Performancing Metrics

حتی یک نماد را به دستور کسی متوقف نکردیم | اتاق خبر
کد خبر: 391565
تاریخ انتشار: 20 فروردین 1396 - 19:34
رئیس سازمان بورس:
رئیس سازمان بورس با اشاره به توقف طولانی مدت تعدادی از نمادها تاکید می‌کند که چهار ماهی که تعدادی از نمادها متوقف بوده‌اند، هیچ ربطی به سازمان بورس نداشته و آن موضوع تنها به اختلاف نظر بین سازمان حسابرسی و بانک مرکزی برمی‌گشته است.

رئیس سازمان بورس با اشاره به توقف طولانی مدت تعدادی از نمادها تاکید می‌کند که چهار ماهی که تعدادی از نمادها متوقف بوده‌اند، هیچ ربطی به سازمان بورس نداشته و آن موضوع تنها به اختلاف نظر بین سازمان حسابرسی و بانک مرکزی برمی‌گشته است. او همچنین می‌گوید: سازمان بورس حتی یک نماد بورسی را به دستور کسی متوقف نکرده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، شاپور محمدی امروز در دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه که توسط کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار تشکیل شد، گفت: سال گذشته حجم معاملات در چهار بورس تهران به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رسید و شرکت‌های کارگزاری زحمات زیادی در این رابطه کشیده‌اند. تعداد کدهایی که صادر شده این موضوع را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اختیار معاملات که در سال گذشته شروع شد گفت: آپشن در سال ۱۳۹۵ عملیاتی شد امیدواریم امسال این ابزار بازار سرمایه رونق بیشتری پیدا کند چرا که آپشن نه فقط باعث سودآوری برای سرمایه‌گذاران می‌شود بلکه به خاطر عمق بخشیدن به بازار هم مهم است.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: در سال گذشته عرضه اولیه به روش ثبت سفارش عملیاتی شد و در این رابطه کانون‌ها و کارگزارها زحمات زیادی کشیدند. ما با اجرای این روش عرضه اولیه توانستیم از تهمت‌های ناروای چند ساله رهایی پیدا کنیم. همچنین سال گذشته بحث افشای ماهانه تولید و فروش موضوعی بود که اتفاق افتاد. ما هر چه بیشتر به سمت اطلاعات واقعی به جای پیش‌بینی برویم قطعا شفافیت بهتری خواهیم داشت.

محمدی درباره توقف طولانی مدت نمادهای بورسی نیز خاطرنشان کرد: چهار ماه از زمانی که برخی از نمادها بسته بوده‌اند، هیچ ربطی به سازمان بورس نداشت و آن مدت مربوط می‌شد به اختلاف نظر سازمان حسابرسی و بانک مرکزی. ما حتی یک نماد را با دستور کسی متوقف نکردیم. ما باید قاعده‌ای بگذاریم تا اگر نمادی بسته می‌شود، تحت هر شرایطی باز شود.

وی تاکید کرد: افرادی بودند که می‌خواستند قیمت سهم را دستکاری کنند و نماد سهام‌شان متوقف شد. حساب این افراد با دیگر سرمایه‌گذاران جدا است. البته نباید نماد شرکت‌ها متوقف بماند. چرا که این موضوع تنبیه سهامداران خرد است ولی اصلاح مقررات یک ماهه یا دو ماهه انجام نمی‌شود.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: تا جایی که بتوانیم هیچ نمادی را نباید متوقف کنیم و اگر نمادی متوقف شد باید در کمترین زمان بازگشایی شود اما در عین حال این را هم باید بدانیم چه سهم‌هایی وجود داشته‌اند که چهار بار بسته و باز شده‌اند اما همچنان اصلاح نشده‌اند. حتی EPS آنها هیچ تغییری نکرده است. هر چه سازمان بورس، بورس و فرابورس گفته‌اند، هیچ تغییری در آنها رخ نداد.

محمدی افزود: خیلی از دوستان می‌گفتند که همه شرکت‌ها و همه حسابرسان باید بازخواست شوند. من موافق این موضوع نیستم. چرا که این حسابرس‌ها ۲۰ هزار صورت مالی را درست حسابرسی کرده‌اند حال اگر یک یا دو مورد اشتباه داشته‌اند، نباید بازخواست شود.

وی با اشاره به لزوم تغییر و اصلاح در قوانین و مقررات بازار سرمایه تاکید کرد: سازمان بورس قسم نخورده که هر قاعده‌ای را که گذاشته ۱۰۰ سال حفظ کند.

رئیس سازمان بورس با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۶ اظهار کرد: مطابق با شعار سال باید کاری کنیم که شرکت‌ها سودآور شوند. ما باید از ظرفیت‌های بازار سرمایه استفاده کنیم تا شرکت‌ها به سودآوری برسند.

محمدی با اشاره به بحث سهام عدالت گفت: من بابت آزادسازی سهام عدالت خوشحالی مضاعفی دارم چرا که این موضوع باعث می‌شود که ذی‌نفع‌های بازار سرمایه تعدادشان افزایش یابد و در آن صورت کسی نمی‌تواند مقرراتی تنظیم کند و بازار سرمایه را در نظر نگیرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید