«رویاهای دم صبح» در فرانسه | اتاق خبر
کد خبر: 379587
تاریخ انتشار: 16 آبان 1395 - 06:22
«رویاهای دم صبح» اثر مستند مهرداد اسکویی یکی از فیلم‌های بخش مسابقه رسمی جشنواره فیلم ژان روش فرانسه انتخاب شد.

به گزارش اتاق خبر، سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مردم شناسی «ژان روش» که از امروز 4 نوامبر (15 آبان) در موزه‌ی انسان پاریس آغاز به کار می‌کند، میزبان مستند «رویاهای دم صبح» خواهد بود.

هیات داوران این رویداد سینمایی که شامل گروهی از فیلمسازان، دانشمندان و چهره‌های فرهنگی بین‌المللی هستند، از میان 700 اثر ارسالی به این رویداد سینمایی در نهایت 26 فیلم را در بخش اصلی رقابتی پذیرفتند.

همچنین انجمن جهانی تنوع فرهنگی با همکاری انجمن دوستداران سینمای ایران در جهان برنامه‌ای تحت عنوان "ملاقات و گفتگو با مهرداد اسکویی" طی روزهای جمعه و شنبه (چهارم و پنجم نوامبر-14 و 15 آبان) در پاریس ترتیب داده است.

مهرداد اسکویی تاکنون برای این مستندش، علاوه بر دریافت جایزه «عفو بین‌الملل» از شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم برلین، توانست جایزه بزرگ جشنواره «ترو فالس» آمریکا با عنوان «ترو ویژن اوارد» را به عنوان بهترین مستندساز سال ٢٠١٦ جهان از آن خود کند و در ادامه‌ موفقیت‌های بین‌المللی خود جایزه‌ بزرگ و نیز جایزه بهترین فیلم «الهام بخش» را از جشنواره فول فریم آمریکا دریافت کند.

وی پیش‌تر در جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بهترین کارگردانی فیلم مستند و در جشنواره سینما حقیقت، جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم «رویاهای دم صبح» دریافت کرده بود.

«رویاهای دم صبح» اخیرا جایزه بهترین مستند بلند جشنواره «هات اسپرینگز» آمریکا و همچنین جایزه معتبر بهترین فیلم مستند جشنواره لندن را نیز کسب کرده است و در دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک نیز در بخش بهترین مستند نامزد کسب جایزه است.

همچنین بر اساس اعلام مسئولان برگزاری جوایز انجمن بین‌المللی مستند (IDA) جایزه «پار لورنتز» این رویداد سینمایی امسال به مهرداد اسکویی فیلم‌ساز ایرانی برای ساخت مستند «رویاهای دم صبح» اعطاء می‌شود.

مستند بلند «رویاهای دم صبح» که پخش بین‌المللی آن را نسرین میرشب برعهده دارد، روایت سرگذشت دختران نوجوانی است که در روزهای پایانی سال برای حکم آزادی خود از کانون اصلاح و تربیت انتظار می‌کشند.

مستند «رویاهای دم صبح» فردا (16 آبان) ساعت ٢ ظهر در این رویداد سینمای به روی پرده می‌رود و پس از این نمایش، جلسه پرسش و پاسخ با حضور مهرداد اسکویی برگزار می‌شود.

سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم «ژان روش» فرانسه از تاریخ 4 تا 11 نوامبر (15 تا 21 آبان) در موزه انسان پاریس برگزار می‌شود.

ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید