۳۳۰ میلیون دلار هدفگذاری صادرات زنجان برای سال ۹۵ | اتاق خبر
کد خبر: 377531
تاریخ انتشار: 4 آبان 1395 - 01:30
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اعلام کرد :
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: هدف‌گذاری ما برای میزان صادرات در سال ۹۵ با افزایش حدود ۷۰ میلیون دلاری، رقم ۳۳۰ میلیون دلار است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از سازمان صنعت، معدن تجارت استان زنجان ، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به حجم صادرات استان در سال ۹۴ تصریح کرد: در سال ۹۴ بالغ بر ۲۶۳ میلیون دلار از کالاهای صنعتی استان صادر شده است.

وی اظهار کرد: این آمار ممکن است با آماری که گمرک اعلام می‌کند متفاوت باشد دلیل این تفاوت نیز این است که گمرک زنجان آمار کالاهای صادراتی خود را اعلام می‌کند و  آمار صادرات گمرک زنجان، پتانسیل صادراتی گمرک زنجان است نه پتانسیل صادراتی کارخانجات استان و همیشه میزان صادرات گمرک زنجان کمتر از میزان آماری است که ما از اقلام صادراتی کارخانجات داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با  تاکید بر پیش‌بینی صادرات کارخانجات استان برای سال ۹۵ خاطرنشان کرد: در ابتدای سال ۹۵ بر خلاف سال‌های گذشته که اعداد به صورت کمی اعلام می‌شد، امسال همه واحدهای صادراتی پیش‌بینی‌های خود را ارائه دادند و علتی که آمار شرکت‌ها را از هم تفکیک کردیم این است که افزایش جهش‌دار یکی از واحدها موجب نشود که عدم تحقق صادرات یک واحد دیگر پوشش داده شود.

فغفوری ادامه داد: تشکیل میز صادراتی و جلسات پایش توسعه تجارت جزو برنامه‌هایی است که امسال اجرا شده، در این جلسات تک‌تک موارد از بابت کاهش صادرات مورد بحث قرار می‌گیرد و اگر احساس شود که عدم تحقق پیش‌بینی به دلیل پیچیدگی فرایند ارائه خدمات دستگاه‌های دولتی بوده است، سعی می‌کنیم این فرایند را تسهیل کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان  تناژ کالاهای صادراتی استان زنجان در شش ماهه اول امسال را ۱۲ هزار تن عنوان کرد و گفت: ارزش دلاری کالاهای صادر شده در شش ماهه اول امسال بیش از ۱۵۸ میلیون دلار بوده که این مقدار تقریبا ۹۸ درصد پیش‌بینی‌ها در شش ماهه اول سال را محقق کرده و این در حالی است که  معمولا  ۳۰ تا ۳۵ درصد از صادرات کل سال در شش ماهه اول صورت می‌گیرد.

فغفوری افزود: پیش‌بینی می‌کنیم که در نیمه دوم امسال، بیشتر از اهداف پیش‌بینی شده صادرات داشته باشیم.

وی گفت: صادرات به عنوان پیشران توسعه پایدار کشور است. اگر ما به دنبال توسعه هستیم، توسعه کارخانجات و واحدهای تولیدی مهمترین شرط آن است ولی وقتی به دنبال توسعه پایدار هستیم باید به امر صادرات نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان لغو تحریم‌های کشتیرانی را یکی از مهمترین دلایل افزایش صادرات کشور دانست و تصریح کرد: لغو تحریم کشتیرانی جمهوری اسلامی، هزینه‌های امر صادرات و واردات را در حوزه تجارت در برخی موارد به بیش از نصف کاهش داده است.

فغفوری با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با توجه به اینکه ۷ دهم درصد از صادرات غیر نفتی کشور متعلق به استان زنجان است، به دنبال این هستیم که تغییرات قابل توجهی در صادرات کالاهای صنعتی در استان زنجان صورت گیرد و علی‌رغم اینکه یکی از هفت برنامه اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت، معدن، تجارت، افزایش ده میلیارد دلاری صادرات  نسبت به سال ۹۴ در برنامه کاری کشوری است، ما به تبع آن سعی کردیم سهمی از این افزایش در استان زنجان داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان  مواد معدنی و شمش روی را از مهمترین صادرات استان دانست و تاکید کرد: شمش روی و کنسانتره سرب، انواع ترانسفورماتور توزیع و قدرت، محصولات غذایی مانند رب گوجه فرنگی، سیم و کابل‌های تخصصی‌، محصولات لبنیاتی، سنگ تزئینی ساختمان، صنایع غذایی از قبیل بیسکویت و کیک، روغن‌های صنعتی و محصولات نساجی  بیشترین سهم را در صادرات استان به خود اختصاص داده است.

فغفوری ادامه داد: مهمترین مقاصد صادراتی محصولات استان زنجان کشورهای آسیای میانه، کشورهای همسایه مانند ترکیه، عراق، افغانستان، هند، امارات، چین، آذربایجان هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان ثبات بازار فروش را جزو مزایای صادرات دانست و اظهار کرد: صادرات موجب افزایش درآمدهای ارزی کشور می‌شود، همچنین معامله با مشتری‌های خارج از کشور ایجاب می‌کند که به نحوی کمترین نوسان در بازار ایجاد شود و نیز ارتباط با بازار خارج موجب ورود تکنولوژی جدید به کشور و در نتیجه به روز شدن تجهیزات و ماشین‌آلات داخلی می‌شود و رقابت با بازار جهانی، افزایش کیفیت محصولات تولیدی را به دنبال دارد. در مجموع واحدهایی صادراتی به نحوی از نوسانات قیمت در داخل محفوظ می‌مانند.

فغفوری با اشاره به نقش بخش خصوصی در صادرات تصریح کرد: صادرات استان صد در صد توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. وظیفه بخش دولتی تسهیل‌گری فرایندهای اجرایی و فرایند صادرات قانونی برای بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: محصولات صنعتی و مواد معدنی استان، ۸۵ درصد صادرات را به خود اختصاص داده است و بخش دیگر که شامل کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی می‌شود، نسبت به پتانسیل استانی صادرات قابل قبولی ندارد.

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید