اصلاح طرح جامع حمل و نقل براساس مدل های عرضه و تقاضا | اتاق خبر
کد خبر: 380368
تاریخ انتشار: 22 آبان 1395 - 11:56
معاون وزیر راه و شهرسازی از اصلاح طرح جامع حمل و نقل براساس مدل‌های عرضه و تقاضا، شبکه‌ها و منطقه‌بندی و پروژه‌های زیرساختی خبر داد.

اتقا خبر: امیر امینی ضمن اشاره به اهمیت طرح جامع حمل و نقل مصوب سال ۸۹، گفت: در طرح جامع قبلی، ظرفیت‌های ایجاد شده در بنادر بدون در نظر گرفتن حمل و نقل ریلی پیش‌بینی شده بود در حالی که باید این ظرفیت‌ها با یک تناسب مشخص و حساب شده بین حمل و نقل جاده‌ای و ریلی ایجاد می‌شد.

وی ادامه داد: طرح جامع حمل و نقل ملاک طراحی کریدورهای حمل و نقلی بود که در دولت یازدهم بر اساس مدل‌های عرضه و تقاضا،  شبکه‌ها و منطقه‌بندی‌ها، پروژه‌های زیر ساختی و در نهایت وضعیت موجود در وزارتخانه مورد پالایش قرار گرفت.

امینی با اشاره به تغییرات و بازنگری کریدورهای داخلی و بین‌المللی، اظهار داشت: کریدورهای حمل و نقلی کشور در حال حاضر تمام ۲۵ مرز فعال قدیمی و جدید کشور را در برمی‌گیرند.

معاون وزیر راه و شهرسازی، بیان کرد: تمام اقدامات انجام شده درباره کریدورها در فاصله ۱۵۰ کیلومتری مرزها انجام شده بود و این بیانگر یک نگاه درونگرا به شبکه حمل‌ونقل کشور است، اما طی این سه سال تمام مرزهای زمینی و دریایی از طریق کریدورها به یکدیگر متصل شدند که در نتیجه، یک شبکه حمل‌ونقلی چهارسو میان شرق، غرب، شمال و جنوب و اتصال آن‌ها به یکدیگر ایجاد شد.

وی گفت: عدم استفاده از ظرفیت‌های خالی و ایجاد ظرفیت‌های مازاد در برخی نقاط در گذشته مانع استفاده بهینه از ظرفیت‌های کشور شده است و به همین دلیل ناهماهنگی میان بخش‌های مختلف حمل و نقل به شدت مشاهده می‌شود.

امینی در ادامه با بیان اینکه کشورهای همسایه شمالی و جنوبی به دنبال تصاحب فرصت ژئوپولیتیکی و جغرافیایی ایران هستند، یادآورشد: همسایگان ایران اقدامات زیرساختی گوناگونی در حوزه حمل و نقل انجام داده‌اند و هم اکنون نیز چندین پروژه فرودگاهی، بندری، ریلی و جاده‌ای با هدف ایجاد حمل و نقل چندوجهی در دست اجرا دارند و در صدد هستند از طریق سیستم‌های نوین حمل و نقلی فرایند تخلیه و بارگیری میان آنها را کم هزینه کنند.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجیه پذیر شدن کریدورهای کشور، گفت: با تعیین تعرفه‌های مناسب می‌توانیم بازار خوبی در حمل و نقل بین‌المللی به دست آوریم. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پروژه راه آهن رشت-آستارا، بیان داشت: این خط آهن به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های کشور باید از نگاه ملی مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا با اتصال این حلقه مفقوده، ارزش اقتصادی کلانی به کشور وارد خواهد شد و همزمان مدت انتقال کالا از چین به ایران  از ۱۱ روز به ۷ روز کاهش می یابد.

به گفته امینی تکمیل پروژه راه‌آهن خواف-هرات در افعانستان و اتصال آن به کاشغر (در افغانستان) یک جریان تجاری در داخل ایران ایجاد خواهد کرد.

کریدور شماره ۱۰ کشور نیازمند حمل و نقل ریلی

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در کریدور شماره ۱۰ حدفاصل بندر امام خمینی به مرز بازرگان نیاز مبرم به حمل و نقل ریلی وجود دارد، تصریح کرد: اگرچه ایجاد مسیر ریلی در این کریدور به سرمایه زیاد نیاز دارد اما در صورت جذب سرمایه‌گذار، به طور قطع یک پروژه موفق در انتقال بار خواهد بود.

 وی با اشاره به جایگاه کریدورها در طرح جامع حمل و نقل اظهار داشت: منطقه‌بندی تمام مناطق پیرامون و داخل کشور بر اساس نظام عرضه و تقاضا مشخص می شود زیرا منطقه‌بندی بیانگر نیازهای کشور در زمینه زیرساخت و ظرفیت‌های آن است.

امینی افزود: طبق برآورد وزارت راه و شهرسازی در ادامه مسیر کریدور شماره ۱۰ به سمت اروپا حدود ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت مشتاق تجارت قرار دارد، به طوری که با فعال شدن کریدور شماره ۱۰ می‌توان مسیر ترانزیت کالا از بنادر چین به بنادر غربی اروپا و انتقال به داخل این قاره به سمت بندر امام خمینی و سپس انتقال آن به اروپا با عبور از مرز بازرگان تغییر داد؛ زیرا این مسیر برای صاحبان کالا بسیار اقتصادی است..

مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید