Performancing Metrics

متحدان ما در پاره کردن برجام همراهی‌مان نمی‌کنند | اتاق خبر
کد خبر: 382044
تاریخ انتشار: 4 آذر 1395 - 08:44
یک دیپلمات پیشین آمریکا:
رییس دفتر پیشین یک وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با بیان این که متحدان واشنگتن دولت را برای پاره کردن برجام همراهی نخواهند کرد، گفت: ایده بازگرداندن تحریم‌های آسیب زننده علیه ایران نامعقول است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، لاورنس ویکرسون، رییس دفتر کالین پاول، وزیر امور خارجه آمریکا در سال‌های 2001 تا 2005 در گفت‌وگو با پایگاه خبری رییل‌نیوز در پاسخ به سوالی درباره رویداد دونالد ترامپ، رییس‌جمهور منتخب آمریکا و این که آیا وی همانند دیک چنی و جورج بوش، رییسان‌جمهور پیشین آمریکا قصد تغییر نظام در ایران را دارد، گفت: امیدوارم که چنین نباشد. در این‌جا لازم است که به دو موضوع مبهم اشاره کنم. اول این که مهم‌ترین چیز در خصوص ایران وجود یک توافق چندجانبه و نه یک توافق دوجانبه است و به طور قطع روسیه و چین ما را در پاره کردن این توافق همراهی نخواهند کرد. من اطمینان دارم که متحدان اروپایی‌مان نیز چنین کاری نخواهند کرد.

ویکرسون ادامه داد: بنابراین، ما خود را منزوی خواهیم کرد، نه ایران را. این باور که ما می‌توانیم تحریم‌های سخت بین‌المللی را بازگردانیم، نامعقول است. ما قادر به این کار نیستیم. تمام آن چه می‌توانیم انجام دهیم این است که تحریم‌های خود را به ویژه در بخش تحریم‌های بانکداری تقویت کنیم. اقدامی که آسیب زننده خواهد بود. بنابراین، با توجه به این که بقیه جهان کار دیگری انجام می‌دهند کسانی که منزوی می‌شوند آمریکایی‌ها هستند، نه ایرانی‌ها.

او در پاسخ به سوالی درباره گزینه‌های ترامپ برای انتصاب در دولت جدید آمریکا، شامل مایکل فلین به عنوان مشاور امنیت ملی، مایک پامپئو به عنوان رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و جان بولتون یا رودی جولیانی برای وزارت امور خارجه گفت: به نظر می‌آید که یک چیز در تمام آن‌ها مشترک است؛ نفرت عمیق و درونی از ایران و برخی از آن‌ها خواهان تغییر نظام در ایران هستند. آن‌ها ایران را منبع تروریستی علیه آمریکا می دانند. رودی جولیانی همین صحبت‌ها را در کنوانسیون حزب جمهوری‌خواه زد و اشاره‌ای هم به سعودی‌ها یا القاعده نکرد و فقط روی ایران تمرکز داشت.

این ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا با اشاره به این که مواضع تند این افراد به جنگ با ایران منجر خواهد شد، تصریح کرد: فکر نمی‌کنم که مردم آمریکا خیلی حامی این اتفاق باشند.

وی در ادامه این گفت‌وگو به ارائه اظهاراتی قابل توجه درباره مساله تروریسم جهانی و مشکلات ایمنی پرداخت و گفت: باید روی این نکته تاکید کنم که مشکل واقعی در جهان در ارتباط با داعش، القاعده، النصره، طالبان پاکستان است و هر جای دیگری که بخواهید از آن نام ببرید، یک گروه تروریستی با ظرفیت اقدام جهانی وجود دارد؛ اما این گروه، از ایران نشات نمی‌گیرد. گروهی که از ایران بیرون می آید و ما با آن مشکلات زیادی داریم، حزب الله نامیده می‌شود. این یک گروه محدود است و هدف خود را اسراییل قرار داده است هدف آن دفاع از اراضی فلسطین و در مجموع اراضی اعراب در برابر اسراییل است.

ویکرسون افزود: حزب الله به دنبال راه‌اندازی کمپینی خارج از این موضوع نیست، مگر این که آمریکا نظامیانش را مستقر کند. بنابراین، حزب الله یک گروه تروریستی که به دنبال عملیات جهانی یا بی‌معنی باشد، نیست. کاری که داعش یا القاعده و دیگران می‌کنند. حزب الله یک گروه متمرکز است، متمرکز روی اسراییل.

او در پایان گفت: خب، اکنون متوجه می‌شوید که چرا ما نسبت به آن‌ها (حزب الله) و ایران نگران هستیم اما آن‌ها گروهی نیستند که روی قاره آمریکا متمرکز باشند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید