لزوم تشکیل کارگروه بحران برای رفع آلودگی هوای تهران | اتاق خبر
کد خبر: 381029
تاریخ انتشار: 26 آبان 1395 - 11:13
فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس
فاطمه ذوالقدره هدف از تشکلیل کارگروه را ارائه راهکارهای کاربردی برای بهبود سلامت هوای کلانشهر ها و استان های بزرگ دانست.

اتاق خبر: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با اتاق خبر در خصوص بحث آلودگی هوای تهران تاکید کرد: با فرهنگسازی و آموزش های شهری می توانیم با این مسئله مقابله کنیم و لازم است مردم در جامعه به این درک برسند که افزایش خودروهای تک سرنشین می تواند به سلامت جامعه و همچنین نسل های بعدی آسیب وارد کند .

فاطمه ذوالقدر با اشاره به اینکه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شکلی از نبوغ اجتماعی است تصریح کرد: اگر سازمان حمل و نقل کشور بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی را در دستور کار خود قرار دهد بسیاری از این مشکلات برطرف می شود.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر وسایل حمل و نقل عمومی از استاندارد کامل بهره مند نیستند و در ساعات پرتردد و شلوغ همین مسئله عاملی برای ایجاد مشکلات مضاعف می شود. همچنین فرسودگی اتوبوس ها به دلیل مشکلات فنی به شکل قابل توجهی موجب افزایش آلودگی می شود.

نماینده مردم تهران در ادامه توضیح داد: مسئله دیگری که در ایجاد آلایندگی هوا نقش قابل توجهی دارد وجود کارخانجات صنعتی در نزدیکی شهر و مناطق مسکونی است به طور مثال کارخانه های تولید روغن نباتی که در داخل شهر ساخته می شوند هم به لحاظ شهرسازی و هم به لحاظ زیست محیطی تاثیر مخربی را دارا هستند.

وی در این خصوص افزود: انتظار می رود که دولت و همچنین مسئولان به دنبال انتقال این واحدها به مناطق دور از شهرها باشند و در این راستا اقدامات موثری را در نظر بگیرند.

ذوالقدر توضیح داد: اگر چه بارها در اینباره اظهار نظراتی شده اما هیچ گاه به طور جدی به این موضوع پرداخته نشده. البته باید توجه داشته باشیم که در شرایط فعلی اقتصاد، جابجایی کارخانجات و ممکن است حتی موجب تعطیلی و یا عقب افتادگی این واحدها شود و از نظر اقتصادی قابل توجیه نیست.

نماینده مردم استان تهران تاکید کرد: باید این کارخانجات به سیستم های تهویه استاندارد تجهیز شوند و بر نحوه فعالیت آن ها نظارت کامل صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان استان تهران نامه ای به ریاست جمهوری نوشته اند گفت: در این نامه از آقای روحانی و دستگاه اجرایی ایشان مشخصا درخواست شده است که در خصوص بحث آلودگی هوا اقدامات جدی  انجام دهند و شخصا به حل این مشکل وارد شوند.

ذوالقدر از تشکیل کارگروهی در خصوص مقابله با آلودگی محیط زیست خبر داد و تصریح کرد: در این کارگروه تعاملی میان نمایندگان استان تهران با ارگان های مربوط برقرار می شود هدف ارائه راهکارهای کاربردی برای بهبود سلامت هوای کلانشهر ها و استان های بزرگ است. 

95103ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید