آموزش کشاورزان مهمترین نیاز زیرساختی احیای دریاچه ارومیه | اتاق خبر
کد خبر: 378801
تاریخ انتشار: 11 آبان 1395 - 04:09
رئیس گروه ترویج و توسعه کشاورزی پایدار وزارت جهاد کشاورزی گفت: آموزش بهره برداران و کارشناسان حوزه کشاورزی برای بکارگیری اصولی توان آب و خاک حوزه آبریز مهمترین نیاز زیرساختی احیای دریاچه ارومیه است.

اتاق خبر:محمد شریفی مقدم، روز دوشنبه در کارگروه راهبری برنامه جامعه ترویج حوزه دریاچه ارومیه در استان کردستان افزود: ستاد احیای دریاچه ارومیه به منظور احیای دریاچه ارومیه 500 هزار هکتار حوزه آبریز این دریاچه را به پنج قسمت در سه استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی تقسیمم بندی شده است.
به گفته وی حوزه زرینه رود و سیمینه رود جز بخش های ویژه تامین آب این دریاچه هستند که شامل شهرستان های سقز و بانه استان کردستان و شاهین دژ و بوکان آذربایجان غربی است که ستاد احیا به دنبال تقویت مدیریت آب و خاک در این حوزه ها است.
رئیس گروه ترویج و توسعه کشاورزی پایدار وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: این اهداف در زیر مجموعه نظام نوین ترویج وزارت جهادکشاورزی در کل کشور انجام می شود اما در سه استان کردستان، آذربایجان غربی و شرقی با زیرساخت اکولوژیک با هدف تسریع احیای دریاچه ارومیه اجرا می شود.
شریفی مقدم افزود: نظام ترویج در این استان براساس هفت شاخص اکولوژیکی از جلمه آب، خاک، شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی منطقه انجام و طرح مطالعاتی آن نیز هم اکنون به شرکت مهندسین مشاور یکم واگذار شده است.
به گفته وی اهداف و مأموریت برنامه ترویج در دریاچه ارومیه کاهش 40 درصدی مصرف آب در در این منطقه نیازمند ورود جوامع محلی، اعتماد‌سازی و جلب مشارکت کشاورزان برای پذیرش راهکار ها است.
مجری برنامه ملی ترویج کشاورزی پایدار وزارت جهاد کشاورزی گفت: از مجموعه راهکارهای عنوان شده می‌توان به‌کارگیری امکانات و ابزار (تکنولوژی) مدیریت درون شبکه مزرعه با بهره‌مندی از فرآیندهای اتصال و استقرار و استفاده از شیوه‌های نوین کشاورزی و مشارکت بهره‌برادری اقداماتی اساسی در این زمینه انجام داد.
نماینده شرکت مهندسین مشاور یکم در ستاد احیا نیز گفت: کاهش 40 درصدی مصرف آب و توزیع بهینه 60 درصد منابع آبی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه در چشم انداز پنج ساله از اهداف برنامه نظام جامع ترویج در سه استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی است.
جاوید نائبی با اشاره به اینکه 92 درصد از منابع آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و با مدیریت بهینه در این بخش می توان بسیاری از مشکلات کم آبی را مرتفع کرد افزود: اراضی تحت پوشش سیمینه رود و زرینه رود34 درصد حوزه آبریز دریاچه ارومیه را شامل می شود و این 2 رودخانه حدود 52 درصد آب دریاچه را تامین می کند.
به گفته وی تعیین الگوی کشت، شناسایی اراضی کاربری و میزان مورد نیاز آب و منابع آبی شهرستان های تحت پوشش این 2رودخانه از مهمترین اهداف طرح مطالعه در این مطقه است.
مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاوزی کردستان هم گفت: این سازمان برنامه های خود را به صورت سیستمی در این راستا انجام داده تا علاوه بر اجرای طرح نظام نوین ترویج در راستای احیای دریاچه نیز قدم بردارد.
حجت الله کوشا افزود: در راستای فرهنگسازی سه تفاهم نامه برای تولید 32 فیلم مستند، آموزش 800 کارشناس و انتشار یک هزار و 200 کتاب و مجموعه فرهنگی را با نهادهای مختلف انعقاد کرده است.
دومین جلسه کارگروه راهبری برنامه جامعه ترویج، آموزش و اطلاع رسانی مبتنبی بر راهبرد IPCM در حوزه دریاچه ارومیه در استان کردستان امروز 10 آبان 1395 با همکاری سازمان جهادکشاورزی و دفتر فنی استانداری برگزار شد.
عملیاتی حوزه آبریز سیمینه‌رود و زرینه‌رود در سقز و بانه کردستان و میاندوآب، شاهین دژ، تکاب و بوکان آذربایجان غربی مساحتی معادل 17 هزار و 536 کیلومتر مربع بوده که قسمت اعظم آن در آذربایجان‌ غربی و قسمت‌های کوچکی در آذربایجان‌ شرقی و کردستان واقع است.
استان کردستان به دلیل داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه سوم کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید