درخواست دی‌میستورا از ترامپ برای حمایت از روند انتقال سیاسی در سوریه | اتاق خبر
کد خبر: 381100
تاریخ انتشار: 26 آبان 1395 - 13:45
فرستاده سازمان ملل به سوریه از رئیس جمهور منتخب آمریکا خواست تا از روند انتقال سیاسی در سوریه با هدف شکست داعش حمایت کند.

اتاق خبر: استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در سوریه در گفتگوبرنامه "هارد توک" از شبکه "بی بی سی" گفت: تلاش دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا برای همکاری با روسیه برای شکست داعش اقدامی درست است اما من از وی می‌خواهم به پیشبرد اصلاحات سیاسی با هدف ممانعت از عضوگیری بیشتر گروه‌های تندرو در سوریه کمک کند.

دی‌میستورا در ادامه گفت: جنگ با داعش امری حیاتی و ضروری است اما پیروزی بلند مدت نیازمند شیوه‌ای کاملا جدید به ویژه درخصوص راهکار سیاسی است.

فرستاده سازمان ملل به سوریه گفت: به عبارت دیگر نوعی از انتقال سیاسی در سوریه باید صورت گیرد در غیر این صورت بسیاری از افرادی که ناراضی هستند به داعش می‌پیوندند در حالی که تا پیش از آن در صف مبارزه با داعش بوده‌اند.

دی‌میستورا منظورش از انتقال سیاسی را بیان نکرد و گفت باید بر مذاکره جدید میان آمریکا و روسیه تمرکز کرد و این مساله احتمالا به ایجاد نظامی مشابه عراق منجر شود که با حفظ تمامیت و وحدت سوریه به کردها خودمختاری داده و تضمین شود اهل سنت به حاشیه رانده نمی شوند.

این در حالی است که انس العبده، رئیس ائتلاف مخالفان سوریه گفت که مخالفان پذیرفته‌اند انتقال سیاسی هدف هر مذاکره‌ای است.

وی به خبرگزاری رویترز گفت که هر تلاشی برای عقب نشینی از مذاکرات خطرناک بوده و پیامدهای منفی خواهد داشت.

وی گفت انتقال سیاسی نمی‌تواند تنها نقطه برای رسیدن به راهکار باشد و نمی تواند جایگزین خواسته اصلی سوری‌ها برای برکناری بشار اسد باشد.

دی‌میستورا گفت که الویت های آمریکا عملا تغییر کرده و اسد و تیمش شاید در حال حاضر احساس راحتی می‌کنند اما باید بدانند که روسیه از سوریه ای که جنگ زده و تقسیم شده باشد سودی نمی‌برد.

وی تاکید کرد پوتین خودش دوبار به من گفته  که به اسد تاکید کرده ما تا را حمایت می‌کنیم اما زمانی خواهد آمد که از تو انتظار خواهیم داشت عملا روند انتقال سیاسی را اجرا کنیم.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید