Performancing Metrics

آغاز کوچ فلامینگوها به تالاب بین المللی میناب | اتاق خبر
کد خبر: 381370
تاریخ انتشار: 29 آبان 1395 - 18:07
‌رئیس اداره محیط زیست میناب، گفت: هر ساله با شروع فصل سرما و افزایش برودت در عرض‌های جغرافیایی بالا، ‌تالاب بین المللی رودشور، شیرین میناب و سواحل استان هرمزگان پذیرای حضور این پرندگان زیباست.

‌به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، ‌استان هرمزگان با داشتن بیش از 2 هزار کیلومتر نوار ساحلی و تالاب‌های بین المللی برای حضور فلامینگوها و تغذیه آنها بسیار مطلوب است.

مهاجرت فلامینگوها اغلب در شب صورت می‌گیرد و آنها ترجیح می‌دهند که پروازشان در آسمانی بدون ابر و با بادهای دنباله دار موافق(در جهت پرواز) رخ دهد.

این پرندگان زیبا می‌توانند تقریباً 600 کیلومتر(معادل 373 مایل) در یک شب با سرعت 50 تا 60 کیلومتر در ساعت حرکت کنند و اگر در روز مهاجرت کنند در ارتفاعات بالا پرواز می‌کنند تا خود را از خطر شکار شدن توسط پرندگان شکاری برهانند.

رئیس اداره محیط زیست میناب با اشاره به آغاز کوچ فلامینگوها به تالاب بین المللی رود شور، شیرین میناب، گفت: سال گذشته در سرشماری نیمه زمستانه پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر، بیشترین جمعیت فلامینگوها با 424 قطعه در پایگاه سرشماری خور تیاب میناب(بخشی از تالاب بین المللی شور‌، شیرین میناب) دیده شد.

سهراب پشتاره با اشاره به اینکه سال گذشته  ۱۰۳ هزار پرنده مهاجر شامل ۸۹ گونه به این منطقه مهاجرت کردند، عنوان کرد: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۱۰۰ هزار پرنده از 95 گونه پرنده آبزی و کنار آبزی و پرندگان شکاری به این استان مهاجرت می‌کنند.

این مقام مسئول اظهار کرد: مرداب‌های ساحلی کم عمق‌، سواحل گِلی‌، مانداب‌های حاصل از طغیان دریاچه‌ها و باتلاق ها، مهم‌ترین زیستگاه فلامینگوهاست.

وی افزود: همه ساله فلامینگوها با پشت سر گذاشتن سرزمین‌های سرد شمالی و مناطق گرم آفریقایی به تالاب‌های بین امللی میناب و سواحل هرمزگان مهاجرت می‌کنند.

رئیس اداره محیط زیست میناب، تصریح کرد: بطور کلی فلامینگوها پرندگان مهاجری نیستند، اما در نتیجه تغییرات آب و هوایی و تغییر سطح آب در مناطق تغذیه خود، محل کلونی‌های فلامینگو همیشگی و ثابت نیست.

پشتاره خاطرنشان کرد: بیشتر فلامینگوهای مهاجر برای جوجه آوری به کلونی بومی خود، یعنی جایی که در آنجا بدنیا آمده‌اند، باز می‌گردند.

استان هرمزگان با 2هزار و 200 کیلومتر ساحل، 14 جزیره و چهار تالاب بین المللی یکی از مهم ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در فصل زمستان است.

‌انتهاي پیام/

کد: 94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید