آمار کشفیات مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در گمرک | اتاق خبر
کد خبر: 388904
تاریخ انتشار: 4 اسفند 1395 - 13:03
گمرک ایران در سال جاری به کمک روش‌های کشف قاچاق مواد مخدر و روان‌گردان بیش از ۲۵ تن انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قرص روان‌گردان و پیش‌ساز مواد مخدر را در ۱۰ ماهه سال جاری کشف کرده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، استفاده از سیستم مدیریت اطلاعات (MIS) با کمک سامانه جامع امور گمرکی و پنجره‌ واحد تجارت فرامرزی سبب شده تا رصد انواع محموله‌ها و کنترل نظارت بر کالاهای ورودی و خروجی در گمرک بهبود یابد و به این سبب کشفیات مواد مخدر توسط گمرک طی سال‌های اخیر با افزایش قابل توجهی همراه بوده است.

براساس این گزارش، در میان مواد مخدر کشف شده حدود ۱۱۱ کیلوگرم تریاک و شیره تریاک، مقادیر قابل توجهی پیش‌سازهای مواد مخدر، ۲۴۶ کیلوگرم مواد ناس و پان، ۸۶۱۳ کیلوگرم انواع قرص‌های روان‌گردان، ۲۱ کیلو و ۷۵۲ گرم مواد کانابیس، ۳۱ هزار و ۹۳۵ گرم انواع شیشه، ۳۷ کیلوگرم کراک، ۵۳۰ کیلوگرم هروئن و حدود ۲۵۰۰ گرم انواع روان‌گردان‌های جدید بوده است.

کشفیات مذکور در حالی صورت گرفته که براساس ارزیابی سازمان جهانی گمرک، گمرک ایران در سال جاری میلادی یکی از گمرکات برتر جهان در کشف و مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر شناخته شد.

به گفته مسوولان گمرک، در سال‌های اخیر قدم‌های بسیار مهمی در زمینه‌ی رفع نقایص، قانون مبارزه با مواد مخدر و قوانین و مقررات مرتبط با آن توسط گمرک ایران برداشته شده است که پیگیری و احصاء قرص‌های ترامادول در شمار مواد مخدر و تعیین مجازات برای مرتکبین، رفع ابهام در خصوص مواد شیمیایی مخلوط با پیش‌سازهای مواد مخدر، اصلاح رویه رسیدگی به پرونده‌های قاچاق پیش‌ساز مواد مخدر و ممنوع کردن صادرات، واردات و ترانزیت فسفر قرمز بخشی از این پیگیری‌هاست.

این در حالی است که گمرک ایران از افزایش ۵۶ درصدی کشفیات قاچاق کالا در گمرکات اجرایی به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره‌ واحد تجاری خبر داده و اعلام کرده است که در ۱۱ ماهه سال جاری ۲۰۶۰ میلیارد ریال کالای قاچاق توسط گمرک کشف شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که میزان کشفیات ۱۳۱۹ میلیارد ریال بوده رشد چشم‌گیری داشته است.

براساس این گزارش پرونده‌های قاچاق تشکیل شده در گمرکات اجرایی ایران طی این مدت ۱۵۶۶ فقره بوده است.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید