ریشه‌کن‌کردن تروریسم در کوتاه‌مدت ممکن نیست | اتاق خبر
کد خبر: 378682
تاریخ انتشار: 10 آبان 1395 - 11:20
لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس قبرس:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی در منطقه حفظ تمامیت ارضی کشورها و عدم دخالت کشورهای بیگانه در تعیین سرنوشت سایر ملت‌ها است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از خانه ملت، واسیلیوس سیلوریس رئیس مجلس نمایندگان قبرس عصر یکشنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه مثبت روابط ایران و قبرس گفت: با توجه به سابقه خوب روابط دوستانه دو کشور، در سال‌های اخیر گفت‌وگوهای دیپلماتیک نسبتا خوبی میان ایران و قبرس انجام شده است و روابط نمایندگان دو ملت نیز می‌تواند مکمل و تسهیل کننده این همکاری‌ها باشد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی از ارتقاء سطح روابط دوستانه خود با مجلس نمایندگان قبرس استقبال می‌کند و در این راستا گروه دوستی پارلمانی با قبرس نیز در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موافقتنامه‌هایی که میان دو کشور در زمینه‌های مختلف امضا شده است، گفت: نباید این موافقتنامه‌ها فقط روی کاغذ باقی بمانند و مجالس دو کشور باید زمینه‌های اجرایی شدن این توافقنامه‌ها را فراهم سازند.

لاریجانی در ادامه این دیدار تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور را بخش مهمی از روابط فیمابین قلمداد کرد و گفت: ظرفیت‌های زیادی برای همکاری دو کشور در زمینه‌های اقتصادی وجود دارد که باید از آن‌ها به نفع دو ملت استفاده کرد.

وی افزود: همکاری‌های بانکی پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی است که باید در گفت‌وگوهای میان دو طرف مشکلات احتمالی بر سر راه این نوع همکاری‌ها رفع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران منطقه از جمله بحران سوریه گفت: سیاست اصولی ما در منطقه حفظ تمامیت ارضی کشورها، اعتقاد به حل مسئله از طریق سیاسی و عدم دخالت کشورهای بیگانه در تعیین سرنوشت سایر ملت‌ها است.

وی در همین راستا با اشاره به اهداف متفاوت قدرت‌های جهانی و هم پیمانان منطقه‌ای آن‌ها از وارد کردن سوریه به بحران گروه‌های تروریستی افزود: در سوریه برخی از کشورهای منطقه با اهدافی دیگر و به بهانه عدم وجود دموکراسی ورود کردند در حالیکه خودشان سابقه برگزاری حتی یک انتخابات را هم نداشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در همین راستا گفت: اکنون اوضاع لیبی بسیار آشفته است و اگر در سوریه نیز دولت سقوط کند شاهد اوضاعی به مراتب بدتر از لیبی در سوریه خواهیم بود و این کشور تبدیل به پایگاهی برای گروه‌های تروریستی خواهد شد.

لاریجانی در پایان ضمن بیان این مطلب که ریشه‌کن کردن تروریسم در منطقه به علت گستردگی دامنه فعالیت گروه‌های تروریستی در کوتاه‌مدت امکان پذیر نیست، گفت: اکنون مشکل جریان‌های تروریستی مختص کشورهای منطقه نیست و دامنگیر بسیاری از کشورها است لذا مبارزه با آن نیازمند عزم جدی و همگانی است.

واسیلیوس سیلوریس رئیس مجلس نمایندگان قبرس نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: مجلس قبرس از توسعه همکاری‌های قبرس و ایران در زمینه‌های مختلف علمی، فرهنگی، صنعتی، سیاسی و اقتصادی حمایت می‌کند.

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگ در منطقه است و قبرس نیز با وجود کوچک بودن از نظر ژئوپولیتیک و ژنواستراتژیک وضعیت بی‌بدیلی دارد و این ویژگی‌ها می‌تواند به توسعه همکاری‌های فیمابین کمک قابل توجهی نماید.

وی افزود: بازرگانان قبرسی علاقه زیادی به تجارت و کار اقتصادی با همتاهای ایرانی خود دارند و این وظیفه مقامات دو کشور است که زمینه‌های لازم برای توسعه این همکاری‌ها را فراهم کنند.

رئیس مجلس نمایندگان قبرس با اشاره به نقش همکاری‌های بانکی در توسعه همکاری‌های اقتصادی فیمابین گفت: مجلس قبرس از هرگونه گفتگو و رایزنی برای حل مشکلات بانکی احتمالی میان بانک‌های دو کشور حمایت می‌کند.

واسیلیوس سیلوریس رئیس مجلس نمایندگان قبرس در ادامه با اشاره به بحران‌های منطقه گفت: قبرس معتقد به توسعه صلح و آرامش در منطقه بوده و با دخالت در امور داخلی سایر کشورها و نظامی‌گری مخالف است.

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید