استقبال حماس از میانجیگری ترکیه در پرونده نظامیان اسیر صهیونیستی | اتاق خبر
کد خبر: 382139
تاریخ انتشار: 5 آذر 1395 - 07:03
عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی "حماس" تاکید کرد که این جنبش از میانجیگری ترکیه در پرونده نظامیان اسیر صهیونیستی استقبال می کند.

اتاق خبر: خلیل حیه در گفتگو با شبکه ماهواره ای الاقصی تصریح کرد که هیچ گونه میانجیگری واقعی برای تحقق مبادله اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی صورت نگرفته است، اما این جنبش از اعلام آمادگی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای میانجگیری در ماجرای مبادله اسرای فلسطینی با نظامیان اسیر حماس در نوار غزه استقبال کرد.

حیه ضمن تاکید بر قدردانی حماس از موضع اردوغان درباره میانجیگری در زمینه مبادله اسرا تصریح کرد که این موضع به منزله حمایت از ملت فلسطین و هزاران اسیر فلسطینی دربند زندان های صهیونیستی است.

وی با اشاره به اینکه «ما علاقه ای به اسیر کردن نظامیان اسرائیلی نداریم، اما راهی جز این برای آزادی اسرای مان نمی بینیم» اظهار داشت که موفقیت میانجیگری ترکیه در ماجرای مبادله اسرا، نیازمند این است که مقامات صهیونیستی از اظهار بی توجهی به پرونده نظامیان اسیر صهیونیستی دست بردارند و به مفاد قرارداد قبلی مبادله اسرای "وفاداری به آزادگان" پایبند باشند.

خلیل حیه تصریح کرد که پیروزی هر گونه تلاشی برای امضای قرارداد جدید مبادله اسرا منوط به آزادی آن دسته از اسرای آزاد شده فلسطینی است که در جریان مبادله وفاداری به آزادگان از زندان های صهیونیستی آزاد شده بودند، اما رژیم صهیونیستی دوباره آنها را بازداشت کرده است.

وی افزود مصر رویکرد جدیدی برای تعامل متفاوت با نوار غزه دارد و حماس از این اقدامات مصر استقبال می کند و خواهان بازگشایی هر چه سریعتر گذرگاه رفح و توسعه آن برای تبدیل به یک گذرگاه تجاری است.

حیه همچنین با اشاره به اینکه تمامی طرف های فلسطینی در نوار غزه آماده همکاری با طرح های مصر برای کاهش شدت محاصره غزه هستند، تصریح کرد که غزه تنها می تواند پشتوانه و منبع امنیت و ثبات مصر باشد و به همه ثابت کرده است که به برادران عرب و مسلمان خود وفادار است و ما اجازه رسیدن هیچ گونه آزار و اذیتی به برادران خود را نخواهیم داد.

وی افزود مصر وضعیت نوار غزه را درک کرده است و می داند که رژیم صهیونیستی درصدد نهادینه کردن محاصره غزه علیه غزه است و تشکیلات خودگردان هم توجهی به اوضاع باریکه غزه ندارد و همین مساله باعث شده است که قاهره خود طرح جدیدی را ارائه دهد و ما ضمن قدردانی از مصر، خواستار کاهش درد و رنج غزه هستیم.

این عضو دفتر سیاسی حماس خاطر نشان کرد که حماس از سفر هیات های اقتصادی و تجاری و رسانه ای از نوار غزه به مصر حمایت کرد و تاکید نمود که از سر گیری روابط تجاری میان نوار غزه و مصر بازتاب مثبتی بر روی ملت فلسطین و همچنین ملت مصر خواهد داشت.

تداوم انتفاضه

خلیل حیه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که انتفاضه قدس همچنان ادامه دارد و نیازمند راهبرد مشترک طرف های فلسطینی است و حماس همچنان به حمایت از این مساله ادامه می دهد.

وی همچنین از سرویس های امنیتی تشکیلات خودگردان خواست که دست از سر مقاومت و ملت فلسطین در کرانه باختری بردارند.

حیه تشکیلات خودگردان فلسطین در کرانه باختری را یکی از ابزارهای حفظ امنیت دشمن صهیونیستی توصیف کرد و تاکید نمود که مقابله با دشمن نیازی به کسب اجازه از کسی ندارد و باید با تمام ابزارهای موجود با آن مقابله نمود.

وی قانون صهیونیستی ممنوعیت پخش اذان در قدس و اراضی اشغالی سال 1948 فلسطین را تصمیمی نژاد پرستانه، غیر اخلاقی و انسانی توصیف کرد و گفت فشار رژیم صهیونیستی بر احساسات اسلامی و مسیحی فلسطینیان نتایج ناگواری برای این رژیم در بر خواهد داشت و رژیم صهیونیستی از سرگرم بودن امت به مسائل دیگر و همکاری تشکیلات خودگردان با خود برای تصویب این قانن استفاده کرد.

دیوار عین حلوه

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، خلیل حیه ضمن تاکید بر مخالفت حماس با احداث دیوار در اطراف اردوگاه های آوارگان فلسطینی در لبنان تاکید کرد که این اقدام در میان کشورهای میزبان آوارگان فلسطینی بی سابقه بود و مراجع لبنانی باید هر چه سریعتر جلوی آنرا بگیرند.  

کنگره سراسری جنبش فتح

این رهبر برجسته جنبش حماس ضمن آرزوی موفقیت برای جنبش فتح در برگزاری هفتمین کنگره سراسری خود و مفید مند برای آرمان فلسطین و مقاومت آن، بر لزوم پایان یافتن 25 سال اشغالگری رژیم صهیونیستی اخیر تاکید کرد.

وی افزود این کنگره باید شاهد وحدت موسسات فلسطینی بر اساس اصل مشارکت و نه حذف طرف های دیگر باشد و بر روی اتخاذ راهبرد توافقی در برابر رژیم صهیونیستی توا فق شود.

مبنع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید