برجام ارزش تعامل دیپلماتیک را به جهان نشان داد | اتاق خبر
کد خبر: 378213
تاریخ انتشار: 8 آبان 1395 - 00:54
کری:
وزیر امور خارجه آمریکا توافق هسته‌ای را نمونه‌ای از همکاری دیپلماتیک دانست و گفت: برجام ارزش تعامل دیپلماتیک را به جهان نشان داد، چرا که دولت‌های مذاکره کننده در بسیاری مسائل با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.

اوباما

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در یک سخنرانی در شواری جهانی شیکاگو درباره مسائل مختلف جهانی شامل بحران سوریه و لزوم پایان دادن به جنگ داخلی این کشور و مقابله با تروریسم و دستاوردهای دولت اوباما از جمله توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 سخن گفت.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، کری در سخنان خود از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به عنوان نمونه‌ای از همکاری دیپلماتیک یاد کرد و با ادعای اینکه تحریم‌ها ایران را پای میز مذاکره آورد و تکرار ادعای غرب و آمریکا علیه برنامه هسته‌ای گذشته کشورمان، گفت: برنامه جامع اقدام مشترک بدون حمایت قاطعانه اروپا از تحریم‌ها که کمک کرد ایران پای میز مذاکره بنشیند، به مرحله اجرا در نمی‌آمد. این حمایت بسیار ضروری بود، زیرا پیش از آغاز مذاکرات ایران توانسته بود به توانایی تولید مواد هسته‌ای کافی برای ساخت بمب هسته‌ای در طول مدت زمان دو ماه دست پیدا کند. در حقیقت آنها مواد هسته‌ای کافی برای 12 بمب را داشتند و این نقطه‌ای بود که در آن قرار داشتیم. زمان در حال سپری شدن بود. بنابراین، تصمیم به مذاکره گرفتیم و این کار خوبی بود که انجام دادیم.

وی در ادامه با اشاره به محدودیت‌هایی که طبق برجام در برنامه هسته‌ای ایران در ازاء لغو تحریم‌های بین‌المللی ایجاد شده است،‌ افزود: همانطور که می‌دانید بحث و گفت‌وگوها همچنان در این کشور (آمریکا) ادامه دارد. بسیاری می‌گفتند که نباید با ایران مذاکره کرد چه برسد به اینکه توافقی انجام شود. آنها می‌گفتند که این اشتباهی اسفبار است اما قاطعانه می‌گویم که آنها اشتباه می‌کردند و می‌کنند. توافق هسته‌ای با ایران محاسبه‌ای اشتباه نیست. این توافق جهان را امن‌تر کرده و ارزش تعامل دیپپلماتیک را به جهان نشان داده است به ویژه اینکه، کشورهای مذاکره کننده در بسیاری موارد اختلاف نظرهایی اساسی با یکدیگر داشتند و دارند. زمانی که ما مذاکرات را آغاز کردیم، 35 سال بود که حتی با یک مقام ایرانی به طور مستقیم صحبت نکرده بودیم.

رییس دستگاه دیپلماسی آمریکا، تصریح کرد: اکنون من نمی‌خواهم به شما بگویم که دیپلماسی می‌تواند تمام مشکلات را حل کند، نه نمی‌تواند اما پیروزی‌های صلح آمیز که می‌تواند با دیپلماسی به دست آید، ارزش تلاش کردن را دارند. هیچ چیز با تلاش نکردن به دست نیامده است و من همیشه گفته‌ام که ترجیح می‌دهم آن را امتحان کنم.

کری در بخش دیگری از سخنانش درباره بحران سوریه و مبارزه با داعش صحبت کرد و گفت که جنگ سوریه مشکلی پیچیده است که حل آن را سخت می‌کند چرا که در این میدان جبهه‌های مختلفی علیه یکدیگر می‌جنگند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا واشنگتن با تهران و مسکو بر سر سوریه مذاکره می‌کند، گفت: بسیاری از مردم به ما می‌گویند که چرا با ایران و روسیه بر سر یک میز نشسته‌اید؟ بله، آنها نیز حضور دارند زیرا دستیابی به راه‌حل بدون آنها ممکن نیست. آنها و تمام دیگر کشورهای حاضر در این مذاکرات قول داده‌اند که از هر اقدامی برای پایان دادن به خصومت‌ها، تسهیل کمک‌رسانی و پیشبرد مذاکرات پشتیبانی می‌کنند.

این ادعاها در حالی بار دیگر از سوی یک مقام آمریکایی مطرح می‌شود که ایران بارها و قویاً تأکید کرده است که در برنامه هسته‌ای خود هیچگاه به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای نبوده است و تنها برای تعامل با جهان وارد مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 شد.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید