امکان تشکیل اتحادیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بدون عمان | اتاق خبر
کد خبر: 382458
تاریخ انتشار: 7 آذر 1395 - 11:48
کشورهای عرب حوزه خلیج فارس عمان را جا گذاشتند؛
وزیر امور پارلمان بحرین با اشاره ضمنی به امکان تشکیل اتحادیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بدون مشارکت عمان تاکید کرد که این مساله درنشست آتی کشورهای شورای همکاری در این کشور بررسی خواهد شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، روزنامه الحیاة چاپ لندن امروز (شنبه) به نقل از غانم البوعینین، وزیر امور پارلمان بحرین با اشاره به اینکه اتحادیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بدون دولت عمان تشکیل شده است، تاکید کرد: پرونده اتحادیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که بحرین ماه آتی میلادی میزبان آن خواهد بود بررسی خواهد شد.

البوعینین گفت: موضع‌گیری عمان نسبت به اتحادیه شناخته شده و محترم است اما نباید به این مساله اکتفا کرد، احتمالا اتحادیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تشکیل می‌شود.

وزیر امور پارلمان بحرین افزود: اتحادیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در صورتی که تشکیل شود، از شورای همکاری خلیج فارس بسیار جلوتر و پیشرفته‌تر خواهد بود چرا که کشورهایی که متمایل به پیوستن به اتحادیه در سطح اقدامات سیاسی، اقتصادی و غیره هستند، از کشورهایی که می‌خواهند روابطشان در سطح همکاری باقی بماند جلوتر خواهند بود.

وی در ادامه گزارش‌های منتشر شده از سوی کمیته‌های وابسته به شورای همکاری خلیج فارس در خصوص این اتحادیه را "مسرت بخش" خواند و تاکید کرد: کشورهای عضو شورا توجه خوبی نسبت به این طرح دارند.

البوعینین گفت: هر که می‌خواهد روابطش در سطح همکاری بماند در شورا ابقا می‌شود و عمان نیز کشوری محترم است و شاید تصادفی است که سلطان قابوس بن سعید (پادشاه عمان) تنها رهبر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است که می‌خواهد در شورای همکاری باقی بماند اما ما نباید با موضعگیری یک کشور متوقف شویم و بر این باورم که همیشه راه حل‌هایی وجود دارد که می‌تواند ما را به اتحادیه برساند.

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان مخالفت خود را با تشکیل اتحادیه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به این شکل و سیاق ابراز داشت عمان در مورد ایران موضع‌گیری‌های بی‌طرفی اتخاذ کرده و از مساله جنگ در یمن فاصله گرفته است.

انتهای پیام/

کد:94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید