Performancing Metrics

نابود کردن توافق هسته‌ای برای ترامپ هزینه دارد | اتاق خبر
کد خبر: 381220
تاریخ انتشار: 27 آبان 1395 - 16:34
فارین افرز:‌
یک نشریه آمریکایی در گزارشی با اشاره به اظهارات رییس‌جمهور منتخب آمریکا در رقابت‌های انتخاباتی‌اش در قبال برجام نوشت:‌ دونالد ترامپ می‌داند که فضای کمی برای نابود کردن توافق هسته‌ای دارد چرا که در صورت این کار باید با دیگر طرف‌های توافق مواجه شود.

ترامپ

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، نشریه فارین افرز در ادامه گزارش خود با عنوان «ترامپ و ایران» نوشت: روابط آمریکا با ایران یکی از اولویت‌های فهرست مسائل سیاست خارجی است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور منتخب آمریکا پس از شروع رسمی کار خود با آن مواجه خواهد شد. همانند دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه در انتخابات، بسیار زود و محکم با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توافقی که تابستان سال گذشته میان ایران و شش قدرت جهانی حاصل شد. اما ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش مواضعی ضد و نقیض در قبال این توافق اتخاذ  کرد. وی ابتدا گفت که برجام را پاره می‌کند و بعدها گفت که به سادگی آن را اصلاح خواهد کرد.

هم‌زمان که ترامپ دولت خود را آماده می‌کند، احتمالا ترجیح می‌دهد که راه دوم را انتخاب کند. به دلایل بسیار زیادی غیرممکن است دولت وی بتواند بی‌درنگ توافق هسته‌ای را نابود کند. برجام یک توافق اجرایی است تا یک قرارداد رسمی؛ اما این که رییس‌جمهور بعدی آمریکا آن را لغو کند به این معنی نیست که توانسته آن را وتو کند، چرا که برجام ماهیتی چند جانبه دارد. حتی اگر واشنگتن بخواهد آن را کنار بگذارد، دیگر امضا کنندگان توافق با وجود فشارهای دولت جدید آمریکا برای اتخاذ رویکردی سخت‌گیرانه‌تر در قبال تهران می‌توانند برجام را حفظ کنند و به اجرای آن ادامه دهند.

این یک واقعیت است که ترامپ می‌تواند به طور یک جانبه تحریم و یا مجازات‌هایی را برای شرکت‌هایی آمریکایی معامله کننده با جمهوری اسلامی ایران در نظر بگیرد اما این اقدام به تنهایی نمی‌تواند فعالیت شرکت‌های خارجی را که برای بازگشت به بازار ایران تلاش می‌کند، محدود کند زیرا این شرکت‌ها تحت تاثیر محدودیت‌های جدید بر موسسات آمریکایی قرار نخواهند گرفت.

هر چند که چشم‌انداز رویکرد سخت‌گیرانه‌تر واشنگتن در قبال تهران ممکن است یک وقفه در تعاملات خارجی با ایران ایجاد کند، در نهایت واشنگتن قادر نخواهد بود این توافق را بدون این که متحمل ضرر و خطر تنش‌های تجاری با کشورهایی هم‌چون چین و فرانسه شود به طور کامل به عقب براند، کشورهایی که در حال حاضر سخت مشغول محکم کردن جای پای خود در جمهوری اسلامی ایران هستند و این چشم‌اندازی است که احتمالا دولت ترامپ تمایل بسیار کمی برای آن دارد.

ترامپ آن‌قدر معقول هست که بفهمد فضای کمی برای از بین بردن توافق هسته‌ای و دلیل قابل قبول برای تقویت اقدامات و مجازات‌هایش وجود دارد. با این حال، دولت جدید آمریکا می‌تواند با افزایش فشار اقتصادی بر ایران، تمرکز روی پایبندی ایران به توافق و مقابله با سیاست‌های ایران در خاورمیانه با جمهوری اسلامی که به دلیل رفع تحریم‌ها  و دسترسی به میلیاردها دلار از سرمایه مسدود شده‌اش پس از اجرای برجام این کشور را تحت فشار قرار دهد.

این نشریه آمریکایی در پایان با اشاره به رویکرد احتمالی دونالد ترامپ برای عقب راندن سیاست دولت اوباما در قبال ایران نوشت که به نظر می‌آید وی قصد چنین کاری را داشته باشد.

انتهای پیام/

کد:94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید