ساختمان‌های دولتی و بیمارستان‌ها در اولویت ایمن‌سازی در برابر زلزله هستند | اتاق خبر
کد خبر: 380175
تاریخ انتشار: 20 آبان 1395 - 04:33
معاون اداره کل پیش‌بینی و هشدار سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ساختمان‌های دولتی و بیمارستان‌ها مراکز حیاتی هستند که باید در اولویت ایمن‌سازی در مقابل زلزله قرار گیرند.

استانها/ زلزله

گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، صالح ملک‌پور ۱۹ آبان‌ماه در سفر به شهرکرد در کارگاه آموزشی مدیریت بحران با اشاره به اینکه کره زمین روی ۱۲ صفحه قرار دارد، اظهار کرد: جابه‌جایی قاره‌ها یکی از دلایل بروز زلزله است.

وی با بیان اینکه ایران یکی از سه کشوری است تمام مساحت آن تحت خطر زلزله است، تصریح کرد: قرارگیری در نوار کوه‌زایی آلپ-هیمالیا، فشار صفحه عربستان و فشار دریای خزر از شمال، مهم‌ترین علل وقوع زلزله در کشور هستند.

ملک‌پور گفت: نیروهای درونی شدید زمین، آتش‌سوزی‌های ناشی از زلزله، تغییر در خواص فیزیکی خاک و سونامی از دلایل تشدیدکننده خطرات زلزله هستند.

معاون اداره کل پیش‌بینی و هشدار خاطرنشان کرد: ساختمان‌های دولتی و بیمارستان‌ها مراکز حیاتی هستند که باید در اولویت ایمن‌سازی در مقابل زلزله قرار گیرند.

وی افزود: ساخت و سازهای در حریم گسل و ساخت و ساز در شرایط ناهموار از جمله علل افزایش تخریب ساختمان‌ها در هنگام زلزله هستند.

ملک‌پور اظهار کرد: «بزرگا» میزان انرژی آزادشده در عمق زمین است و با شدت که از بررسی خرابی‌های پس از زلزله مشخص می‌شود، متفاوت است.

معاون اداره کل پیش‌بینی و هشدار تصریح کرد: در زلزله‌هایی با بزرگای شش و تا هفت، تغییر قدرت تخریب ۳۱ برابری وجود دارد.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید