اردوغان لایحه اصلاحات قانون اساسی را تایید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 388206
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1395 - 19:41
دفتر ریاست جمهور ترکیه اعلام کرد،اردوغان لایحه اصلاحات قانون اساسی که راه رابرای استقرارنظام ریاست جمهوری دراین کشورهموار می کند، تایید کرده است ودر عین حال معاون نخست وزیرترکیه نیز گفته، همه‌پرسی بر سراین بسته اصطلاحات احتمالا درتاریخ 16 آوریل برگزار شود

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته است، این اصلاحات باعث به وجود آمدن ثبات در زمان پر آشوب فعلی در ترکیه خواهد شد و جلوی بازگشت این کشور به ائتلاف‌های سیاسی شکننده سابق را خواهد گرفت. با این حال مخالفان دولت او نگران هستند با نظام ریاست جمهوری، ترکیه گرفتار حکومت استبدادی شود.

در یک بیانیه مختصر که در وبسایت ریاست جمهوری ترکیه منتشر شده آمده، است که این لایحه بعد از تایید از سوی اردوغان نزد دفتر نخست وزیر ترکیه فرستاده شده تا انتشار عمومی پیدا کرده و در معرض همه پرسی قرار بگیرد.

نومان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه نیز در همین حال در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: اکنون که رئیس جمهور این لایحه را تایید کرده، نگاه‌ها به کمیته عالی انتخابات در ترکیه (YSK) دوخته شده است و این کمیته احتمالا اعلام خواهد کرد که 16 آوریل زمان مناسب برای برگزاری این همه‌پرسی خواهد بود.

ماه گذشته میلادی پارلمان ترکیه بعد از کسب رای مثبت بیش از 330 نماینده که حداقل آرای لازم بود، این لاحیه را تصویب کرد تا آن را در فرآیند برگزاری همه پرسی قرار دهد.

اگر در همه‌پرسی به این لایحه رای مثبت داده شود، راه برای اردوغان به منظور باقی ماندن در قدرت تا سال 2029 هموار خواهد شد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید