پیشرفت در موصل سریع‌تر از حد انتظار است | اتاق خبر
کد خبر: 381820
تاریخ انتشار: 3 آذر 1395 - 01:57
ابراهیم الجعفری
وزیر خارجه عراق با اشاره به پیشرفت دور از انتظار نیروهای عراقی در عملیات موصل، اعلام کرد که عراق به هیچ کشوری اجازه مداخله در امور داخلی‌اش را نمی‌دهد.

اتاق خبر: ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فرانک والتر اشتاین مایر، همتای آلمانی خود در برلین گفت: همکاری نیروهای مسلح با یکدیگر و همکاری ساکنان موصل با نیروهای عراقی در پیشروی نیروهای ما تأثیر داشت. نیروهای ما سریع‌تر از حد انتظار در موصل پیشروی کردند.

الجعفری گفت: از آغاز عملیات موصل تاکنون ۱۷۰۰ داعشی کشته و ۶۵۰ خودروی بمب‌گذاری شده منفجر و بیش از یک سوم مساحت استان نینوا آزاد شده است. عراق اکنون برای مرحله مابعد آزادی شهر موصل از چنگ داعش برنامه‌ریزی می‌کند.

وی تأکید کرد: جنگ واقعی ما با داعش است و ما وارد درگیری با دیگر کشورها نمی‌شویم. ما به کشورهای همجوار احترام می‌گذاریم و به هیچ کشوری اجازه مداخله در امور داخلیمان را نمی‌دهیم. ما اجازه نمی‌دهیم کسی به حاکمیتمان لطمه بزند. حاکمیت عراق "خط قرمز" است.

الجعفری گفت:‌ عراق در شرایط استثنایی به سر می‌برد و هرگز کسانی را که از ما حمایت کرده‌اند فراموش نخواهیم کرد. آلمان ثابت کرد که به اندازه کافی در کنار عراق بوده است. ما از برلین می‌خواهیم حمایتش از عراق را افزایش دهد.

وی گفت: عراق به برنامه‌ای شبیه طرح مارشال نیاز دارد. عراق توافق‌نامه‌ها را به صورت یکجانبه با ادارات امضا نمی‌کند بلکه با کشورها امضا می‌کند. ما پیش‌بینی می‌کنیم که با وجود روی کارآمدن رهبران جدیدی در آمریکا این کشور همچنان به حمایت استراتژیک خود از عراق ادامه دهد.

اشتاین مایر نیز گفت: لازم است توافق‌نامه‌هایی که قبل از آغاز عملیات موصل امضا شده‌اند اجرایی شود. براساس این توافق‌نامه‌ها شبه‌نظامیانی که تحت نفوذ گروه‌های خارجی هستند نباید در عملیات موصل شرکت کنند و باید این شهر از سوی سربازان سنی آزاد شود.

وی گفت که ابراهیم الجعفری اطلاعاتی را درباره شبه‌نظامیان شیعه به وی داده و هرگونه اختلافی میان گروه‌های شرکت کننده در عملیات آزادی موصل می‌تواند عملیات نظامی را پیچیده کند.

منبع: ایسنا

95103

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید