تبدیل دانشگاه به پایگاهی برای احزاب سیاسی خطرناک است | اتاق خبر
کد خبر: 383505
تاریخ انتشار: 16 آذر 1395 - 14:50
پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز دانشجو؛
وزیر بهداشت در پیامی به مناسبت روز دانشجو تاکید کرد: تبدیل شدن دانشگاه به پایگاهی برای احزاب سیاسی خطرناک است. اما از آن خطرناک‌تر این است که دانشگاه خاموش باشد، دانشجویان اظهار نظر نکنند و نگاه انتقادی و آرمان‌گرایانه را به هر دلیلی کنار بگذارند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی با انتشار مطلبی تحت عنوان "شانزدهم آذر؛ نماد آرمان‌خواهی" در اینستاگرام خود نوشت: «مشکل بزرگ جهان امروز علیرغم تمام پیشرفت‌های بشر، همچنان ندانستن و جهل است. چرا که ستیز جهل و نادانی با علم و آگاهی پایان‌ناپذیر و ابدی است.

از این روی، آموختن علم آن‌گاه امری مقدس محسوب می‌شود که در جهت رشد، تعالی و سعادت بشر به کار آید و بر جهل و نادانی که جوامع را به سوی خرافه، افراط، تندروی و انحطاط سوق می‌دهد، غلبه کند.

شما «دانشجویان» عزیز که پیشروان دانش و معرفت جامعه هستید، باید قدر این عنوان و دوران دانشجویی خود را بدانید و به قدر توان بر دانش و مهارت خود بیفزایند؛ اما علم و تخصص آنگاه مفید و کارآمد خواهد بود که علاوه بر اندیشه و جان خودتان، بر مسیر حرکت دیگران به سوی آگاهی و تعالی نیز اثرگذار باشد؛ بر خانواده، دوستان، جامعه، کشور و حتی جهان.

همیشه آرزویم این بوده که دانشجویان عزیز از سال‌های حضور در دانشگاه، حداکثر بهره را ببرند و بدانند این فرصت هم مانند فرصت‌های دیگر زندگی زودگذر و غیر قابل تکرار است.

نکته‌ دیگر این که همه‌ ما باید به مباحث عمده‌ای نظیر توسعه‌ همه جانبه و شکوفایی علمی کشور و تقویت انگیزه‌ استاد و دانشجو برای آموختن و آموزاندن فکر کنیم؛ مواردی که با دستور و بخشنامه حل نمی‌شود؛ مطالعه نیاز دارد و آسیب شناسی.

موضوع دیگری که قبلا هم به آن اشاره کرده‌ام و باز تاکید بر آن را لازم می‌دانم، آن که تبدیل شدن دانشگاه به پایگاهی برای احزاب سیاسی خطرناک است اما از آن خطرناک‌تر این است که دانشگاه خاموش باشد، دانشجویان اظهار نظر نکنند و نگاه انتقادی و آرمان‌گرایانه را به هر دلیلی کنار بگذارند.

به لطف خدا، طی دهه‌های اخیر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشجویان ما، آرمانخواهی آنها بوده است؛ انقلاب اسلامی هم بر بستر دانشگاه بالید و پایدار خواهد ماند. حق‌طلبی، عدالت‌جویی و استقلال‌خواهی، میراث دانشگاه است؛ امیدوارم تمام دانشجویان عزیز آن را پاس بدارند و در پناه درست کرداری و راست اندیشی، نامی نیک و اثراتی ماندگار از خود بر جای گذارند.

شانزده آذر اما برای همه‌ی ما نماد آرمان‌خواهی و مبارزه با استعمار خارجی و استبداد داخلی است. به این روز باید به عنوان یک فرصت نگریست و اجازه نداد عده‌ای با برداشت‌های سطحی، ارزش واقعی آن را تحریف کرده یا تخفیف دهند. هدف شهدای سال ١٣٣٢ دانشگاه تهران و سایر شهدای این کشور تا امروز نیز استقلال ایران و عزت و آبروی این ملت بوده است و همه‌ی ما وظیفه داریم این راه را ادامه دهیم.

شانزدهم آذر بر تمام دانشجویان عزیز، گرامی و مبارک باد.»

انتهای پیام/

کد:94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید