سال 91 چه رکوردی برای تورم ثبت شد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 39107
تاریخ انتشار: 15 فروردین 1392 - 02:06

شاخص نرخ تورم در سال ۱۳۹۱ از ابتدا تا انتهای سال سیر صعودی داشت و به گفته رئیس کل بانک مرکزی این رقم تا پایان سال به حدود ۳۲ درصد رسید که متوسط آن در 12 ماه سال گذشته 25.4 درصد بوده است.

به گزارش اتاق نیوز به منقل از اطلاعات منابع علمی کشور همچون مرکز آمار و بانک مرکزی،در سال 1391 شاهد سیر صعودی شاخص نرخ تورم در اقتصاد کشور از فروردین ماه تا پایان سال بودیم به گونه‌ای که طبق اعلام بانک مرکزی نرخ تورم در بهمن ماه به رقم  29.8 درصد رسید.

شاید اصلی‌ترین دلیل افزایش نرخ تورم در سال گذشته را بتوان رشد نقدینگی و افزایش نرخ ارز دانست.

این گزارش حاکیست: نرخ تورم در اردیبهشت 0.4 درصد، خرداد 0.2 درصد، تیر 0.5 درصد، مرداد 0.6 درصد، شهریور 0.5 درصد، مهر 0.9 درصد، آبان 1.2 درصد و آذر 1.3 درصد، دی 1.4 درصد و بهمن 91، 1.1 درصد رشد نسبت به ماه ماقبل آن داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی در روزهای پایانی سال گذشته در مورد دلایل افزایش نرخ تورم در سال 91 گفت: بررسی‌ها نشان می دهد که افزایش نرخ تورم در سال جاری ریشه در عوامل عرضه (کاهش تولید برخی از اقلام پرمصرف، کاهش واردات رسمی برخی اقلام واسطه ای و بروز مشکلاتی در تنظیم بازار کالاها و نظارت بر آنها) و وضعیت تقاضا (افزایش نقدینگی، افزایش نرخ ارز و فعال شدن انگیزه‌های سفته‌بازی و احتیاطی در برخی بازارها) دارد.

به گفته وی بر اساس تحلیل‌های کارشناسی و روندگروه‌ها و اجزای تشکیل دهنده شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در سال 91 پیش بینی می‌شود که نرخ تورم امسال کمتر از 32 درصد باشد.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید