Performancing Metrics

سومین مقام بلند پایه روسیه امروز در تهران | اتاق خبر
کد خبر: 380651
تاریخ انتشار: 24 آبان 1395 - 07:12
شورای فدراسیون روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفر دو روزه والنتیانا ماتویینکو، رئیس هیات پارلمانی این کشور به ایران از امروز (یک شنبه) آغاز می‌شود.

اتاق خبر: مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه در کانال تلگرامش نوشت: در این سفر که از عصر امروز آغاز می‌شود ماتویینکو با  علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو می‌کند.
والنتیانا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه که از اعضای حزب روسیه واحد نیز هست، بر اساس جایگاه این شورا در قانون اساسی روسیه سومین مقام بلند پایه این کشور پس از رئیس جمهور و نخست وزیر محسوب می‌شود و چنانچه به هر دلیلی روسیه دارای رئیس جمهور و نخست وزیر نباشد، رئیس شورای فدراسیون عهده دار امور ریاست جمهوری روسیه می‌شود.
شورای فدراسیون روسیه که طبق قانون اساسی مصوب سال 1993 این کشور تاسیس شده متشکل از 170 نماینده است که از 85 جزء فدراسیون روسیه شامل 22 جمهوری، 46 استان، 9 خطه یا کرای، 3 شهر فدرال، 4 منطقه خودمختار و 1 استان خودمختار هستند.
اعضای شورای فدراسیون روسیه در واقع چهره های شاخص مناطق مختلف ( واحد های سیاسی ) روسیه هستند که یکی از آنها از میان نمایندگان مجالس استانی و دیگری توسط استاندار یا بالاترین مقام هر واحد سیاسی روسیه انتخاب و برای عضویت در شورای فدراسیون به رئیس جمهور معرفی می شوند، مدت زمان عضویت نمایندگان در شورای فدراسیون، بستگی به واحد سیاسی خود نماینده دارد بدین معنا که تا زمانی عضو شورای فدراسیون خواهد بود که نماینده واحد سیاسی منطقه خود باشد.
قوه مقننه در فدراسیون روسیه متشکل از دو پارلمان است؛ شورای فدراسیون (همان سنا) با 178 نماینده و دومای دولتی با 450 نماینده.
طی این دو سال رؤسای پارلمان های ایران و روسیه و نمایندگان مجالس دو کشور دیدارهای متعددی داشته اند که سفر سرگئی ناریشکین رئیس وقت دومای کشوری روسیه به ایران در سال 1393 و دیدار وی با لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سفر رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در اواخر مهر 1394 به شهر سوچی روسیه برای شرکت در کنفرانس باشگاه مباحثه والدای و دیدار وی با رییس جمهور روسیه از جمله آن‌ها است.
والنتیانا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه پیش از سفر خود به ایران که از امروز آغاز می‌شود، طی مصاحبه‌ای خواستار کمک برای پیدا کردن دختری ایرانی شد که ۱۲ سال پیش در تهران از وی که در آن زمان فرماندار شهر سن پترزبورگ بود، استقبال کرد.
قطعا سفر این مقام عالی‌رتبه روسیه به ایران  سهم مهمی در ارتقاء سطح همکاری‌های دو جانبه به ویژه در بخش پارلمانی خواهد داشت.
روابط دوجانبه از جمله همکاری های رو به گسترش در عرصه فعالیت های صلح آمیز هسته ای، اوضاع سوریه و مبارزه با تروریسم از محورهای مذاکرات اعلام شده است که به نظر می‌رسد نتایج انتخابات آمریکا نیز فصل جداگانه‌ای را در این مذاکرات به خود اختصاص دهد.
والنتیانا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون که از امروز به دعوت علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی میهمان ایران می‌شود، در 31 آگوست 2011 به عنوان نماینده از طرف نهاد اجرایی سن‌پترزبورگ در شورای فدراسیون انتخاب و با اتفاق آراء به عنوان رییس شورای فدراسیون برگزیده شد، جایگاهی که ماتویینکو مجددا در سال 2014 با اتفاق آراء در این سمت ابقا شد.

منبع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید