پایتخت مخفی داعش در مثلث مرزی عراق،‌اردن و سوریه | اتاق خبر
کد خبر: 381143
تاریخ انتشار: 26 آبان 1395 - 21:40
مسئولان عراقی و غربی نسبت به افزایش نفوذ داعش از طریق تمرکزش بر آنچه که آن را "ولایت فرات" می‌خواند، اظهار نگرانی و اذعان کردند که عملیات نظامی کنونی برای بازپس گیری موصل ممکن است خطر را از موصل رفع کند اما مقری جدید علیه الانبار ایجاد می‌کند.

اتاق خبر: گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۴ در بخشی از مناطق تحت کنترل خود در مرزهای عراق و سوریه منطقه‌ای را تحت عنوان "ولایت فرات" تشکیل داد. داعش سه منطقه مهم را در استان الانبار تحت تصرف دارد که عبارتند از عنه، راوه و القائم واقع در مثلث مرزی با سوریه و اردن، در کنار منطقه البوکمال "ولایت فرات" قرار دارد که تنها "ولایتی" است که در آن اراضی مشترکی میان دو کشور وجود دارد و تاکنون مورد هیچ حمله زمینی قرار نگرفته است و پایتخت مخفی داعش و پناهگاه نیروهای ویژه آن به شمار می‌آید.

برای نخستین بار از زمان آزادسازی فلوجه در ژوئن گذشته، دو روز پیش دو خودروی بمب گذاری شده در مرکز این شهر منفجر شد که به کشته و زخمی شدن حدود ۳۰ تن انجامید. این رخداد سوال‌هایی را در مورد توانایی داعش برای حمله به مراکز شهرها با وجود تدابیر شدید امنیتی و استقرار نیروهای امنیتی در شهرهای آزادشده و عملیات پیچیده بررسی و تحقیقات از آوارگانی که بازگشته‌اند، مطرح کرده است.

شعلان النمراوی، یکی از شیوخ عشایر الانبار در تماس با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة گفت: این استان در خطر است و پیروزی‌هایی که ظرف ماه‌های قبل حاصل شد، همچنان شکننده بوده و وضعیت در آستانه فروپاشی است چراکه ارتش برای آزادسازی سه منطقه مهم که همان عنه، راوه و القائم هستند، تلاش نمی‌کند. دولت ترجیح داد که به شمال کشور برود و جبهه موصل را بگشاید.

وی با بیان این که ولایت فرات داعش خطر واقعی بر الانبار و سراسر عراق است، گفت: سیطره داعش بر مرزهای بین‌المللی به این گروه توانایی مانور می‌دهد و داعش در حال حاضر نیروهای فراری خود را از هر سمتی به سوی مرزهای عراق و سوریه می‌برد و عملا حملات غافلگیرانه را در الرطبه و رمادی و اخیرا در فلوجه آغاز کرده است.

وی افزود: اگر امنیت مرزهای عراق و سوریه به ویژه در الانبار تامین نشود، هرگونه عملیاتی در موصل و الانبار بی‌فایده خواهد بود و زمان طولانی را به خود اختصاص خواهد داد.

شعلان النمراوی تصریح کرد: گزارش‌های اطلاعاتی که به دست نیروهای عشایر رسیده است، تاکید بر این دارد که داعش در تدارک ایجاد ارتشی در منطقه القائم است و برای حملات به مناطق حدیثه و الرطبه و هیت طرح ریزی می‌کند و گروه‌های نظامی حرفه‌ای را از این استان در ماه گذشته با آغاز حمله بازپس گیری موصل خارج کرد.

گزارش‌ها حکایت از این دارد که صدها تن از نیروهای داعش در موصل از طریق صحرایی وسیع میان نینوا در شمال و صلاح الدین در شرق و مرزهای سوریه در غرب به الانبار نفوذ پیدا کرده‌اند. داعش با وجود وضعیت جغرافیایی دشوار این منطقه، اما آن را تحت تصرف دارد.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید