نوسان ۴ تا ۲۳۰ درصدی ۱۱ شاخص اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 387211
تاریخ انتشار: 4 بهمن 1395 - 20:39
شاخص‌های کلان اقتصادی در ۹ ماهه امسال بین چهار تا ۲۳۰ درصد نوسان داشته است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، آخرین گزارشی که بانک مرکزی از شاخصهای اقتصادی منتشر کرده بیانگر آن است که در پایان آذرماه شاخص ارزش سهام معامله شده در بورس تهران ۳۰.۸ درصد کاهش داشته که بالاترین حد تغییر تورم ماهانه بین سایر شاخصهاست. تورم نقطه به نقطه شاخص ارزش سهام به ۱۰۷.۴ رسیده که بعد از تغییرات شاخص مبلغ سفته و برات واخواست شده بالاترین حد را دارا بوده است.

این در حالی است که شاخص مبلغ سفته و برات برگشت خورده در تهران حدود ۲۳۰ گزارش شده است. بر اساس آنچه که شعب واخواست دادگستری اعلام کرده در ۹ ماهه امسال حدود ۷۶۰۰ برگ سفته و برات به مبلغ بالغ بر ۱۵۴ میلیارد تومان در شهر تهران واخواست شده است که تعداد آن حدود چهار درصد و مبلغ این شاخص تا ۴۸ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد نشان میدهد.

این گزارش حاکی از آن است که در بازار سکه و ارز روند به صورتی پیش رفته که تا پایان آذرماه متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی با طرح قدیم حدود یک میلیون و ۷۸ هزار تومان بوده و رشد ۱۷.۳ درصدی دارد. اما سکه طرح جدید هر قطعه یک میلیون و ۸۳ هزار تومان فروش رفته و تا ۱۷.۵ درصد نسبت به ۹ ماهه اول سال گذشته رشد قیمت دارد. این در حالی است که قیمت سکه طرح جدید در آذرماه یک میلیون و ۱۳۰ هزار تومان بوده و افزایش ۲۳.۵ درصدی را در قیاس با آذر ۱۳۹۴ تجربه کرده است.

همچنین در بازار ارز در آذرماه متوسط قیمت فروش هر یک دلار ۳۸۶۳ تومان بوده که رشد ۶.۱ درصدی نسبت به آذرماه سال گذشته دارد. این در شرایطی است که در آذرماه قیمت دلار در بازار در روند صعودی قرار گرفت و تا نیمه دیماه نیز این مسیر را طی کرد به طوری که قیمتها از مرز ۴۰۰۰ تومان عبور  کرد.

شاخص دیگر دچار نوسان به بهای تولیدکننده اختصاص دارد که تورم ماهانه آن در آذر دو درصد و تورم نقطه به نقطه این شاخص ۶.۸ درصد ثبت شد. از سوی دیگر شاخص بهای کالاهای صادراتی تا ۴.۴ درصد نسبت به آذرماه سال گذشته رشد داشته است.

در رابطه با شاخص دستمزد کارگران ساختمانی نیز باید یادآور شد که برای آذر تا پنج درصد و برای ماه مشابه سال قبل حدود ۸.۵ درصد رشد دارد. از سوی دیگر در رابطه با شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی نیز تورم نقطه به نقطه ۹.۲ درصد و ماهانه ۱.۴ درصدی ثبت شد. برای این شاخص در استان تهران تورم نقطه به نقطه به ۱۰ درصد رسیده است.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید