هدررفت یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب روان آب در سیستان و بلوچستان | اتاق خبر
کد خبر: 380192
تاریخ انتشار: 20 آبان 1395 - 08:28
استاندار سیستان و بلوچستان بر توجه به مهار آبهای مرزی تاکید کرد و گفت: متاسفانه سالانه بیش از یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب روان آب از این استان به پاکستان و اقیانوس سرازیر می شود.

اتاق خبر:علی اوسط هاشمی چهارشنبه شب در نشست ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان که با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان و مسئولان این وزارتخانه و آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان در سرسرای اجتماعات استانداری برگزار شد اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در سه سال اخیر با مشارکت مردم و ایجاد تعادل اجتماعی با وجود همه شرارت ها در منطقه به استانی امن تبدیل شده است.
وی گفت: اکنون ناامنی سیستان و بلوچستان را تهدید نمی کند بلکه آنچه این استان را تهدید می کند طوفان های 160 روزه در سیستان و جازموریان است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار داشت: با وجود همسایگی ایران با 15 کشور جهان سیاست مرز محور در نگاهها به صورت جدی شکل نگرفته است به طوری که این خلاء در عرصه ملی دیده می شود.
وی با بیان اینکه اقیانوس و آبهای آزاد مصداق اقتصاد مقاومتی است افزود: با وجود جمعیت بیش از 2 میلیارد نفری در حوزه آبهای آزاد و اقیانوس ضروری است چابهار به عنوان مقصد ملی مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه نیازمند نگاه خاص است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به بیگانگی کشور نسبت به این استان ضروری است در حوزه اقتصاد مقاومتی حوزه روابط اجتماعی نیزهدف قرار گیرد.
وی تصریح کرد: گردشگری از نکات مهم برای خارج شدن استان از خلوت است براین اساس سال 96 این استان مقصد گردشگران داخلی و خارجی معرفی شده است.
وی گفت: فرودگاه چابهار یکی از ضروریت های منطقه است زیرا با افزایش ظرفیت این بندر و ایجاد صنایع بزرگ این فرودگاه نقش مهمی در تبادلات ایفا می کند.
وی با اشاره به راه اندازی خط دریایی ایران و عمان گفت: با توجه به اینکه حدود 25 درصد جمعیت عمان را اقوام این استان تشکیل می دهند راه اندازی این خط به گسترش روابط اجتماعی و اقتصادی 2 کشور کمک می کند.
وی با اشاره به اهمیت خطوط ریلی گفت: با اعتبارات قطره چکانی نمی توان به گسترش این خطوط اندیشید بلکه در این بخش نیازمند وسعت نگاه هستیم.
وی پل دوم میلک را یک فرصت دانست و گفت: ضروری است برای راه اندازی این پل وزارت خارجه فعال برخورد کند.
وی بر توجه به پتروشیمی در چابهار و ایرانشهر تاکید کرد و گفت: گاز به عنوان یک ضرورت در زندگی مردم و اقتصاد منطقه مورد توجه قرار گرفته بطوری که اوایل سال آینده به زاهدان می رسد.
وی با اشاره به واردات 800 میلیون دلار موز به کشور گفت: با توجه به قابلیت های سیستان و بلوچستان انتظار می رود جهاد کشاورزی 30 درصد حجم واردات را به توسعه باغات موز این استان اختصاص دهد.
وی بر تدوین سند توسعه باغات موز و صنایع تبدیلی و بسته بندی در سیستان و بلوچستان و محصولات مختلف کشاورزی نظیر خرما تاکید کرد.
وی گفت: برای رونق صنعت در این استان ضروری است دولت طرح های اقتصادی را در استان همانند کارخانه سیمان اجرا و به مرور به بخش های خصوصی محول کند.
به گزارش ایرنا وزیر راه و شهرسازی و هیات همراه در سفر یک روزه به زاهدان علاوه بر بازدید از عملیات اجرایی باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان، مناطق حاشیه ای و سکونتگاههای غیر رسمی این شهر و مرکز توانمند سازی فنی و حرفه ای، همچنین در نشست ستاد راهبردی و مدیریت اقتصاد مقاومتی سیستان و بلوچستان شرکت کرد.
وزیر راه و شهرسازی را در این سفر امینی معاون برنامه ریزی، مظاهریان معاون مسکن و ساختمان، کشاورزیان رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل، میر شفیع مشاور وزیر در راههای روستایی، سعید نژاد مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی، محمد زاده مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه راهها، ایزدی مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی کشور و یعقوبی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و بودجه این وزارتخانه همراهی کرد.

ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید