نانوذرات ها و افق جدید برای استفاده بهینه از منابع آب | اتاق خبر
کد خبر: 379298
تاریخ انتشار: 13 آبان 1395 - 21:22
کارشناس مسئول ترویج صنعتی فناوری نانو معاونت فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: استفاده از نانوذرات های پیشرفته افق جدیدی فرا روی جامعه ما در استفاده از منابع آب گشوده است.

اتاق خبر: دکتر محسن سروری چهارشنبه در همایش آموزشی کاربردهای فناوری نانو در صنعت آب و فاضلاب در شیراز اظهار داشت : پیشرفت در علم و مهندسی در مقیاس نانو نشان می دهد که بسیاری از مشکلات کنونی در ارتباط با کیفیت آب می تواند با بهره گیری از دستاوردهای علمی نانو فناوری رفع شود.
وی اظهار داشت : استفاده از فناوری نانو در حوزه آب همچنین می تواند تا حد زیادی با استفاده از مواد جاذب در مقیاس نانویی ، نانوکریستالها ، نانوذرات فعال زیستی ، غشای کاتالیستی نانویی و نانوذرات پیشرفته و سایرمحصولات و فرآیندهای حاصل از توسعه فناوری نانو کیفیت آب را بهبود ببخشد .
وی اضافه کرد : علاوه بر این محصولات تولیدی توسط فناوری نانو باعث کاهش غلظت مقادیر ترکیبات سمی به کمتر از حد یک قسمت در یک میلیارد در آب می شود، لذا این فن آوری برای حصول استانداردهای مورد استفاده مشاوران کیفیت آب و بهداشت به کار می رود.
این کارشناس مسئول اضافه کرد : استفاده از فناوری های نوین به خصوص فناوری نانو برای کاهش اثرات سوء آلودگی های زیست محیطی، به عنوان یکی از راهکارهای مدیریتی مطرح است و یکی از مواردی که این فناوری کاربرد خود را متبلور می‌کند در ارتباط با منابع آب است.
به گفته سروری در نظر گرفتن چالش های پیش رو در حوزه آب با تداوم خشکسالی و محدودیت منابع آب ضرورت استفاده از این فناوری را پر رنگ تر کرده است.
دکتر علی زبردستی کارشناس مسئول تجاری سازی محصولات نانو معاونت توسعه علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این نشست اظهار داشت : صنعت آب، بعنوان یکی از پایه‌های حیات از فناوری نانو بی بهره نمانده است و در بخش های مختلف این صنعت ، شامل ساخت سدها، حفاظت خطوط لوله انتقال آب، تصفیه آب و پساب، شیرین سازی آب و دیگر جنبه ها ، فناوری نانو کاربرد یافته است.
نمایندگان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین به معرفی فناوری نانو در قالب وضعیت فناوری نانو در ایران، نمونه‌هایی از محصولات تجاری‌شده‌ در کشور و همچنین کاربرد این فناوری در صنعت آب و فاضلاب در قالب عناوینی از قبیل محصولات فناوری نانو در تصفیه آب و فاضلاب ، محصولات فناوری نانو برای توزیع آب و تاسیسات ،محصولات فناوری نانو برای پایش آلاینده ها و کنترل کیفیت آب، تصفیه آب ، تصفیه پساب و فاضلاب ، کاهش شوری آب، نظارت بر آلاینده ها و کنترل کیفیت و توزیع آب و تأسیسات پرداختند.
مهندس محمد علی قلندری مدیرعامل شرکت آبفای استان فارس نیز دراین همایش گفت : فناوری نانو در بسیاری از ابعاد زندگی بشر به ویژه صنعت می تواند ایفاگر نقش موثر باشد و به کار گیری آن در صنعت آب و فاضلاب نیز بسیار حائز اهمیت است.
مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده توسط این شرکت در زمینه استفاده از فناوری نانو در صنعت آب و فاضلاب شهری استان فارس، به تشریح بخشی از مزایای استفاده از این فناوری اهم از افزایش کیفیت آب ، کاهش هزینه های تولید به ویژه در بخش بازچرخانی آب و پساب فاضلاب جهت استفاده در صنعت ، کشاورزی و گلخانه ها پرداخت. وی به برنامه های آتی این شرکت در همین خصوص نیز اشاره کرد و اظهار داشت : استفاده از فناوری نانو در صنعت آب و فاضلاب شهری استان به ویژه در تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، فرآیند گندزدایی و آب شیرین کن ها پیگیری می شود .

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید