عملیاتی شدن ساخت ۵ دستگاه ایکس‌ری | اتاق خبر
کد خبر: 391813
تاریخ انتشار: 26 فروردین 1396 - 11:10
کرباسیان خبر داد
رئیس کل گمرک ایران اعلام کرد که تا پایان امسال ۱۹ دستگاه ایکس‌ری کامیونی علاوه بر ۱۲ دستگاه فعلی به ظرفیت گمرک برای اسکن محموله‌های تجاری افزوده می‌شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، مسعود کرباسیان با بیان اینکه بر اساس قرارداد منعقده بین گمرک و دو سازمان داخلی یعنی وزارت دفاع و انرژی اتمی بخشی از ایکس‌ری‌های کامیونی توسط این سازمان‌ها ساخته و تعدادی نیز از خارج خریداری می‌شود، گفت: با نصب و راه‌اندازی این دستگاه‌ها، گمرک ایران به ایکس‌ری‌های پرسرعت و سرعت متوسط تجهیز خواهد شد.

وی افزود: ساخت پنج دستگاه ایکس‌ری کامیونی به سفارش گمرک در وزارت دفاع عملیاتی شده است.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه ساخت دستگاه‌های ایکس‌ری کامیونی در انحصار چند کشور بزرگ دنیا است، اظهارکرد: خوشبختانه وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی کشورمان با ورود به این عرصه یعنی ساخت دستگاه‌های پیشرفته ایکس‌ری گام بزرگی در این زمینه برداشته‌اند که باعث افتخار است و ما بسیار خرسندیم که توانسته‌ایم با دادن سفارش ساخت دستگاه‌های ایکس‌ری به این دو سازمان در جهت حمایت از این نوع تکنولوژی و تقویت تولید داخل گام برداریم.

کرباسیان تصریح کرد:‌ گمرک ایران یک دستگاه ایکس‌ری کامیونی بسیار پیشرفته را از کارخانه تولید کننده تحویل گرفته که این ایکس‌ری پیشرفته پر سرعت بوده و به صورت fast scan عملیات اسکن و کنترل محموله‌ها را انجام می‌دهد و تمام سیستم به صورت اتوماتیک کار می‌کند.

به گفته وی، این دستگاه قادر است در کمترین زمان ممکن محتویات کانتینرها را در حال حرکت، اسکن و تصاویر را در اختیار بخش فنی گمرک قرار دهد و در هر ساعت ۱۵۰ کانتینر را اسکن کند، بنابراین تمامی کانتینرهای ورودی به بندر شهید رجایی تحت پوشش ایکس‌ری قرار می‌گیرند. البته یک دستگاه دیگر نیز با کارکرد مشابه در مرحله تحویل است.

کرباسیان تأکید کرد: با نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های ایکس‌ری کامیونی از هر دو نوع پرسرعت و سرعت متوسط در گمرکات مهم از جمله گمرک شهیدرجایی بندرعباس سرعت اسکن کانتینرهای حامل کالا در گمرکات به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.

رئیس کل گمرک درباره علت تأخیر در نصب و راه‌اندازی ایکس‌ری‌های جدید، انجام برخی از مراحل اداری و کسب مجوزهای لازم را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: ما در زمینه تجهیز گمرک به دستگاه‌های پیشرفته کنترلی و نظارتی عزم جدی داریم و انشاءالله با حمایت و کمک دولت در تأمین بودجه و اعتبارات لازم برای خریداری و ساخت ایکس‌ری‌های جدید در داخل کشور گام‌های بلندتری در جهت تسهیل و تسریع فرآیندهای تجاری بر خواهیم داشت.

کرباسیان همچنین در مورد چگونگی همکاری‌های گمرکی ایران با کشورهای همسایه در قالب تبادل الکترونیکی اطلاعات، گفت: در سیستم تبادل الکترونیکی اطلاعات، بین گمرکات همسایه اسناد خروجی یک گمرک می‌تواند به‌عنوان اسناد ورودی گمرک کشور مقابل مورد استفاده قرار گیرد و با این کار از انجام دوباره‌کاری و کنترل‌های مجدد و در نتیجه اتلاف وقت جلوگیری به عمل می‌آید.

وی افزود: سال گذشته یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، پروژه الکترونیکی کردن گمرکات بود که خوشبختانه توانستیم تا حدود ۱۰۰ درصد این کار را انجام دهیم و به وظیفه خود عمل کنیم.

رئیس کل گمرک با استقبال از نقدهای سازنده درباره گمرک گفت: آنچه که در گمرک طی سه سال گذشته و در قالب برنامه مکانیزاسیون گمرکی انجام شده در جهت رشد و اعتلای اقتصاد کشور بوده و من وظیفه خود می‌دانم که پاسخگوی کارهای انجام شده در این زمینه باشم.

کرباسیان در ادامه در خصوص تأثیر به‌کارگیری دستگاه‌های الکترونیکی برای شناسایی و کشف محموله‌های قاچاق کالا که به گفته وی منجر به افزایش درآمد گمرکی و ناامن شدن فضا برای قاچاقچیان شده است، مطالبی بیان و اظهار کرد: در بحث مبارزه با پولشویی، گمرک ایران با همکاری سیستم بانکی موفق به تشکیل ۲۷۰۰ پرونده و معرفی آن به مراجع ذی‌صلاح شده است.

وی در رابطه با کشفیات گمرک در سال گذشته نیز خاطر نشان کرد: کشفیات کالای قاچاق در گمرک در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۴ با استفاده از سامانه جامع گمرکی ۵۰ درصد افزایش داشته است.

کرباسیان افزود: همچنین کشفیات مواد مخدر و پیش سازهای صنعتی از ۱۵کیلوگرم در سال ۱۳۹۱ به ۳۰۰ تن در سال ۱۳۹۴ رسید و گمرک موفق شد در سال گذشته نیز بزرگترین محموله هرویین را به وزن ۵۳۶ کیلوگرم کشف و ضبط کند که بازتاب بین‌المللی بسیار زیادی هم داشت.

رئیس کل گمرک ایران در ادامه، گفت: گمرک در سال ۱۳۹۵ موفق شد با کمک تجهیزات کنترلی پیشرفته تعداد ۵۰ مورد قاچاق انسان نیز کشف کند که این موضوع در تاریخ عملکرد گمرک بی سابقه بود.
انتهای پیام/

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید