هیچ کدام از قوانین اقتصادی به صورت کامل به اجرا درنیامده‌اند | اتاق خبر
کد خبر: 388691
تاریخ انتشار: 30 بهمن 1395 - 20:16
رئیس اتاق تعاون ایران
رئیس اتاق تعاون ایران با بیان اینکه درنظارت براجرای قوانین اقتصادی توفیق حاصل نشده است وقوانین هیچ کدام به صورت کامل به مرحله اجرادرنیامده اند، عنوان کرد:مشکل دیگرمقررات زائد است که به دلیل مقاومت مدیران دولتی تاکنون نسبت به حذف آنها توفیقی حاصل نشده است

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، بهمن عبداللهی روز شنبه در نخستین نشست استانی دبیرخانه مشترک سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم، عنوان کرد: فلسفه ایجاد دبیرخانه مشترک 3 اتاق پیگیری مطالبات بخش غیردولتی اقتصاد کشور بود، از این جهت که از ظرفیت اتاق ها در مسیر مشترک بهره گیری شده تا در فضای اقتصاد کشور تاثیرگذارتر فعال باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه در کشور قوانین فراوانی در حوزه غیر دولتی اقتصاد وجود دارد، گفت: این قوانین مترقی هستند و فعالیت غیر دولتی بخش اقتصاد را تسهیل می‌کنند لکن تصویب قانون یک بخش است و نظارت بر اجرا بخش دیگر که متاسفانه در این بخش توفیق حاصل نشده است و قوانین هیچ کدام به صورت کامل به مرحله اجرا درنیامده اند. 

عبداللهی، مشکل دیگر را مقررات زائد دانست و اظهار کرد: قریب دو سال است که در حذف مقررات زائد توفیقی حاصل نشده که دلیل آن مقاومت جدی مسئولان دولتی است. 

رئیس اتاق تعاون ایران به مشکل اشتغال اشاره و گفت: فعالین غیر دولتی اعتقاد دارند حل مسئله اشتغال با مردمی کردن اقتصاد اتفاق می افتد. 

وی با بیان اینکه در اقتصاد به ازای هر یک درصد رشد باید 100 هزار شغل ایجاد شود، افزود: در سال جاری به رشد بالا در اقتصاد رسیدیم لکن این رشد منجر به اشتغالزایی نشد، چراکه بخش عمده این رشد از صادرات نفت حاصل شده است.

عبداللهی، مشکل دیگر را تبدیل سرمایه ها توسط بانک ها به اموال غیر معمول و عدم توان پرداخت تسهیلات به تولید دانست.

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: دبیرخانه 3 اتاق لازم است اجرای بهتر قوانین مصوب و به ثمر رساندن آنها را دنبال کند. همچنین ارتباط با مجمع نمایندگان استان ها قطعا می تواند تاثیر بسزایی در جهت گیری سیاست ها و تصویب مقررات داشته باشد.

وی با بیان اینکه جنگ اصلی امروز جنگ اقتصادی است، عنوان کرد: بخش غیردولتی اقتصاد به عنوان سربازان این عرصه باید تمام تلاش را برای گذراندن کشور از این گردنه داشته باشد.

رئیس دبیرخانه مشترک سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف ایران نیز گفت: امروز اتاق ها در ارکان های تصمیم گیری اقتصادی اصلی نظام جایگاه واقعی خود را بدست آورده و در سیاستگذاری ها ایفای نقش می کنند.

حسین نقره کار شیرازی روز شنبه در نخستین نشست استانی این دبیرخانه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم، افزود: در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، حضور اتاق ها در ارگان‌های تصمیم گیری اقتصادی نظام به شکل قانونی آغاز شده است.

وی عنوان کرد: همکاری و تشکیل دبیرخانه 3 اتاق با توجه به اهداف مشترک در راستای اقتصاد غیر دولتی و تقویت اقتصاد مقاومتی با این رویکرد بوده است که با حفظ استقلال، وظایفی را در ساختار اقتصادی کشور ایفا کنند.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در اجرایی شدن اصل 44 ادامه داد: باید از تصدی‌گری دولتی به تصدی‌گری غیردولتی و اقتصاد مردمی رو آوریم. 

نقره کار شیرازی با بیان اینکه در استان‎ها شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، سال سوم فعالیت را پشت سر گذاشته و در سراسر کشور فعالیت گسترده دارد، افزود: امروز اتاق ها در ارکان های تصمیم گیری اقتصادی اصلی نظام جایگاه واقعی خود را بدست آورده و در سیاستگذاری ها ایفای نقش می کنند.

رئیس دبیرخانه مشترک سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف ایران، با اشاره به با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جنگ واقعی ما در صحنه اقتصاد است، اضافه کرد: با تشکیل دبیرخانه مشترک 3 اتاق، میدان عمل فراهم شده تا کار و فعالیت اقتصادی با پرچم 3 اتاق به دست مردم سپرده شود.

وی با بیان اینکه تاکنون در واگذاری کارها به بخش خصوصی توفیقاتی نداشته ایم، گفت: از دولت و رئیس جمهور توجه به اتاق ها در میدان عمل را خواستار هستیم.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید