کشف میادین جدید نفت و گاز | اتاق خبر
کد خبر: 387604
تاریخ انتشار: 11 بهمن 1395 - 15:42
معاون شرکت نفت خبر داد:
معاون شرکت ملی نفت با اشاره به قطعی شدن کشف چندین میدان بزرگ نفت و گاز جدید در ایران، گفت: با اکتشافات جدید، حجم ذخایر نفت و گاز ایران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

 

 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، غلامرضا منوچهری امروز در کنفراس نفت ایران ۲۰۱۷ با بیان اینکه در دوره تحریم ارتباط صنعت نفت ایران با بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی محدود و در برخی مواقع قطع شده بود، گفت: ایران با اتکا به توانمندی خود توانست فعالیت‌های توسعه‌ای را به ویژه در حوزه گاز استمرار دهد و امروز حدود ۱۸ فاز پارس جنوبی در مدار تولید و بهره‌برداری قرار دارند.

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه تبدیل شدن صنعت نفت ایران به بازیگر اول در منطقه از لحاظ قابلیت‌های تکنولوژیکی، مدیریتی و اقتصاد اول در خاورمیانه نیازمند به فکر ایده و توان مشارکت پذیری است تصریح کرد: در شرایط فعلی به این درک مشترک و تفاهم ملی با پشتوانه قانونی رسیده ایم که قرار دادهای نفتی یکی از بسترهای همکاری بین ارکان سه گانه باشد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه در شرکت ملی نفت محدود به قردادهای مدل جدید بالادستی نیستیم و در مواردی ممکن است همان مدل قبلی بای بک را به کار ببریم بیان کرد: در حال حاضر قرار دادهای EPCF تدوین شده و  هیات مدیره شرکت نفت در حال مذاکره در این خصوص است.

این مقام مسئول با اشاره به مشارکت دانشگاه ها در مراحل مطالعاتی به ویژه کارهای مخازن نفت و گاز کشور، یادآور شد: براساس روشی وزیر نفت ابلاغ کرده‌اند در صنایع نفت و گاز حدود ۱۰ دانشگاه را وارد کرده ایم و در قراردادهای جدید هم حضور پیدا خواهند کرد هم از جهت انتقال تکنولوژی و هم کمک موثری که می توانند در کنار کارفرما به هدایت و راهبری داشته باشند.

به گفته وی در یک تعریف مفهومی و شناخت کافی از ظرفیت‌های داخلی کشور می توانیم دوره جدید فعالیت نفت و گاز کشور را دوره قوام، شکل گیری و رشد شرکت‌های ایرانی در بخش نفت گاز تلقی کرد که از شرکای دست دوم به شرکای دست اول و همسطح تبدیل شوند و بتوانند عمق دانش مدیریت پروژه را بر عهده گیرند.

منوچهری یکی از ضعف‌های صنعت نفت در دوره تحریم را توان تامین مالی یا فاینانس پروژه‌ها عنوان کرد و گفت: حضور شرکای خارجی در این موضوع کمک کننده خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی می‌شود با شکستن تحریم بتوانیم پای شرکت‌های خصوصی خود را به بازارهای بین‌المللی باز کنیم، تصریح کرد: در راستای بهره برداری از میادین نفت و گا تنها به یک قرارداد یک صفحه‌ای بسنده نمی‌شود و شرکت ملی نفت به عنوان نماینده دولت و ملت از منافع ملی صیانت خواهد کرد.

منوچهری با بیان اینکه هم اکنون ایران بزرگترین دارنده مجموع ذخایر گاز جهان است، اظهار داشت: علاوه بر این از حیث ذخایر نفت خام هم جایگاه سوم و یا چهارم جهان را در اختیار داریم.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با اشاره به قطعی شدن کشف چندین میدان بزرگ نفت و گاز جدید در ایران، یادآور شد: این خبر به زودی توسط شرکت ملی نفت و وزارت نفت اعلام می شود و با اکتشافات جدید حجم ذخایر نفت و گاز ایران را به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید