با استقلال سیاست خارجی ایران انتخاب ترامپ ما را خوشحال یا نگران نمی‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 382299
تاریخ انتشار: 6 آذر 1395 - 10:52
رحیمی
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: با توجه به اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارای استقلال و پشتوانه لازم است، انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا ما را خوشحال و یا نگران نمی‌کند.

اتاق خبر: علیرضا رحیمی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در جمع مردم اصفهان درباره رئیس جمهور جدید آمریکا، ‌گفت: این بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه از انتخاب ترامپ نه عزا می‌گیریم و نه شادی می‌کنیم را می‌توان بر محور دو مسأله بسیار مهم دانست؛ اول اینکه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران یک امنیت ساختاری و نه وابسته به شرق و غرب است و امنیت پایدار داخلی است.

وی ادامه داد: این بیانات مستند بر آن است که مناسبات جمهوری اسلامی ایران با آمریکا محدود به برجام بوده و در سیاست خارجی کشورمان هیچ نسبتی با رویکردهای آمریکا نداشته‌ایم. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران استقلال لازم را پیدا کرده و با همین استقلال و پشتوانه انتصاب رئیس جمهوری جدید ما را خوشحال و یا نگران نمی‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه نگاه ما به ترامپ نگاه شخصی نیست و رویکردی است، گفت: ایشان سوابقی در حوزه سیاست خارجی و بین‌المللی نداشته و اظهاراتش تنها در محدوده رقابت انتخاباتی نسبت به موضوعات مختلف است. اظهاراتی که در محور رقابت‌های انتخاباتی قابل تفسیر و ارزیابی است. حال اگر رویکرد هیأت حاکمه آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران و مسائل منطقه تغییر پیدا کند نگاه جمهوری اسلامی نیز متناسب با همین رویکرد تغییر خواهد کرد.

رحیمی توضیح داد: اگر آمریکا بخواهد سیاست خصمانه گذشته‌اش را به کار گیرد و یا سیاست دوگانه‌ای در سیاست خارجی‌اش در پیش گیرد همچون تناقضات فاحش در یمن، بحرین و افغانستان را ادامه دهد نگاه جمهوری اسلامی ایران نگاه بی‌اعتمادی خواهد بود. البته نباید فراموش شود سابقه مذاکرات بین ایران و آمریکا تنها محدود به برجام و مذاکرات گروه 1+5 بوده است.

وی تأکید کرد: از طرف دیگر لازم است نگاه ترامپ به مسائل خاورمیانه و بین‌المللی در طراز یک رئیس جمهور باشد. آقای ترامپ باید بداند که فضای رقابت انتخاباتی را پشت سر گذاشته و هرگونه تصمیم و اظهار نظرش تأثیر مستقیمی در مناسبات آمریکا با کشورهای دیگر و مناطق مختلف دنیا خواهد داشت.

 این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پیش‌بینی از تغییرات در داخل آمریکا در دوران ترامپ نسبت به دوران ریاست جمهوری اوباما، گفت: با توجه به ترکیب مجلس نمایندگان و مجلس سنا نگاه غالب در آمریکا آن است که شاهد تغییرات رویکردی در آینده نسبت به منطقه و خاورمیانه خواهیم بود منتها باید صبر کرد تا بتوان تحلیل دقیق‌تری ارائه کرد.

مبنع: ایسنا

95103

نظرات
ADS
ADS
پربازدید