطراری در ترکیه حاکم است. به گفته وزیر دادگستری، در این مدت ۳۵ هزار تن زندانی و ۲۶ هزار تن تحت کنترل دستگاه قضایی هستند و دولت در پی دستگیری حدود ۴۰۰۰ تن دیگر است.

اتاق خبر: دولت ترکیه در واکنش به کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه (۲۰۱۶) تا کنون از حدود ۸۲ هزار تن بازجویی کرده است.

شبکه تلویزیونی ان‌تی‌وی ترکیه روز یکشنبه به نقل از بکر بوزداغ، وزیر دادگستری این کشور گزارش داد که در این مدت بیش از ۳۵ هزار تن در بازداشت به سر می‌برند و جست‌وجو برای دستگیری حدود چهار هزار تن دیگر نیز ادامه دارد.

به گفته‌ی وزیر دادگستری ترکیه، ۲۶ هزار تن هم آزاد شده‌اند اما همچنان "تحت کنترل دستگاه قضایی" قرار دارند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، و هواداران او فتح‌الله گولن، هم‌پیمان پیشین اردوغان و روحانی که سال‌هاست در آمریکا زندگی می‌کند را "مرد پشت پرده‌ی کودتای نافرجام" می‌دانند. ترکیه بارها از دولت آمریکا خواستار استرداد گولن شده است.

پس از کودتا "پاکسازی" کودتاچیان و هواداران گولن به صورت گسترده آغاز شد. از نیمه ژوئیه تا به حال بیش از ۵۰ هزار شاغل در دستگاه‌های امنیتی، دستگاه قضایی، رسانه‌ها و نظام آموزشی با دستور رئیس جمهوری از کار برکنار شده‌اند.

شرایط اضطراری که پس از کودتای نافرجام اعلام شده بود، تا نیمه ژانویه ۲۰۱۷ (هفته آخر دی‌ماه ۱۳۹۵) تمدید شده است. منتقدان دولت ترکیه و سازمان‌های حقوق بشری آنکارا را متهم می‌کنند که از شرایط یادشده برای سرکوب مخالفان سوءاستفاده می‌کند. دولت ترکیه این اتهام را رد می‌کند.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید