مصر سازمان همکاری اسلامی را تهدید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 378482
تاریخ انتشار: 9 آبان 1395 - 20:12
عذرخواهی دبیرکل کارساز نیفتاد؛
وزیر خارجه مصر اظهارات "توهین آمیز" دبیرکل سازمان همکاری اسلامی درباره عبدالفتاح سیسی را محکوم و تهدید کرد که قاهره در روابطش با این سازمان بازنگری خواهد کرد.

اتاق خبر: در حالی که به نظر می‌رسید مصر تقریبا عذرخواهی دبیرکل سازمان همکاری اسلامی را پذیرفته و گفته است که با سازمان مذکور تدابیر اصلاح و تصحیح امور را دنبال خواهد کرد، اما سامح شکری، وزیر خارجه مصر لحن خود را شدیدتر کرد.

او ضمن محکوم کردن اظهارات تمسخرآمیز و اهانت‌بار ایاد مدنی، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی گفت: این اظهارات اهانت سنگینی به یکی از کشورهای مؤسس سازمان همکاری اسلامی و رهبران سیاسی آن است.

وی گفت: این عبارت‌های توهین آمیز با مسئولیت‌ها و وظایف دبیرکل این سازمان هماهنگ نیست و بر چارچوب کار و توانایی‌اش برای عمل به وظایف خود تأثیر می‌گذارد. همین مساله باعث خواهد شد که ما در روابطمان با دبیرکلی سازمان همکاری اسلامی بازنگری کنیم.

یک منبع عالی رتبه در سازمان همکاری اسلامی نیز به روزنامه عکاظ عربستان گفت: ایاد مدنی به عنوان دبیرکل سازمان مذکور در پست خود است و وظایفش را انجام می‌دهد.

این منبع افزود: اخبار مبنی بر تماس برخی کشورهای عربی با مدنی و درخواست از او برای استعفا صحت ندارد و او به زودی به برخی کشورها براساس برنامه قبلی‌اش سفر خواهد کرد.

همچنین قرار است نماینده مصر در سازمان همکاری اسلامی امروز (یکشنبه) در جده با مدنی دیدار کند.

ایاد مدنی پنجشنبه گذشته در افتتاحیه فعالیت‌های کنفرانس آیسسکو در تونس و در حضور الباجی قائد السبسی، رئیس‌جمهور این کشور گفته بود: جناب رئیس‌جمهور القائد باجی السیسی، رئیس‌جمهور تونس... السبسی معذرت می‌خواهم (با خنده). اشتباه فاحشی بود. من مطمئنم که در یخچال شما چیزی بیشتر از آب وجود دارد. جناب رئیس‌جمهور (با خنده).

موضوع "یخچال و آب" به عبارتی برمی‌گردد که عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر در جریان دیدارش با جمعی از جوانان مصری در شرم الشیخ آن را به کار برده بود. وی در آن زمان گفت: من هم مثل شما هستم. به خدای بزرگ سوگند که طی ۱۰ سال در یخچال منزل من تنها آب بود و هیچ کس صدایم را نشنید. منظور سیسی این است که هیچ شکایتی از وضعیت معیشتی‌اش نداشته است.

این موضوع به تنشی میان مقامات قاهره و سازمان همکاری اسلامی تبدیل شده است. برخی از کاربران نیز هشتگ تمسخرآمیزی را با عنوان "یخچال سیسی" به راه انداختند.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید