استعفا دادم، رئیس جمهور مخالفت کرد | اتاق خبر
کد خبر: 388715
تاریخ انتشار: 1 اسفند 1395 - 12:24
آخوندی در مراسم استیضاح اعلام کرد؛
وزیر راه و شهرسازی با عذرخواهی دوباره نسبت به حوادث تصادف دو قطار گفت: استیضاح حق نمایندگان است و از اینکه در این جایگاه هستم و به سوالات نمایندگان پاسخ می دهم، خوشنودم و گلایه ای هم ندارم.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، عباس آخوندی در جلسه استیضاح خود در مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکرات این جلسه سخت و تاریخی، به همین جا ختم نمی شود و در آینده مورد قضاوت ملت ایران و نکته بینان تیزبین قرار خواهد گرفت و این می طلبد که من دقت در مطالب را چند چندان کنم.

وی افزود: در سه ماه گذشته چند حادثه غمبار کام ملت ایران را تلخ کرد که از جمله آن، حادثه تصادف دو قطار بود که جان عزیز ۴۹ تن از هموطنان گرامی را به دام مرگ کشاند، همچنین حادثه تاسف بار آتش سوزی در ساختمان پلاسکو در تهران که افزون بر جان باختن ۴ تن از شهروندان، ۱۶ تن از آتش نشانان را به قربانی گرفت و آنها به عنوان شهید خدمت شناخته شدند نیز بر این تلخی افزود؛ آخرین حادثه هم، مرگ راهدار فداکار بود که به هنگام خدمت در شرایط سخت و بوران، به افتخار شهادت در راه خدمت به ملت ایران نائل آمد.

آخوندی گفت: ضمن آرزوی غفران و عرض تسلیت به خانواده جان باختگان گرامی و همه ملت ایران و نزدیکان آنها و نمایندگان محترم آذربایجان، یک بار دیگر از بابت هر گونه قصور و کوتاهی از سوی دستگاه خودم و شخص خودم پوزش می طلبم. نکته مهم این است که درباره ایمنی و تاب آوری سکونتگاههای ایران اعم از شهر و روستا، در مورد سوانح طبیعی بازاندیشی کرده و تدابیر اتخاد کرد؛ چراکه احتمال وقوع سوانح در زندگی همه هست و مهم رفتار سازمانی و شخصی ما است.

وی اظهار داشت: از نمایندگان محترمی که رنج استیضاح را متحمل شده، وزارتخانه را رصد کرده و مشکلات آن را بیان کردند، تشکر می کنم. همچنین از تمامی نمایندگان عزیزی که پس از بررسی و تحقیق و تفحص در این مدت که استیضاح تقدیم مجلس شد، از پیگیری منصرف شدند هم، سپاسگزارم. از تمامی نمایندگانی که ارزیابی مثبت از عملکرد وزارتخانه داشتند و به ویژگی چند وجهی وزارتخانه توجه کردند، تقدیر دارم.

آخوندی گفت: استیضاح، حق نمایندگان است، از اینکه در این جایگاه هستم خوشنودم و گلایه ای هم ندارم و با کمال افتخار در خدمت شما هستم و آمادگی دارم هر ابهامی را تبیین کنم. استیضاح در ایران یک نمونه تمرین مردم سالاری دینی است و از اینکه مردم سالاری را در ایران و در این منطقه پرآشوب جهان به رخ جهانیان می کشیم، خوشنودم.

بدون کارت زرد، استیضاح شدم 

آخوندی در دفاع از عملکرد خود طی سه سال گذشته، گفت: استیضاح وزرای دولت یکی از نشانه های دموکراسی دینی در کشور است اما باید این موضوع را هم در نظر داشت که نباید از جاده حق و انصاف جدا شویم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در دوره سه ساله وزارت من ۵ بار به انحای مختلف از سوی نمایندگان مجلس تاییدیه گرفتم. یک بار مربوط به جلسه رای اعتماد من می‌شود. سه بار در صحن علنی مجلس از سوی نمایندگان تاییدیه گرفتم و یک بار هم در جلسه استیضاح که در دوره قبلی مجلس برگزار شد از سوی نمایندگان مجلس موفق به دریافت تاییدیه برای ادامه فعالیتم شدم.

آخوندی این موفقیت در دریافت تاییدیه برای ادامه فعالیت از سوی نمایندگان مجلس را نشانه سیاستگذاری درست، پرکاری و درستکاری کارمندان وزارت راه و شهرسازی و خودش دانست و تصریح کرد: امیدوارم برای ششمین بار هم که برای دفاع از اقدامات انجام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی در صحن مجلس حاضر شده ام این تاییدیه را دریافت کنم.

وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی بزرگترین و پیچیده ترین وزارتخانه دولت است و امیدوارم اظهارات من در دفاع از اقدامات انجام شده طی سه سال گذشته در این وزارتخانه قانع کننده باشد.

آخوندی افزود: معمولا استیضاح زمانی به جریان می افتد که جواب به سئوالات نمایندگان قانع کننده نباشد و من چه در دوره قبلی و چه در دوره جدید مجلس شورای اسلامی بدون گرفتن کارت زرد مستقیما مورد استیضاح قرار گرفتم.

برخی نمایندگان از استیضاح منصرف شدند

وی ادامه داد: وقتی استیضاح برای هر وزیری انجام می‌شود توجه کارمندان در این وزارتخانه به این موضوع جلب می‌شود و در وزارت راه و شرکت های تابعه حدود ۶۷ هزار کارمند مشغول فعالیت هستند، ضمن اینکه ۱۰ هزار پیمانکار و مشاور هم برای پروژه های این وزارتخانه فعالیت می کنند و زمانی که حرف از استیضاح پیش آمد ممکن بود بخشی از فعالیت های این وزارتخانه و سازمان های تابعه تحت تاثیر قرار گیرند اما من تلاش کردم که این استیضاح بر فعالیت وزارتخانه تاثیری نداشته باشد.  

آخوندی اظهار داشت: در این دوران که صحبت از استیضاح مطرح شد بحث بررسی برنامه ششم و برنامه بودجه سال آینده مطرح بود و طی روزهای اخیر هم وضعیت جوی فوق العاده ای بر کشور حاکم بود اما کارمندان این وزارتخانه از هدف اصلی خود دور نشدند.

به گفته وی در مدتی که بحث استیضاح مطرح بود ۳۰۰ میلیون دلار برای توسعه فرودگاه مشهد در نظر گرفته شد، تکمیل راه آهن تبریز – مرند به طرف مشارکت واگذار شد. مصوبه دولت در زمینه اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی تصویب شد و اقداماتی در زمینه بازآفرینی شهری زنجان به کرمان انجام شد.

آخوندی در ادامه این جلسه بیان کرد: عملیات ریل گذاری در خط آهن غربی کشور آغاز شده و به مرز خسروی رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: طی چند روز گذشته تعدادی از نمایندگان موافق استیضاح من از انجام استیضاح منصرف شدند  و از آنها کمال تشکر را دارم ضمن اینکه روز چهارشنبه هم فراکسیون امید و امروز هم فراکسیون مستقلین ولایت حمایت خود را از من اعلام کردند.

آخوندی ادامه داد: امیدوارم آنچه مورد رضایت خداوند و مطابق با منافع ملت ایران است در این جلسه انجام شود و تصمیمات درستی از سوی نمایندگان اجرایی شود.  

وی اظهار داشت: من تلاش می کنم در چند رویکرد متفاوت به سئوالات و ابهامات نمایندگان پاسخ دهم که این رویکردها عبارتند از: نگاه جدید وزارتخانه به توسعه حمل و نقل، مبارزه با فساد و ایمنی حمل و نقل ضمن اینکه در خلال صحبت هایم به عملکرد دولت هم توجه می کنم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: اولین اقدام در زمینه توسعه حمل و نقل تغییر انگاره های گذشته بود و برای اینکه نمایندگان مجلس تصمیم درستی از توسعه زیربناهای حمل و نقل داشته باشند توجه آنها را به چند رقم  جلب می کنم.

انگاره‌های اقتصادی باید تغییر کند

وی گفت: ۱۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های در دست اقدام وزارت راه و شهرسازی مورد نیاز است و مبلغ پیش بینی شده برای توسعه حمل و نقل در برنامه ششم ۱۹۰ هزار میلیارد تومان است که بر همین اساس رقم تخصیص یافته در هر سال ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود که تخصیص این مبلغ تقریبا غیرممکن است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در بودجه سال ۹۶ برای طرح های عمرانی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و این در حالی است که بودجه کل کشور ۳۶۰ میلیارد تومان است یعنی سهم بودجه عمرانی کمتر از ۱۰درصد از بودجه کل کشور است.

آخوندی گفت: با توجه به بودجه تخصیص یافته در حوزه عمرانی باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که با این مبلغ چگونه می توان زیربناهای کشور را توسعه داد و آیا درآمدهای نفتی در سال ۹۶ به چه میزان نسبت به سال ۹۵ افزایش می یابد؟ و آیا این درآمدها برای پاسخگویی به پروژه های عمرانی کافی است.

وی در ادامه به روند  سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل، ریل، حوزه هوایی و ... اشاره کرد و افزود: هم اکنون امکان سرمایه گذاری دولتی در حوزه های مختلف حمل و نقل وجود ندارد مگر اینکه گفتمان جدید اقتصادی وارد پروژه ها و طرح های عمرانی شود.

آخوندی در جلسه استیضاح خود به ارقامی از سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه های مختلف عمرانی تاکید کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی می تواند به تمام اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ برسد به شرط اینکه انگاره های اقتصادی تغییر کند.

وی ادامه داد: در این زمینه می توان به ۱۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری غیردولتی انجام شده در ۳ سال گذشته اشاره کرد که مربوط به توسعه زیرساخت ها بوده است.

 ۲۵هزارمیلیاردتومان سرمایه گذاری برای تکمیل زیرساختها

وی ادامه داد: علیرغم تنگناها و خشکسالی مالی در چند سال گذشته ۲۵ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه و سرمایه گذاری غیردولتی برای تکمیل زیرساخت ها اختصاص یافته است که توصیه می‌شود این رقم را با ارقام دولت های پیشین در این زمینه مقایسه کنیم زیرا تخصیص این ارقام اتفاقی نیست.

آخوندی به مقایسه اقدامات وزارت راه و شهرسازی در ۳ سال گذشته با ۳ سال پیش از آن پرداخت و گفت: در این مدت ۵ هزار و۳۵۰ کیلومتر جاده به راههای کشور اضافه شده است این در حالی است که در ۳ سال مشابه آن که در دولت گذشته بوده است ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه به راههای کشور افزوده شده است.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: روکش ۷ هزار کیلومتر بزرگراه و آزادراه در ۳ سال گذشته نوسازی شد در حالی که تنها ۴ هزار و ۶۰۰ کیلومتر از بزرگراهها و آزادراههای کشور در ۳ سال پیش از آن نوسازی شده بود.

وی افزود: ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از آزادراههای اصلی کشور در ۳ سال گذشته روکش شده اند که این رقم در ۳ سال پیش از آن ۵ هزار و ۵۰۰ کیلومتر بوده است و این ارقام نشان از انجام اقدامات بزرگی در وزارتخانه راه و شهرسازی است.

آخوندی ادامه داد: ۷ راه برای تامین منابع مالی پروژه ها غیر از منابع دولتی در ۳ سال گذشته مورد استفاده قرار گرفت که این روش ها قطعا در هیچ وزارتخانه ای اجرایی نشده است.  

به گفته وی در ۳ سال گذشته برای ۳۱۸ میلیارد تومان طرح مذاکره شده است و ۱۶۳ هزار میلیارد تومان هم قرارداد قطعی امضا شده است که این قراردادها از منابع غیردولتی و بدون تضمین دولت و بانک مرکزی امضا شده است که این موضوع در ۳۸ سال گذشته اقدام بی نظیری محسوب می‌شود.

برای هواپیما و کشتی دست دوم مذاکره نکردم 

وزیر راه و شهرسازی افزود: من به عظمت ایران و اعتبار جمهوری اسلامی ایران در منطقه و بین الملل اعتقاد داشته ام بر همین اساس برای خرید ۴ لنج کوچک، ۴ هواپیمای دست دوم با کشورهای خارجی مذاکره نکردم و تلاش کردم در حد و اندازه ملت ایران مذاکراتی را با برخی کشورها انجام دهم تا ملت ایران مفتخر باشند.

وی ادامه داد: من به امکان بازپس گیری سهم ایران در تمام زمینه های اقتصادی معتقدم و می دانم که صحنه سازندگی صحنه هوی سیاسی نیست بلکه صحنه تلاش، مذاکره دقیق و دفاع از حقوق ملت ایران است که برای رسیدن به این هدف نیاز به اجتماع بین مردم، مجلس، دولت و قوه قضائیه است.  

به گفته آخوندی تغییر انگاره در حوزه های مختلف اقتصادی و حذف اقداماتی از جمله  دست کردن در جیب دولت و برداشت منابع دولتی و بهره گیری از منابع بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت های عمرانی کار سختی بوده و آسان نیست.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ما عادت کرده ایم که فقط از بودجه و اعتبارات دولتی استفاده کنیم و تغییر این انگاره با مقاومت های زیادی مواجه می‌شود.

تلاش می کنم تعهدات مسکن مهر انجام شود

وی ادامه داد: تجربه نشان داده هر هزینه ای که در کشور انجام می‌شود بازگشت آن به سختی صورت می گیرد، در این زمینه می توان به داستان یارانه که به دولت تحمیل شد اشاره کرد که اگر چه در ۳ سال گذشته بسیار تلاش شده است که بخشی از این هزینه بازگردد اما این اتفاق رخ نداده است.

آخوندی اضافه کرد: همچنین در مسکن مهر هم تامین چندین هزار میلیارد تومان به دولت تحمیل شد که این موضوع طی سالهای گذشته فشار بسیاری را به دولت وارد کرده است اما بنده تلاش می کنم تمام تعهدات دولت به متقاضیان این طرح انجام شود و این بار را از روی دوش دولت بردارم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به مسائل مربوط به حوزه ریلی و حمل و نقل اشاره کرد و گفت: در همین چند روز گذشته تمام انجمن های حمل و نقل ریلی، جاده ای و ... از اقدامات وزارتخانه طی ۳ سال گذشته دفاع کردند که این موضوع نشان از عملکرد درست وزارتخانه دارد.

وی اظهار داشت: اولین اقدام وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل اتصال ریلی ایران به تمام مرزهای کشور بود و در این زمینه به مرز اینچه برون متصل شدیم. از شهر آستارا به آستارای آذربایجان متصل می شویم.

سهم ریل از جابجایی کالای بنادر به ۱۵ درصد افزایش یافت

آخوندی ادامه داد: مقام معظم رهبری در بازدیدی که از شرکت مپنا داشتند به آقای پورسیدآقایی اعلام کردند که به آخوندی بگویید که جابجایی بار را از کامیون به ریل منتقل کند. بر همین اساس طی ۳ سال گذشته تلاش شد حجم جابجایی بار از بنادر به ریل از ۵ به ۱۵ درصد افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: با توجه به اینکه خطوط ریلی ایران قدیمی بوده و اغلب آنها تک خطه هستند وزارت راه و شهرسازی دو خطه کردن ۲ هزار کیلومتر از این خطوط ریلی را در دستور کار قرار داد که هم اکنون ۸۰۰ کیلومتر از این خطوط در حال اتمام بوده و برخی از این خطوط هم افتتاح شدند.

وی اظهار داشت: بین دو شهر یزد و اصفهان ایجاد ۵۰۰ کیلومتر خط دوم راه آهن در دستور کار قرار گرفت که در سال آینده به بهره برداری می رسد و دو خطه کردن خط ریلی اهواز به بندر امام به بهره برداری رسیده و خط ریلی اندیمشک به اهواز هم به زودی افتتاح می‌شود.

آخوندی گفت: دوخطه کردن خط ریلی قزوین به زنجان در ۴ قطعه در حال انجام است و بهره برداری آن در سال آینده انجام می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: ۲۰۰ کیلومتر از طرح دو خطه کردن راه آهن در ایران در منطقه کوهستانی زاگرس انجام می‌شود که اجرای این موضوع بسیار سخت است.

وی تصریح کرد: علاوه بر دو خطه کردن برخی از خطوط ریلی بحث ساخت ۷۰۰ کیلومتر خطوط ریلی حومه ای هم در دستور کار داریم  ضمن اینکه موفق شدیم در برنامه ششم هم مصوبه ای درباره شکل گیری قطارهای حومه ای داشته باشیم که این موضوع اقدام بزرگی از سوی دولت تدبیر و امید برای ساماندهی کلان شهرهای کشور است.

آخوندی به مشکلات کلانشهرهای کشور اشاره کرد و گفت: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو هم اکنون از حومه وارد کلانشهرها وارد شهرها می شوند که این موضوع در افزایش آلودگی، ناامنی و ترافیک بسیار موثر است و با احداث خطوط ریلی حومه ای علاوه بر کاهش بار جاده ها در زمینه مصرف سوخت و آلودگی هم اتفاقات مثبتی رخ می دهد.  

وزیر راه و شهرسازی گفت: ۵ برنامه بزرگ حمل و نقلی در شهرهای کرمانشاه، همدان، ارومیه و ... در حال انجام است و پیشرفت های خوبی هم در این زمینه انجام شده است. ضمن اینکه راه آهن تبریز- میانه هم با سرعت خوبی در حال احداث است و راه آهن میانه – بستان آباد هم در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار می گیرد.

مجری ATC تهران-مشهد یکی از ۸ شرکت بزرگ و دقیق دنیاست

وی اظهار داشت: علاوه بر اجرای خطوط ریلی، تلاش شده است که پیشرفته ترین سیستم های الکترونیکی هم در راه آهن مورد استفاده قرار گیرد و در این زمینه از همکاری یک شرکت ایرانی که در بین ۸ شرکت بزرگ دنیا دقیق ترین و بالاترین استانداردها را در حوزه کنترل ترافیک ریلی دارد، بهره گیری شده است.

آخوندی ادامه داد: مشارکت با این شرکت موفق در حوزه ساخت سیستم های الکترونیکی تحت شعاع حادثه تلخ برخورد دو قطار در سمنان قرار گرفته است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی با اقدامات انجام شده در توسعه حوزه ریلی در مسیر تهران – مشهد اتفاقات خوبی رخ داده و اعزام ۵۵ قطار به ۲۰۰ قطار افزایش یافته است که این موضوع یکی از بزرگترین نمونه های افزایش بهره وری در کشور است.

وی ادامه داد: به غیر از بحث مرمت ایستگاهها، تلاش وزارت راه و شهرسازی بر این است که ایستگاههای راه آهن تبدیل به مراکز توسعه شوند و بر همین اساس ۲۷ نمازخانه طی سه سال اخیر در ایستگاه های راه آهن احداث شده است.

آخوندی در ادامه جلسه استیضاح خود افزود: در سه سال گذشته ۷۰۰ واگن باری و ۲۰۰ واگن مسافرتی توسعه شرکت های ایرانی ساخته و وارد ناوگان ریلی کشور شده است و در زمینه بهره گیری از لکوموتیو هم شاهد رشد ۳۰ درصدی بوده ایم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: هم اکنون در هماهنگی کامل با آقای نعمت زاده در زمینه ساخت واگن ها هستیم و بر اساس تفاهم نامه ای که هفته گذشته بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید تولید ۴ هزار و ۹۰۰ واگن با ۱۰۰ درصد تامین مالی خارجی به شرکت های سازنده واگن در ایران واگذار شد.

تامین مالی ۲میلیارد دلاری برقی کردن قطار تهران- مشهد 

وی اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه ای که بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت انجام شده است، وزیر نفت ۷.۵ میلیارد دلار بابت صرفه جویی انرژی برای نوسازی ناوگان ریلی پرداخت می کند ضمن اینکه ۲.۵ میلیارد دلار هم برای نوسازی ناوگان جاده ای از سوی وزارت نفت تامین می‌شود.

به گفته آخوندی برای نوسازی ۱۶ هزار و ۷۴۰ کامیون با ۵ شرکت داخلی مذاکراتی انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی اولویت اصلی این وزارتخانه را حوزه ریلی دانست و گفت: احداث خط ریلی تهران – قم – اصفهان که در زمره قطارهای سریع السیر قرار می گیرد در حال انجام است و تمام کارگاههای مربوط به احداث این خط ریلی فعال هستند.

وی اضافه کرد: تامین مالی برقی کردن قطار تهران- مشهد (۲ میلیارد دلار) در حال انجام است و ال سی مربوط به کشور چین هم به زودی گشایش می یابد.

ورود بخش خصوصی به حوزه ریلی

وزیر راه و شهرسازی افزود: برای اولین بار بحث سرمایه گذاری بخش خصوصی را وارد حوزه ریلی کردیم و سرمایه گذاری احداث خط ریلی کرمان – سیرجان توسط بخش خصوصی انجام شده است.

وی اظهار داشت: سرمایه گذاری های انجام شده توسط بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل اساسا قابل مقایسه با سرمایه گذاری های انجام شده در سالهای گذشته در این حوزه نیست.

آخوندی درباره اقدامات انجام شده در حوزه راههای کشور طی سه سال گذشته گفت: ایران را به ۱۰ کریدور تقسیم کردیم و تلاش شد که هیچ نقطه ای خالی از توسعه نماند و در همین راستا طرح هایی را به کمیسیون عمران مجلس ارائه دادیم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: اقدامات انجام شده در حوزه راهها اساسا به شکل جهشی انجام شده است. به عنوان نمونه تکمیل آزادراه تهران – شمال که به افسانه ای تبدیل شده بود و برخی زمان افتتاح آن را به ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) موکول می کردند دوباره در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

وی ادامه داد: این آزادراه طی ۱۷ سال گذشته تنها ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت یعنی سالانه یک درصد پیشرفت می کرد اما هم اکنون قطعه یک این آزادراه ۱۱۰ پایگاه فعال دارد و در هر ۱۰۰ متر آن یک کارگاه احداث شده است.

ساخت همزمان ۱۶ آزادراه 

به گفته آخوندی قطعه یک آزادراه تهران – شمال هم اکنون ۸۱ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که این موضوع اتفاقی نیست و نتیجه برنامه ریزی درست وزارت راه  و شهرسازی در حوزه راه است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آزادراه اصفهان – شیراز که سالهای سال متوقف بود هم اکنون در حال ساخت است ضمن اینکه ساخت آزادراه اراک – خرم آباد هم در وضعیت مناسبی قرار دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون ۱۶ آزادراه  هم زمان در حال ساخت هستند این در حالی است که هیچگاه دو آزادراه با هم ساخته نمی شد.

آخوندی گفت: بیش از ۱۵ هزار نفر در آزادراههای کشور مشغول فعالیت هستند که این رقم، رقم قابل توجهی است و تمام این اقدامات در شرایطی انجام می‌شود که دولت در خشکسالی مالی به سر می برد اما وزارت راه و شهرسازی توانسته اقدامات مناسبی را در حوزه های مختلف حمل و نقل انجام دهد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در سه سال گذشته ۸ هزار کیلومتر راه روستایی ساخته شد و بیش از ۱۰ هزار کیلومتر راه فرعی هم آسفالت شد.

وی در ادامه جلسه استیضاح به اقدامات وزارت راه و شهرسازی در حوزه هوایی اشاره کرد و گفت: بیش از ۶۰ فرودگاه در کشور وجود دارد که ۹ فرودگاه آن فعال است و سایر فرودگاهها با ظرفیت پائین تر از پتانسیل خود فعالیت می کنند.

سرمایه گذاری ۳میلیاردی بخش خصوصی در فرودگاهها

آخوندی افزود در ۹ فرودگاه سرمایه گذاری صورت گرفته اما با این وجود نیاز به نوسازی ناوگان احساس می‌شود تا از تمامی ظرفتیت ها به خوبی استفاده شود. در این زمینه می توان به ساخت ترمینال سلام فرودگاه امام(ره) اشاره کرد که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال ساخت است و همچنین برای ۴ فرودگاه کشور ۳ میلیارد دلار منابع مالی از سوی بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی جذب سرمایه شده و این موضوع به تصویب هیئت وزیران رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی بیان داشت: مدتها است که در زیرساخت های حمل و نقل کشور سرمایه گذاری نشده است و ۱۶ ایستگاه راداری در صنعت هوایی وجود دارد که عمر مفید ۱۴ رادار این ایستگاهها به اتمام رسیده است.

وی گفت: سرمایه گذاری در حوزه تامین رادارها بسیار سخت انجام می‌شود و پرهزینه است اما وزارت راه و شهرسازی توانسته یک رادار برای بهبود سیستم های الکترونیکی صنعت هوایی خریداری کرده و وارد کشور کند.

آخوندی اظهار داشت: در بحث آتش نشانی فرودگاهها هم ۱۲ دستگاه بزرگ و مدرن را سفارش داده ایم و در انتظار دریافت این دستگاهها هستیم.

به گفته وزیر راه و شهرسازی مرمت باند فرودگاه مهرآباد که سالانه ۱۳ میلیون مسافر را پذیرش می کند مربوط به۴۰ سال پیش است و این موضوع نشانگر آن است که صنعت هوایی نیازمند تامین مالی بیشتری است.

وی به انجام طرح توسعه فرودگاه زاهدان اشاره کرد و گفت: علاوه بر توسعه در این فرودگاه اقدامات خوبی هم در زمینه توسعه نیز در بندر چابهار انجام شده است ضمن اینکه احداث خط ریلی چابهار به زاهدان هم در حال انجام است و ۵۰ درصد زیرساخت های خط ریلی چابهار به ایرانشهر که در این مسیر قرار دارد انجام شده است.

آخوندی ادامه داد: در حوزه هوایی شاهد بزرگترین اقدام در تاریخ صنعت هوانوردی ایران بودیم که این موضوع مربوط به نوسازی ناوگان بوده است.

۴۰درصد ناوگان هوایی زمینگیر و فرسوده است

به گفته وزیر راه و شهرسازی ۲۴۵ فروند هواپیما در ناوگان صنعت هوایی کشور وجود دارد که ۱۰۰ هواپیمای آن زمینگیر و فرسوده است و تنها ۱۴۵ فروند آن فعال هستند.

وی از نمایندگان مجلس درخواست کرد که بازدیدی از آشیانه های فرودگاهها داشته باشند و تبدیل این آشیانه ها به گورستان هواپیماها را از نزدیک مشاهده کنند.

آخوندی اظهار داشت: ۱۴۵ هواپیما با عمر بیش از ۲۵ سال در ناوگان حمل و نقل هوایی کشور وجود دارند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شما که به بحث تاخیرهای زیاد هواپیماها اشاره می کنید باید این موضوع را در نظر داشته باشید که بدون نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی امکان خدمات رسانی مناسب به مسافران هوایی وجود ندارد.

وی افزود: هم اکنون نوسازی ناوگان صنعت هوایی بدون اتکا به منابع و بودجه دولتی در حال انجام است و یک ریال از هزینه خرید هواپیماها توسط دولت پرداخت نمی شود اما با این وجود و بر اساس توافقات انجام شده قرار است ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس، ۸۰ فروند بوئینگ و ۲۰ فروند ای تی آر وارد کشور شود.

آخوندی ادامه داد: برای خرید این ۲۰۰ فروند هواپیمای نو نیاز به بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع مالی بود که تامین یک درصد از این بودجه هم توسط دولت وجود ندارد. بر همین اساس وزارت راه و شهرسازی با روشی جدید خرید این هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک و با بهره گیری از سرمایه گذار خارجی را اجرایی کرد.

قرارداد خرید هواپیما بدون تضمین انجام شد

وزیر راه و شهرسازی گفت: خرید این تعداد هواپیما با این روش از سوی دولتی ها هم باورکردنی نبود زیرا در کشور بیش از ۳۰ سال قرارداد مستقیمی برای خرید هواپیما امضا نشده بود.

آخوندی بیان کرد: قرارداد خرید هواپیماها به اتکای اعتبار شرکت ایران ایر و بدون تضمین دولت انجام شد و در این قراردادها واسطه ای برای انجام مذاکره وجود نداشت و نمایندگان ایرباس، بوئینگ و ای تی آر تحت کنترل دستگاههای نظارتی مذاکراتشان را با ایران ایر انجام دادند.

وزیر راه و شهرسازی به بحث رقابت شرکت های هواپیمایی ایران با شرکت های ترکیه ای، اماراتی و ... اشاره کرد و گفت: برای رقابت با شرکت های هواپیمایی منطقه باید برنامه ای در حد و اندازه این شرکت ها داشته باشیم و به ظرفیت های صنعت هوانوردی خود اضافه کنیم پس در همین راستا قرارداد با شرکت های سازنده هواپیما به امضا رسید و یک فروند هواپیمای ایرباس در دی ماه وارد ایران شد و هواپیمای بعدی آن در هفته آینده و دیگری در دو هفته آینده وارد ایران می‌شود ضمن اینکه  ورود هواپیمای ای تی آر هم به زودی انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی امضای قرارداد خرید هواپیمای نو را بزرگترین اقدام هوایی کشور طی ۳۸ سال گذشته دانست و گفت: اگر نگاهی منصفانه به این قراردادها داشته باشیم به این نتیجه می رسیم که امضای این قراردادها گامی بزرگ در جهت پیشرفت صنعت هوایی کشور است و حتی پیش از انقلاب هم امکان امضای چنین قراردادی وجود نداشت که به صورت مستقیم و با حذف تمام واسطه ها این حجم از هواپیما خریداری شود.

وی ادامه داد: در مذاکره ای که با مدیران عامل بوئینگ و ایرباس داشتم به این موضوع اشاره کردم که اگر قصد امضای این قرارداد را دارید باید سوگندنامه ای را امضا کنید که بر اساس آن نباید از هیچ واسطه ای  برای به نتیجه رسیدن قراردادها استفاده شود و در صورت عدم رعایت این شرط، دولت ایران می تواند شکایت نامه ای را علیه این شرکت ها به محاکم بین المللی تسلیم کند.

آخوندی تصریح کرد: چرا باید به مدیران شرافتمندی که برای سربلندی ایران تلاش می کنند اتهامی را بدون مدرک وارد کنیم و باید به این موضوع توجه شود که در تمامی قراردادهای امضا شده برای خرید هواپیماها تامین مالی به صورت مستقیم و توسط مجاری رسمی و دولتی انجام شده است.

به گفته این مقام مسئول دلیل حمایت انجمن های صنعت هوایی از قرارداد امضا شده با شرکت های بوئینگ و ایرباس نشان دهنده آن است که این قراردادها گام بزرگی در صنعت هوایی است و می توان آن را بزرگترین دستاورد برجام تلقی کرد زیرا تمام هزینه ها از طریق مجاری رسمی منتقل شد و ال سی ها نیز به صورت رسمی گشایش یافت.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: امضای قرارداد خرید هواپیما باعث شکست اسرائیل شد و با این قراردادها موفق شدیم ارائه ملت ایران را به رخ جهانیان بکشیم ضمن اینکه ملت ایران به توانایی دولت در بهبود شرایط هم امیدوار شد.

کل سرمایه گذاری بندر چابهار خصوصی است

وزیر راه و شهرسازی در ادامه جلسه استیضاح اقدامات انجام شده در حوزه راه برشمرد و گفت: در حوزه دریایی بیش از ۵۰۰ میلیون دلا در بندر چابهار هزینه شده است این در حالی است که یک ریال اعتبار دولتی به این بندر اختصاص نیافته است و سرمایه گذاری ها از طریق بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی انجام شده است.

وی افزود: در ساخت راه آهن چابهار- زاهدان هم تنها ۲۸ میلیارد تومان منابع مالی از سوی دولت اختصاص یافت که با این رقم تنها می توان ۳ کیلومتر راه آهن ساخت اما شاهد هستیم که هم اکنون ۵۰ درصد از زیرسازی خط ریلی چابهار – ایرانشهر(بخشی از مسیر چابهار - زاهدان) انجام شده است.

آخوندی اظهار داشت: در پس کرانه های کشور هم ۹ هزار میلیارد تومان طی ۳ سال گذشته سرمایه گذاری انجام شده است و نوسازی تمام فازهای بندر عباس هم در حال اجرایی شدن است.

وزیر راه و شهرسازی به نوسازی بندر خرمشهر هم اشاره کرد و ادامه داد: ۲۷ سال از پایان جنگ تحمیلی می گذرد و هنوز کشتی های بسیاری در این بندر مغروقه هستند و نجات این مغروقه ها از سوی وزارت راه و شهرسازی در حال انجام است.

وی بیان کرد: تمام تجهیزات بندر چابهار از بهترین برندهای آلمانی خریداری شده در حالی که قیمت تمام شده خرید این تجهیزات کمتر از تجهیزات چینی بوده است.
این عضو کابینه دولت یازدهم اضافه کرد: هزینه مربوط به تجهیز بنادر از اوایل انقلاب تا دولت یازدهم ۹۶۰ میلیون دلار بوده اما طی سه سال گذشته ۸۰۰ میلیون دلار برای تجهیز بنادر در نظر گرفته شده است که این اقدامات تصادفی نیست و با برنامه انجام شده است.

سخنانم درباره سانحه قطار سمنان باعث سوءتعبیر شد

وزیر راه و شهرسازی به سانحه برخورد دو قطار در سمنان اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می کنم اطلاعات دقیق مربوط به این حادثه را از آقای حسن بیگی نماینده دامغان کسب کنید اما با این وجود چند جمله ای را برای رفع سوءتعبیرها بیان می کنم.

وی در پایان جلسه استیضاحش ادامه داد: پس از حادثه سمنان، شورای مدیریت بحران تشکیل شد و گزارش مدیریت بحران هم دریافت شد و پس از آن در مصاحبه ای که با خبرنگاران داشتم اعلام کردم که تمام تلاشم را برای کمک به مجروحان و همدردی با خانوادگان جان باختگان انجام می دهم و اعلام کردم که تمامی مجروحان و جان باختگان بیمه بوده و شرکت های بیمه پول آنها  را پرداخت می کند که این موضوع باعث ایجاد سوءتعبیرهایی از سوی برخی افراد شد.

عذرخواهی از مردم باعث افتخار من است/استعفا دادم رئیس جمهور رد کرد 

آخوندی ادامه داد: اگر اظهارات من موجب ایجاد سوءتفاهم برای ملت ایران شده است از آنها عذرخواهی می کنم  اگرچه عذرخواهی کتبی و بیانیه ای هم پس از پخش اظهاراتم درباره حادثه سمنان منتشر شد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: عذرخواهی از ملت ایران بابت تمام کمبودها و نارسایی ها مایه افتخار بنده است.

وی درباره بحث تسلیم استعفا به رئیس جمهور بابت حادثه برخورد دو قطار گفت: من روز پس از حادثه استعفای خود را به دکتر جهانگیری ارائه دادم در حالی که آقای پورسیدآقایی مدیرعامل شرکت راه آهن هم در همان روز استعفای خود را تقدیم کرد.

به گفته آخوندی، پورسیدآقایی دلیل استعفای خود را این موضوع می دانست که وی مسئول مستقیم حوزه ریلی کشور است و باید استعفا دهد بر همین اساس موضوع  این دو استیضاح در جلسه مشترک جهانگیری با دکتر روحانی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گرفته شد که پورسیدآقایی استعفا داده و من با تمام توان به حل مشکلات این حادثه و سایر حوزه ها بپردازم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: کمیسیون عمران گزارشی را از این حادثه منتشر کرد که بر اساس آن هیچ مسئولیتی متوجه وزیر نیست ضمن اینکه در کمیسیون بررسی سانحه هم گزارشی منتشر شد که بر این موضوع صحه گذاشته شد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید