نسل جدید خودپردازهای غیربانکی با نظارت بانک مرکزی | اتاق خبر
کد خبر: 386028
تاریخ انتشار: 9 دی 1395 - 22:18
یک کارشناس بانکداری الکترونیک از بررسی طرح نسل جدید خودپردازها با نظارت بانک مرکزی خبر داد و گفت: براساس این طرح خودپردازهای غیر بانکی فعال می‌شوند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، امیرحسین فتاحی افزود:این مدل جدید به دنبال ارائه خدمات هوشمند است تا شرکت‌های غیربانکی، بتوانند سرویس‌هایی که در بانک انجام می‌شود را هم ارائه کنند.

وی با بیان اینکه به عنوان نمونه اجرای شبکه مستقل خودپرداز جدا از بانک، یک نمونه از طرح‌ها در این زمینه است، ادامه داد:این طرح در دنیا یک مدل شناخته شده است و ما می‌توانیم نظارتِ خودپردازها، سرویس‌دهی، حمل و نقل پول و ... را در این بخش دنبال کنیم ضمن اینکه در حال حاضر تحقق این موارد تحت نظارت بانک مرکزی، در دستور کار است.

این کارشناس ادامه داد: طرح مذکور می‌تواند کمک کند که به نوعی خدمات حرفه‌ای‌تر بانکی، خارج از شبکه بانکی کشور، به وسیله شرکت‌های فعال در این عرصه ارائه شود و این موضوع کمک می‌کند که بانک‌ها از حوزه اجرای صرف بسیاری از امور خارج شوند تا بتوانند به کار اصلی خود که می‌توان گفت مدیریت داده‌های با ارزش بانکی است، بپردازند.

به گفته فتاحی، در این زمینه با بانک ملی در مدیریت مناسب داده‌ها همکاری‌هایی انجام شده تا بانک بتواند در تشخیص سرویس‌های مناسب‌تر برای مشتریان اقدامات دقیق‌تری داشته باشد.

وی گفت: مباحث مربوط به مدیریت داده‌ها، تأثیرات هزینه‌ای، بازاریابی، رفتارشناسی مشتریان، نیازسنجی جامعه و طراحی سرویس‌هایی مطابق با نیازهای روز مردم، نه صرفاً آن چیزی است که خود بانک به صورت یکطرفه طراحی و ارائه کند بلکه از حداقل کارهایی است که در دنیا در زمینه هوشمندسازی نظام‌های پرداخت، انجام می‌شود.

فتاحی ادامه داد: به طور قطع، همه باید تلاش کنند که به این سمت بروند ولی به نظر می‌رسد فاصله بانکداری در ایران با نظام‌های نوین پرداخت، اندکی زیاد است؛ نکته دیگری که در هوشمندسازی نظام‌های پرداخت و بانکی تأثیر عمیقی دارد این است که شبکه بانکی کشور باید از اجرای بسیاری از کارها فارغ شود.

وی با بیان اینکه، زمانی که زیرساخت‌ها در حوزه بانکداری الکترونیک کامل‌تر می‌شود به همان نسبت نیز، سرعت گردش پول بالاتر می‌رود، اظهار داشت:این موضوع نشان می‌دهد که وقتی در بانکداری الکترونیک گردش پول تریلیون تومانی اتفاق می‌افتد؛ یعنی زیرساخت‌ها فراهم شده و ما در سال‌های گذشته، این ظرفیت‌ها را نداشتیم و امروز به دلیل کامل‌تر شدن زیر ساخت‌ها، سرعت گردش پول هم افزایش یافته است.

فتاحی خاطر نشان کرد: نکته دیگر این است که چون کارها از طریق بانک‌ها انجام می‌شوند از آن‌سو داده‌ها و آمارها نیز به صورت شفاف قابل دستیابی و استخراج است اما  قبلاً چون کار از کانال بانک‌ها انجام نمی‌شد و ابزارهای بانکی وجود نداشت، شفافیتی نیز نداشتیم.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید