آغاز مرحله نهایی عملیات موصل با یورش نیروهای عراقی به شهر | اتاق خبر
کد خبر: 378690
تاریخ انتشار: 10 آبان 1395 - 16:39
ارتش عراق اعلام کرد امروز (دوشنبه) مرحله نهایی عملیات موصل را با حمله به این شهر آغاز کرده است.

اتاق خبر: اداره تبلیغات جنگ ارتش عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای دولتی این کشور در مرحله پایانی آزادسازی شهر یک‌ونیم میلیون نفری موصل از سه محور به این شهر حمله کرده‌اند.

در این بیانیه کوتاه آمده است: از ساعت شش و 30 دقیقه صبح امروز نیروهای مبارزه با تروریسم و سه لشکر پیاده، زرهی و مکانیزه ارتش عراق از سه محور به سمت ساحل چپ شهر موصل حرکت کرده‌اند.

شهر موصل، که دومین شهر بزرگ عراق محسوب می‌شود توسط رودخانه فرات به دو بخش راست و چپ تقسیم شده است که این دو بخش با سه پل اصلی به هم وصل می‌شوند. ساحل سمت راست شهر موصل به دلیل تازه ساخت بودن، مناطقی با خیابان‌های بازتر دارد که کار پیشروی را برای نیروهای عراقی به ویژه ادوات زرهی ارتش میسر می‌کند و به اعتقاد کارشناسان پیشروی در آن آسان‌تر خواهد بود.

اما بنا بر برآوردهای نظامی، محله‌های سمت چپ شهر موصل که در واقع قسمت تاریخی و قدیم این شهر چند هزار ساله است، محل اصلی رویارویی داعش با نیروهای ارتش عراق است. محله‌های تودرتو و پرجمعیت، خیابان‌های تنگ و بافت قدیمی ساحل چپ شهر موصل عاملی موثر در کند کردن روند پیشروی ارتش عراق خواهد بود و داعش نیز با علم به این موضوع بیشترین تله‌های انفجاری، تونل‌ها و مراکز فرماندهی خود را در این بخش ایجاد کرده تا هم از وضعیت بافت شهری بهره ببرد و هم از ساکنان پر تعداد این مناطق به عنوان سپر انسانی استفاده کند.

 

ارتش عراق بیش از دو هفته است که عملیات آزادسازی و اطراف آن را آغاز کرده‌اند و در همین راستا دو مرحله ابتدایی این عملیات یعنی پاکسازی روستاها و مناطق حومه‌ای در مرحله اول عملیات و تصرف شهرهای اطراف موصل و یا محاصره آنها برای مرحله دوم را محقق کردند.

 

بنابر اعلام ارتش عراق تنها نیروهای رسمی دولت عراق متشکل از ارتش، پلیس فدرال و نیروهای مبارزه با تروریسم این کشور در عملیات ورود به شهر موصل حضور دارند و عملیات از پشتیبانی هوایی جنگنده‌های ائتلاف تحت امر آمریکا و بالگردهای ارتش عراق نیز بهره‌مند است.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید