گشایش ال سی با پرداخت نقدی دردی از واردات دارو دوا نمی‌کند | اتاق خبر
کد خبر: 386159
تاریخ انتشار: 12 دی 1395 - 21:31
عضو اتحادیه واردکنندگان دارو:
عضو اتحادیه واردکنندگان دارو درباره دستورالعمل جدید ارزی برای واردکنندگان به منظور گشایش ال سی با دلار ۳۶۰۰ تومانی اظهار کرد: اگر امکان گشایش ال سی با پرداخت دراز مدت فراهم شود، اقدام بسیار مثبتی صورت گرفته است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، در جریان ساماندهی بازار ارز، در قالب دستور العمل اقدام نظام بانکی جهت گشایش اعتبار برای واردات کالا با نرخ ازاد به شبکه بانکی ابلاغ شد. شرایطی در حوزه تجارت خارجی به ویژه برای واردکنندگان تعیین شده است؛ بر این اساس گشایش ال سی از موقعیت جدید برخوردار است و قیمت پایه ۳۶۰۰ تومانی برای آن در نظر گرفته اند.

در همین رابطه سید علی سبحانیان - عضو اتحادیه واردکنندگان دارو - با اشاره به اینکه مقوله بازگشایی ال سی با ارز دولتی اقدامی مثبت است، گفت: مسئله ای که وجود دارد این است که تعیین شود که آیا ال سی به صورت پرداخت کوتاه مدت (پرداخت نقدی) صورت می گیرد یا پرداخت دراز مدت.

وی ادامه داد: در مورد واردات برخی از محصولات، پرداخت نقدی و بلافاصله برای گشایش ال سی دردی را دوا نمی کند، چرا که پرداخت ها در داخل با دیرکرد انجام می شود و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

این عضو اتحادیه واردکنندگان دارو در ادامه با تاکید بر اینکه شرکت های خارجی شریک که وظیفه ارسال محصول را به ایران بر عهده دارند، اعلام آمادگی کردند که می توانند با پرداخت های درازمدت چهار ماهه، پنج ماهه و شش ماهه با طرح ایرانی همکاری داشته باشند اما بانک مرکزی و قوانین داخلی این اجازه را به واردکنندگان نمی دهد و گمرک نیز تا زمانی که پرداخت 100 درصدی پول انجام نشود مجوز ترخیص کالا را صادر نمی‌کند چراکه گمرک و بانک مرکزی به صورت آنلاین با یکدیگر در ارتباط هستند و تا زمانی که پرداخت ها انجام نشود، روند کار پیش نمی رود.

سبحانیان همچنین با اشاره به وضعیت واردات دارو خاطرنشان کرد: در مورد دارو نیز چنین مشکل مشابهی وجود دارد. شرکت های واردکننده دارو باید 100 درصد ارز را به ارسال کننده پرداخت کنند و با توجه به عقب ماندگی که در زمینه پرداخت از طرف دولت و بیمه ها وجود دارد، واردکندگان دارو با مشکلات عدیده ای روبرو هستند. اگر امکان ال سی با پرداخت چندماهه برای واردکنندگان فراهم شود مشکل بزرگی از این بخش حل می شود و باید تاکید کنیم که گشایش ال سی با پرداخت نقدی دردی را در حوزه واردات دارو دوا نمی کند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید