بخش خصوصی خواستار تعیین نرخ ارز واقعی و حفظ آن براساس نرخ تورم است | اتاق خبر
کد خبر: 388280
تاریخ انتشار: 23 بهمن 1395 - 16:32
رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در مورد تغییرات نرخ ارز گفت: بخش خصوصی خواستار کشف و تعیین واقعی نرخ ارز و حفظ آن براساس نرخ تورم است.
به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، محمد لاهوتی امروز(شنبه) در نشستی خبری در ساختمان اتاق بازرگانی ایران، گفت: در سه سال گذشته تورمی نزدیک به 15 درصد را تجربه کرده ایم اما با این حال نرخ ارز متناسب با آن تغییر نکرده است.

وی یادآورشد: ما ثبات نرخ ارز را براساس برنامه پنجم و ششم متناسب با تورم سالیانه می‌خواهیم اما این افزایش باید به صورت مدیریت شده باشد تا از تکانه‌هایی که به اقتصاد کشور لطمه می‌زند جلوگیری کند.

لاهوتی یادآورشد: نرخ ارز در 6 ماه دوم امسال نوساناتی داشته این در حالیست که دولت در سه سال گذشته توانسته بود شرایط باثباتی ایجاد و تنش های سیستم ارزی کشور را مدیریت کند.

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران افزود: سیاست های گذشته بانک مرکزی از دوره‌های مختلف در هر جایی که با کمبود نقدینگی مواجه می‌شد از ابزار افزایش نرخ ارز آن را تامین می‌کرد اما در سه سال گذشته این کار انجام نشد.

لاهوتی افزود: در سه سال گذشته این کار انجام نشد اما در 6 ماه تاخیر متاسفانه شاهد آن بودیم که نرخ ارز 20 درصد افزایش یافت.

رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: جلوگیری از سرکوب نرخ ارز در اتاق بازرگانی تاکید شده است اما توجه لازم به آن نمی‌شود.

لاهوتی با بیان اینکه براساس فرمول های موجود، نرخ واقعی دلار باید 41 هزار و 700 ریال باشد، گفت: جهش یک باره نرخ ارز به تولیدکننده لطمه می‌زند و قدرت برنامه‌ریزی را از صادرکننده می‌گیرد. هر چند که زمزمه‌های مبنی بر کاهش مجدد نرخ ارز در کشور وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به رانت ایجاد شده حاصل از تفاوت ارز مبادله‌ای و ارز آزاد گفت: شرایط رانتی با اشاره به تفاوت نرخ ارز مبادله‌ای و بازار آزاد سبب شده که در چند سال گذشته ثروت های بادآورده‌ای از این طریق ایجاد شود.

لاهوتی در بخش دیگری از سخنان خود به تمرکز بر ایجاد ارزش افزوده پرداخت و گفت: اکنون هر تن کالای صادراتی ایران 350 دلار ارزش دارد که ما می‌توانیم میزان ارزش افزوده آن را افزایش دهیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید