آبرسانی به روستاهای کشور نیازمند 120هزار میلیارد ریال اعتبار است | اتاق خبر
کد خبر: 379355
تاریخ انتشار: 14 آبان 1395 - 08:17
معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: برای آبرسانی به روستاهای کشور 120 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

اتاق خبر:علی اصغر قانع عصر پنجشنبه در آئین کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی طرح بزرگ آبرسانی به 9 روستای کاشان، اظهار کرد: 924 مجتمع آبرسانی در کشور وجود دارد که برای اجرا و تکمیل آنها 60 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی افزود: برخی روستاهای کشور نیز خارج از مجتمع های آبرسانی هستند که برای آبرسانی به آن ها نیز 20هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی تصریح کرد: شماری از روستاهای کشور نیز زیر پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار ندارند که باید آب شرب اهالی این روستاها نیز تامین شود.
قانع با بیان این که هم اکنون 69 درصد از روستاهای استان اصفهان از آب شرب بهره مند هستند، خاطرنشان کرد: این رقم در سطح کشور 73 درصد است.
معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تقدیراز مجلس و دولت،گفت: برای نخستین بار درسال 93 اعتباری برای آبرسانی به روستاهای کشور در نظرگرفته شد.
وی افزود: در سال 93 مجوز استفاده مبلغ 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای آبرسانی کشور داده شد.
به گفته وی از آغاز سال جاری تاکنون به یک هزار و 345 روستا آبرسانی انجام شده و حدود 800 هزار نفر از آب سالم و دائم بهره مند شده اند.
وی تصریح کرد: تا پایان سال نیز آبرسانی به سه هزار روستای کشور به اتمام می رسد و بیش از دو میلیون و 500 هزار نفر از روستائیان از آب شرب سالم بهداشتی و پایدار بهره مند خواهند شد.
مجمتع آبرسانی مشهداردهال شامل آبرسانی به 9 روستای بارکرسف، غیاث آباد، علی آباد، اردهال، اسحاق آباد، علوی، حسنارود، نشلج، چنار است.
برای این طرح که دارای 42 کیلومتر خط انتقال و سه مخزن با حجم 900 مترمعکب آب است، 143 میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی هزینه می شود.
منابع تامین آب این مجتمع هم اکنون 6 چشمه با آبدهی یک و نیم لیتر در ثانیه، چهارحلقه چاه با آبدهی 9 و نیم لیتر در ثانیه و دو رشته قنات با آبدهی یک و نیم لیتر در ثانیه است.
مشهد اردهال در 45 کیلومتری شهر کاشان واقع شده است.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید