اختصاص 97 درصد از حجم معاملات فرابورس به بازار سهام | اتاق خبر
کد خبر: 387813
تاریخ انتشار: 15 بهمن 1395 - 17:03
در هفته دوم بهمن ماه رقم خورد؛
شاخص کل فرابورس ایران در آخرین روز کاری هفته دوم بهمن ماه در ارتفاع 849 واحدی قرار گرفت و در مقایسه با آخرین روز هفته گذشته با 12 واحد افزایش مواجه شد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، درهفته معاملاتی منتهی به 15 بهمن‌ماه، شاهد دست‌ به ‌دست شدن 895 میلیون ورقه به ارزش 8 هزار و 16 میلیارد ریال در 116 هزار نوبت داد وستد در بازارهای شش‌گانه فرابورس بودیم.

این معاملات به گونه‌ای بود که ارزش و حجم این معاملات در مقایسه با هفته گذشته به ترتیب با یک درصد افزایش و 18 درصد کاهش همراه شدند.

بازارسهام دراین هفته میزبان مبادله 872 میلیون ورقه به ارزش دوهزار و757 میلیارد ریال بود که این حجم از معاملات در بیش از 92 هزار دفعه معاملاتی رقم خورد.

همچنین مقایسه بازارسهام با مجموع بازارهای فرابورس ایران نشان می‌دهد که 97 درصد ازحجم و 34 درصدی از ارزش کل معاملات فرابورس در اختیار بازار سهام بوده است.

حجم وارزش بازار اول نسبت به هفته پیش نیز، حدود 19 درصد افزایش یافته و در مقابل بازار دوم به ترتیب 30 و 24 درصد افت حجم و ارزش را به خود دید.

*رشد چشم‌گیر ارزش معاملات بازار SME

رصد نقل و انتقال‌های انجام شده در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیزحاکی از رشد 113 درصدی ارزش و 95درصدی حجم معاملات این بازار درمقایسه با هفته معاملاتی منتهی به 8 بهمن‌ماه است و در 5 روز معاملاتی این هفته، 3 هزار ورقه به ارزش 16 میلیارد ریال توسط سرمایه‌گذراران حقوقی و نهادی در بازار بنگاه های کوچک و متوسط (SME) دست‌به‌دست شده است.

اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) و اوراق تسهیلات مسکن به ترتیب حدود پنج هزار ، 222 و 263 میلیارد ریال از ارزش معاملات بازار ابزارهای نوین مالی را در اختیار داشتند و ارزش ETFها نسبت به هفته قبل با رشد 40 درصدی مواجه شد.

به این ترتیب بازار ابزارهای نوین مالی درمجموع میزبان داد وستد 22 میلیون ورقه به ارزش بیش از پنج هزار میلیارد ریال در 24 هزار دفعه معاملاتی بود.

همچنین در دهم بهمن ماه جاری شاهد گشایش نماد اسناد خزانه اسلامی کوتاه‌مدت که تاریخ سررسید آنها نوزدهم همین ماه است، بودیم. علاوه بر این عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا111» نیز در همین تاریخ در بازار ابزارهای نوین مالی انجام شد.

نخستین رویداد ملی ایده بازار لوازم بهداشتی و آرایشی نیز در روز 11 بهمن جاری با حمایت و همکاری فرابورس ایران در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

**سهم 42 درصدی بازار دوم از ارزش معاملات

در آخرین روز معاملاتی این هفته، بازار دوم با سهم 42 درصدی، بیشترین ارزش را در میان بازارهای فرابورس ایران به خود اختصاص داد و بازار پایه، اوراق بدهی و بازار اول به ترتیب 26، 20 و 9 درصد در رده‌های بعدی ایستادند.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، رصد ارزش معاملات خرد بازار سهام (شامل بازارهای اول، دوم، پایه و SME) به تفکیک گروه‌های صنعت، نشانگر سهم 21 درصدی پیمانکاری صنعتی از ارزش کل معاملات است و در ادامه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر، ساخت محصولات فلزی، سرمایه‌گذاری‌ها، انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و محصولات شیمیایی در رده‌های دوم تا ششم قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید