صنعت همچنان درگیر رکودی عمیق | اتاق خبر
کد خبر: 388990
تاریخ انتشار: 6 اسفند 1395 - 09:12
در حالی پایان عمر دولت یازدهم نزدیک است که همچنان صنعت از رکودی عمیق رنج می برد و سیاست های اجرا شده در این مدت، نتوانسته دردی را از تولید و صنعت کشور دوا کند.
 

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری مهر، روزهای پایانی دولت یازدهم نزدیک است و عملکرد این دولت در بوته نقد کارشناسان و و فعالان اقتصادی قرار دارد. در این میان مهمترین انتقادی که به دولت روحانی وارد می شود، رکود عمیقی است که قبل از آغاز به کار دولت یازدهم شروع شده و همچنان ادامه دارد.

هرچندکه در این مدت کنترل قیمت ها و ثبات اقتصادی یکی از مهمترین دستاوردهای دولت بوده است اما صنایع و واحدهای تولیدی گلایه های زیادی دارند و معتقدند برای رشد اقتصادی صنایع باید به تحرک بیفتند، در واقع تمهیدات دولت برای اختصاص تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی رونق تولید هم نتوانست صنایع را از شرایطی که در آن گرفتار شده اند، نجات دهد.

این در حالی است که فعالان اقتصادی همچنان در انتظار بهبود اوضاع هستند و شرایط برای آنها هر روز سخت تر می شود. از سوی دیگر آمارهایی که دولت در رابطه با رشد بخش صنعت اعلام می کند مورد قبول آنها نیست و معتقدند وضعیت صنعت هرچند که از سال پیش بهتر شده اما تا رسیدن به رقم مناسب، فاصله زیادی دارد.

وزارت صنعت به صنایع بزرگ و بالادستی توجه دارد

در این خصوص، ابوالفضل روغنی با بیان اینکه آماری که در مورد رشد صنعت در کشور مطرح می کنند هرچند که نسبت به سال قبل بهبود یافته اما رشد بسیار کمی داشته است، گفت: آماری هم که در رابطه با رشد صادرات مطرح می شود بیشتر در حوزه گاز و میعانات گازی است بنابراین اگر ارقامی هم مبنی بر رشد صادرات مطرح می شود، با احتساب مواد نفتی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به اینکه در صادرات غیرنفتی؛ ما رشد چندانی نداشته ایم، اظهار داشت: بنابراین آمار رشد صادرات غیرنفتی را صحیح نمی دانم، در صورت تفکیک آمارهای صادراتی می توان به آمار درست رسید.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل رکود، رشد صنعت نسبت به سال قبل ناچیز است، گفت: بنابراین هرگونه رشدی در قالب صنعت می بینید، متعلق به صنایع بالادستی و صنایع بزرگ است.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه صنایع کوچک و متوسط رشد چشم گیری ندارد، افزود: معاون امور صنایع وزیر صنعت هم توجه بیشتری به صنایع بزرگ دارد و همانطور که می دانید عضو هیات مدیره شرکت های خودروسازی است بنابراین نگاه به صنایع کوچک و متوسط بسیار کم است.

روغنی در خصوص اینکه اختصاص تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی برای رونق صنایع کوچک و متوسط در نظرگرفته شد، اظهار داشت: برای خروج از رکود باید طرف تقاضا تحریک شود و متقاضی هم در بازار وجود داشته باشد، هرچند که تولیدکنندگان و عرضه کنندگان به منابع مالی نیاز دارند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از اختصاص منابع ۱۶ هزار میلیارد تومانی محقق شده است، گفت: موضوع، تحریک بخش تقاضا است و تقاضا باید افزایش یابد.

همچنین در این خصوص، مهدی پورقاضی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به ۲۰ هزار واحد صنعتی و کشاورزی پرداخت شده است، گفت: البته ما مکانیزم این پرداخت ها و اینکه چقدر به هرواحد داده شده را نمی دانیم.

وی با اشاره به اینکه به نظر نمی رسد، این تسهیلات گشایشی در خروج از رکود بنگاه های تولیدی ایجاد کرده باشد، افزود: براساس آنچه که مسئولان هم اعلام کرده اند، نیمی از واحدهایی که این تسهیلات را دریافت کرده اند در حوزه کشاورزی بوده و بخشی از آن ها درحوزه صنعت و معدن فعالیت می کرده اند. به اعتقاد من باید چند ماه صبر  و مشاهده کرد که این تسهیلات اثری در خروج رکود ایجاد می کند یا خیر.

پورقاضی با تاکید بر اینکه بنابراین برای تاثیر این تسهیلات و خروج از رکود باید تحلیل و آسیب شناسی کرد، اظهار داشت: زمانی که در اقتصاد امتیاز و رانت وجود دارد و معافیت مالیاتی و ارز ارزان به برخی داده می شود، صنعت را تبدیل به موجوی می کند که همیشه به دنبال گرفتن رانت جدید است و فکری برای افزایش بهره وری ندارد.

انتهای پیام/

نظرات
ADS
ADS
پربازدید