علاقه مندی ژاپن برای مشارکت با هند در طرح توسعه بندر چابهار | اتاق خبر
کد خبر: 386997
تاریخ انتشار: 30 دی 1395 - 16:19
شماری از مقامات هندی و ژاپنی از علاقه مندی توکیو برای مشارکت در سرمایه گذاری طرح توسعه بندر راهبردی و مهم چابهار با هندی ها در جنوب ایران خبر دادند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، توافقنامه چابهار خرداد ماه امسال در سفر همزمان نخست وزیر هند و رئیس جمهوری افغانستان به ایران میان دهلی نو،کابل و تهران منعقد شد.

این توافقنامه راهبردی با هدف فعال سازی کریدور شمال و جنوب و رونق برنامه های حمل ونقل حمل و نقل میان سه کشور از اهمیت زیادی برخوردار است .

یک مقام عالیرتبه در وزارت کشتیرانی ،حمل و نقل و بزرگراههای هند که به همراه چند بندر این کشور مسئول توسعه بندر چابهار است از علاقه مندی ژاپن برای مشارکت در طرح توسعه بندر چابهار خبر داد.

وی خاطرنشان کرد دهلی نو نیز در حال بررسی چگونگی مشارکت توکیو با هند در این بندر مهم و راهبردی است .

'کنتارو سونورا' وزیر امور خارجه ژاپن نیز هفته گذشته در سفری به افغانستان، آمادگی این کشور را برای سرمایه گذاری در بندر چابهار اعلام کرد.

'مانپریت وهرا' سفیر هند در افغانستان نیز تمایل ژاپن برای مشارکت با هند در طرح توسعه بندر چابهار را تائید کرد.

'مسایوکی تاگا' دیپلمات ژاپنی نیز چندی پیش در گفت وگو با خبرنگاران در دهلی نو گفت ژاپن می تواند به هند برای افزایش ارتباطات منطقه ای این کشور در افغانستان و آسیای میانه کمک کند.

وی خاطرنشان کرد توکیو به هرگونه پیشنهاد هند برای بهبود ارتباطات و همکاری منطقه ای پاسخ مثبت می دهد.

'نارندرا مودی' نخست وزیر هند سال گذشته در دیدار با 'شینزو ابه' همتای ژاپنی خود زمینه های برقراری صلح و پیشرفت در منطقه جنوب آسیا از طریق همکاری های دوجانبه و سه جانبه را بررسی کرد.

کارشناسان اقتصادی، همکاری ژاپن با هند در توسعه زیرساخت ها در بندر چابهار را برای تکمیل به این بندر مهم می دانند.

بر اساس توافق امضا شده چابهار ،هند دو ترمینال باربری در بندر چابهار احداث می کند.

'عباس آخوندی' وزیر راه و شهرسازی نیز در سفری که مهر امسال به هند داشت با استقبال از همکاری ژاپن با هند در توسعه بندر چابهار خاطرنشان کرد این همکاری باعث تسریع در توسعه بندر چابهار می شود.

موقعیت جغرافیایی بندر چابهار در استان سیستان وبلوچستان از اهمیت زیادی برای هند برخوردار است.

این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه را بدون نیاز به عبور از پاکستان را برای دهلی نو فراهم کند.

انتهای پیام/

کد:94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید